Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 09:05
 
Malatya Film Platformu Açıldı
7. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ilki yapılan Malatya Film Platformunun açılışı gerçekleştirildi. Festival direktörü Suat Köçer, Malatya film platformuyla Festivalin istikametine uygun filmlerin üretilmesine olanak sağlayan bir sistem kurmaya çalıştıklarını belirtti.
Video Haber Haberi
Malatya Film Platformu Açıldı

Bu yıl 7'ncisi düzenlenen " Malatya Uluslararası Film Festivali" kapsamında 1.  Malatya Film Platformu'nun açılışı gerçekleştirildi. Festival Direktörü Suat Köçer, 108 proje arasından 12 projenin yarışacağını belirtirken Yönetmen TonyKaye ise  Malatya için yazdığı İngilizce şarkıyı gitar eşliğinde söyledi. 

NEGATİF BAKIŞIN ÖTESİNDE”

Köçer, platformda ağırlık olarak aile hayatının pozitif bakışına değindiklerini ifade ederek, "Bu negatif bakışın ötesinde aile kavramına pozitif bakan tabii ki problemleri de tartışan, aile ile ilgili birtakım çıkmazları, birtakım negatif boyutları da konuşarak, tartışarak ama en nihayetinde kötücül bir bakışı değil iyimser bir bakışı ontolojik olarak da tercih edelim böyle bakalım, bu taraftan bakalım istedik. Bu tarz bakışa sahip olan filmleri, projeleri destekleyen bir fon oluşturmaya, bir destek oluşturmaya karar verdik.Malatya film platformunda festivalimizin bir anlamda istikametine uygun, yönüne uygun filmlerin üretilmesine olanak sağlayan bir formatta sistem kurmaya çalıştık” dedi.

‘ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ DESTEĞİ’

Köçer oluşturdukları fon isimleri ile ilgili ve  de, "Adını 'Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği' dedik. Çünkü hepiniz biliyorsunuz Ertem Eğilmez, filmlerinde aileyi bu anlamda çok iyimser bir perspektiften yorumlayan bir usta.  Onun filmlerinde hayatım bütün zorluklarına karşı bir arada duran dayanışma içinde olan birbirini destekleyen aile bireylerini görürüz her şeye rağmen bütün sorunlara rağmen. Dolayısıyla adını 'Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği' koyduk.  100 bin lira gibi bir doğrudan para desteğiyle desteklemeye karar verdik.108 proje arasından ön jürimizin seçtiği 12 proje burada yarışacak" şeklinde konuştu.

“KENDİNİ İFADE EDEBİLECEĞİ BİR ŞEKLE BÜRÜNDÜ”

Sinema gibi önemli bir sanata ev sahipliği yapmaktan, sahiplenmekten dolayı mutlu olduklarını kaydeden Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Ertan Mumcu, da şunları söyledi: “Film Platformu 108 senaryoyla artık Malatya'da senaryoların kendini ifade edebileceği bir şekle büründü. Bir söz der ki ‘Aslı güneşte olan bir taşın yıllarca beklemesi gerekir ta ki parlak bir inci olsun.  Veya Yemen'de bir akik olsun’ Ama artık senaristler yıllarca beklemeyecek. Çünkü Malatya Uluslararası Film Festivali'nin böyle bir Platformu var burada. 12 Eser burada kazanmaya, yarışmaya değer bulunmuş. İnşallah ondan da Ertem Eğilmez ve TRT’nin desteğiyle iki güzel eseri kazandırmış olacağız."

Atölye konuğu yapımcı yazar Eğitmen John Morrissey platforma davet edildiği için mutluluk duyduğunu kaydetti.

Platform kapsamında yapım geliştirme atölyesini yöneten Fabienne de Aguado ise, Türkiye'ye ilk defa gelmediğini daha önce İstanbul'da da başka bir proje için bulunduğunu söyleyerek burada yönetmenlerle birlikte bulunmanın kendisi  için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

MALATYA FİLM PLATFORMU FİNALİSTLERİ

Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü Finalistleri: AMERİKA OTOBÜSÜ/ Derya Durmaz,ALİ'NİN TABİATI / Levent Çetin,CEVİZ AĞACI / Faysal Soysal,JULİA'YA AŞIK OLMAK / Alp Kamber,KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ / Orhan İnce,OKUL TRAŞI / Ferit Karahan,

TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü Finalistleri: ANADOLU PARSI / Orçun Köksal,KAPAN / Seyid Çolak,MAVZER / Fatih Özcan,ASİ VE MAVİ / Ruhi Karadağ,BİRLİKTE ÖLECEĞİZ / Melik Saraçoğlu, Hakkı Kurtuluş,YURT / Nehir Tuna oldu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatya, Film, Platformu, Açıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Malatya Film Platformu Açıldı
Malatya Film Platformu Açıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı