Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 11:34
 
“Malatya Farklı Kimliğe Kavuşacak”
Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Doğu Kollektörü Hattı’nın temel atma töreni Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Bülent Tüfenkci, “Altyapıyla üst yapı ile beraber şehrimiz, farklı bir kimliğe ve görülme kavuşmuş olacak” dedi.
Video Haber Haberi
“Malatya Farklı Kimliğe Kavuşacak”

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Doğu Kollektörü Hattı'nın temel atma töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci'nin katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Tüfenkci, şehrin büyümesi için altyapı yatırımlarının çok önemli olduğunu belirtti. Doğu Kolektör Hattı'nın temel atma törenine; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İlçe Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Şereftin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, MASKİ Genel Müdürü Doç.Dr. Özgür Özdemir, Bazı Bölge ve daire Müdürlüleri, ilçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

“MALATYA FARKLI KİMLİĞE KAVUŞACAK”

Yatırımlarının artmasında önemli gelişim gösterdiklerini aktaran Bakan Tüfenkci, “Malatya'nın da yatırımının artması noktasında biliyorsunuz önemli bir dönüşüm gerçekleştirdik. Hükümetimizin bir yıl önce ortaya koyduğu Cazibe merkezleri programı nihayet işler hale geliyor. Malatya bu iller içerisinde. Buradaki yapılan yatırımlar, istihdamla beraber buralarda oluşan altyapıyla üst yapı ile beraber şehrimiz, farklı bir kimliğe ve görülme kavuşmuş olacak” dedi.

“BELEDİYELER İÇİN RİSKLİ YATIRIMLAR”

Bakan Tüfenkci, altyapı yatırımlarının belediyeler için riskli yatırımlar olduğunu kaydederek şöyle devam etti: “Bütün belediyeler bu konuya girmeye tereddüt ederler. Ancak bir şehrin gelişmesi ve büyümesi için altyapı yatımları çok önemlidir. Modern ve yaşayan bir şehir inşa etmek istiyorsak öncelikle altyapıyı sağlamlaştırmalıyız. 2017 yılında Malatya’da kamu yatırımlarının muhasebesini yaptık. Malatya’da AK Parti belediyeciliği diğer illeri de kıskandıracak şekilde hizmet yapıyor. Şehrin sosyal ekonomik durumunun düzelmesinde belediyelerimizin çok önemli katkısı var.”

“ÇOK TEPKİ ALIYORDUK”

Kanalizasyon sıkıntısı yüzünden çok tepki aldıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, “Malatya’nın Doğu bölgesinin kanalizasyon sıkıntısı şehrimizin kanayan yarasıydı. Vatandaşlarımızdan çok tepki alıyorduk. Kanalizasyon altyapısının yenilenmesi için taleplerde bulunuyorlardı. 2. Etabıyla beraber düşündüğümüzde bu bölgelerimizin farklı bir gelişime kavuşacağını göreceğiz. Şehrimizi sağlıklı bir şekilde büyütmek istiyoruz. Sağlıklı kentlerin huzur içinde güvenli bir liman olması, yaşanılabilir bir kent olması için ortak çalışmalar yapıyoruz. Emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“EN DEĞERLİ VARLIK SU”

Suyun olmadığı yerde insan varlığını devam ettirebilmemin mümkün olmadığını kaydeden Malatya Valisi Ali Kaban, şunları aktardı: “Onun için ne zaman uzaya gönderilen, Mars veya bir başka gezegene incelemeye gönderilen uydular ile ilgili gelen bilgiler de, hep ifade edilen şey ‘gidilen yerde su var mı yok mu’ buna bakılıyor. Bu anlamda en değerli varlık su. İklimlerde değişik beklenmedik tepkiler var. Bundan kaynaklanan sebeplerle su kaynakları ciddi sıkıntıya ve alarm veriyor. Bu anlamda ben bu başarılı çalışmayı yapan belediyemizin başkanımızın şahsımla bütün çalışanlarına kutluyorum.”

“EN KURAK DÖNEMİ YAŞIYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da MASKİ’nin stratejik planları yıllara göre gerçekleştirdiğini dile getirerek, “ MASKİ master planları üzerinden çok sağlıklı doğru bir stratejik plan ortaya koydu. Bunu da adım adım yıllara yayarak gerçekleştiriyor. Biz bütün planlamalarımızı gerçekten bir strateji planı çerçevesinde Büyükşehir MASKİ ile bunu planlıyoruz.  MASKİ eğer merkezde bu çalışmayı yapmasaydı biz, son 45 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz. Ölçülebilen kayıtlar içerisinde bizim Merkez Kaptaj suyumuzun en düşük seviyesi geçen yıl ve bu sene içerisinde ölçülen en düşük rakamlardadır. MASKİ’nin bu özveriyle güçlü çalışmasıyla sisteme kazandırdığı kayıp-kaçaklar,  ölçülebilir alt bölge (DMA) dönüşmesinden hızlı bir şekilde kontrol altına alındı. Şu anda suyumuz yeterli. Herhangi olumsuzluklara karşı da yedek olarak şu anda 700 litre suyumuzu var.  Lojmanlar bölgesinde 35 kuyu açarak burada hazır hale getirdik. Yani MASKİ hem uzun vadeli planlamalar yaparken bir yandan da risklere karşı olağanüstü kurak dönemlere karşıda çalışmasını yürütüyor” dedi.

“YILLARDIR BEKLENEN PROJE”

MASKİ Genel Müdürü Doç.Dr. Özgür Özdemir ise 2 bin 433 kilometrelik alt yapı hattı gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Toplamda 4 yıl içerisinde 2 bin 433 kilometre hat gerçekleştirdik. Malatya’dan Edirne’ye hat döşenmiş olsaydı şu an Edirne'ye gidip tekrar Malatya gelmiş durumda olurduk. Yıllardır beklenen büyük projenin temelini atmak için buraya gelmiş durumdayız. Üniversitenin, stadyumun ve o bölgenin atık sularını toplayıp atık su arıtma tesisi dağıtacağız. Yaklaşık 33 kilometrelik bir hattımız var. 12 milyon 400 bin TL'ye mal olacak.  852 gün içerisinde bunu tamamlamayı planlıyoruz.”

İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından dualar okunmasının ardından Bakan Tüfenkci ve protokol üyeleri butona basarak kolektör hattının temelini attı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Malatya, Farklı, Kimliğe, Kavuşacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı