Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 14:25
 
Malatya’da Önemli Sempozyum
8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında “Türk Sinema ve Televizyonunda aile” konulu sempozyum etkinliği düzenlendi.
Video Haber Haberi
Malatya’da Önemli Sempozyum

Bir otelde düzenlenen ve 2 gün boyunca devam edecek olan sempozyuma Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer, İnönü Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

“BÜYÜK COŞKU VE BEKLENTİ VAR”

Sempozyumda konuşan Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer, “Bu sene Uluslar arası Jüri Başkanlığımızı Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. 13’ü yerli, 10’u yabancı olmak üzere 23 film uzun metrajda yarışıyor. Ancak yaklaşık 120 filmin çeşitli başlıklar ve bölümler altında gösterileceği yoğun bir film programı bizi bekliyor. Bu sene onur ödüllerimizi oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman’a aynı zamanda Yapımcı ve Yönetmen Osman Sınav’a takdim edeceğiz. Şener Şen’in ödülünü Cem Yılmaz, Osman Sınav’ın ödülünü Mehmet Aslantuğ ve bir aksilik olmazsa Perran Kutman’ın ödülünü de Tolga Çevik takdim edecek. Ben bunu hatırlatma babında söyledim ama bir yandan şunu da ifade etmek istiyorum. Malatya Film Festivalinden bu yıl çok büyük coşku, çok büyük beklenti var ama biz festivali sadece bu coşkusundan ve ışıltısından dolayı önemsemiyoruz. Meselemiz sadece bu değil, biz mutlaka sinemanın düşünsel, fikirsel kaygıları da içinde barındıran farklı değerler açısından da konuşulmasını, tartışılmasını önemsiyoruz. Geçen sene Türk Sinemasında Yerel Kodlar Başlıklı bir sempozyum düzenledik. Artık dünyanın birçok ülkesinde dizilerimiz ihraç ediliyor. Bu çok büyük bir pazarın kapıları aralanmış durumda” ifadelerini kullandı. 

“KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR DA ÖNEMLİ”

Belediyecilikte kültürel çalışmaların önemine vurgu yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat; “Biz, Belediyeler olarak şehirlerin fiziki yapılarını asla eksik bırakmayız. Ama diğer taraftan şehir sakinleri ile ilgili de çocuklarımızdan başlamak üzere gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız ve engellilerimiz için şehrin fiziki gelişimine denk olarak çalışma oluşturmamız gerekiyor. Belediyelerin asıl farkı da, klasik belediyecilik hizmetlerinin ötesinde sosyal, kültürel, sanatsal, çevresel ve sportif alanlarda neler yaptığıyla önemli. Bu açıdan Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak paydaşlarımızla birlikte mahallede, sokakta, caddede gençlerimiz ve yaşlılarımızla ilgili bu tür kültürel ve sanatsal faaliyetlerde sık olarak bulunuyoruz. Film festivalimiz uluslar arası bir festivalimiz. Bugünkü bu sempozyumumuzda film festivalimiz çerçevesinde yapmış olduğumuz bir projemiz. Burada belirtmemiz gereken, bir maç olur ve statta 30 bin kişi toplanır. Veya bir sanatçı çağrılır 50 bin kişi o sanatçıyı izlemeye, dinlemeye gelir. Ama bir sempozyum yaparsınız bu faaliyetlerde talebin az olduğunu görürsünüz. Eğer buraya, bu sempozyuma 15 bin kişi gelecek olsaydı bu sempozyumun bir anlamı kalmazdı. Artık bir film şekline dönüşürdü. Bu tür nitelikli çalışmalar az sayıda insanların katıldığı ama katılım sağlayanların hedeflerinin belirli olmasıdır. Burada tek maçlık bir slogan atılmayacak, çalışma yapılmayacak. Aslında hayat serüveni içerisinde bir bütünü oluşturmakta” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Malatya’da, Önemli, Sempozyum,
Yorumlar
Haber Yazılımı