Haber Detayı
19 Mart 2018 - Pazartesi 17:47
 
“Malatya Güvenli Bir Şehir”
Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Emniyet teşkilatı olarak başarılı bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyerek, Malatya'nın huzurlu ve güvenli bir şehir olduğunu ifade etti ve istatistiklerin de bunu desteklediğini söyledi.
Video Haber Haberi
“Malatya Güvenli Bir Şehir”

Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, basın mensupları ile bir araya geldi. Malatya Polisevinde gerçekleştirilen toplantıya, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ile birim şube müdürleri katıldı. Urhal, yapılan toplantıda, Emniyet müdürlüğünün Malatya’da başarılı bir şekilde çalıştığını söyleyerek, istatistik verilerle yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“PERSONEL SEVİYEMİZ YÜKSELİŞTE”

Urhal, 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra Emniyette azalan personel sayısının artma noktasında olduğunu ifade ederek şu açıklamalara yer verdi; “Görev yaptığım dönem içerisinde Malatya’mızın son derece huzurlu ve güvenli bir şehir olduğunu istatistiki verile her boyutuyla ortaya koyuyor. Genel müdürlüğümüzün rakamları ve Türkiye genelindeki mukayeselere baktığımız zaman çok net olarak görebiliyoruz.  Küreselleşme olgusunun beraberinde getirdiği; değişim, dönüşüm ve başkalaşım süreçleri sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve kültürel alanlarda yaşanırken, bu süreçler özellikle eğitim ve güvenlik alanlarında da kendisini htirmiştir.  Küreselleşme olgusunun beraberinde getirdiği; değişim, dönüşüm ve başkalaşım süreçleri sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve kültürel alanlarda yaşanırken, bu süreçler özellikle eğitim ve güvenlik alanlarında da kendisini htirmiştir. Bu durum güvenlik alanında da yeni suç ve suçlu türlerini ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda İl Emniyet Müdürlüğü olarak Malatya halkımızın huzur ve güvenliği kamu düzenin sağlanması ve suç ve suçlularla mücadeleye bağlı bütün birimlerimizle devam edilmektedir. 2015, 2016 ve 2017 yıllarına göre bakıldığında Malatya Emniyet Müdürlüğünün personel durumunun birbirine yakın olduğu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 339 personelin azaldığı, ancak 2018 yılında tekrar önceki yıllara yaklaştığı görülmüştür. Ülke geneli Asayiş birimlerinde çalışan personelin toplam teşkilat personelimize oranı Malatya Emniyet Müdürlüğünde daha üst seviyede olduğu anlaşılmıştır. İlimizde bu oran yüzde 35,4 seviyesindedir”

URHAL İSTATİKLERİ PAYLAŞTI

İl Emniyet Müdürü Urhal, suç ve suçlu ile mücadelede Malatya’da yıllar göre yapılan çalışmaları istatistiksel olarak paylaştı. Urhal istatistikler veriler hakkında şu ifadelere yer verdi; “2016 yılında, 2015 yılına göre suçlarda yüzde 3,9 azalma olmuştur. 2015 yılı ile 2017 yılı kıyaslandığında ise yüzde 1 civarında azalma olduğu görülmekle ülke çapındaki olay yüzdeleri ile kıyaslandığında Malatya'nın çok avantajlı olduğu görülmektedir. İl geneli asayiş olayları 3 yıllık veriler değerlendirildiğinde aydınlatma oranlarının birbirine yakın olduğu, 2016 yılına göre 2017 yılında asayiş olaylarında yüzde 2,9 civarında, narkotik ve terör olaylarında da artış olduğu anlaşılmıştır. İl geneli meydana gelen asayiş olaylarının yaklaşık yüzde 90’ı merkez ilçelerde meydana gelmiştir. Genel İstatistikler itibariyle aydınlanma oranlarımız çok çok başarılıdır. 3 yıllık malvarlığına karşı meydana gelen olayların aydınlatma oranının ülke ortalamasının üzerinde olduğu anlaşılmıştır. Toplam asayiş olaylarında 2 aylık verilere bakıldığında da ülke geneline paralel bir artışın olduğu görülmektedir. Silah ve bıçakla öldürme dâhil kasten öldürme olaylarının yüzde 100’nün aydınlatıldığı, silah ve bıçakla kasten yaralama olaylarında 2017 yılında yüzde 14 oranında bir artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca son 3 yıl içerisinde ateşli silahlar ve bıçaklar kanununa muhalefet ile genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması olaylarında 280 şahıs gözaltına alınmış, bunlardan 32 si tutuklanmış, 74 şüpheli adli kontrol şartı ile serbest kalmış geri kalan 74’üde savcılık tarafından ikmalen istenmiştir. Son üç yılın 2 aylık Ateşli Silahlar ve Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması olaylarında 54 şahıs gözaltına alınmış bunlarda 11’i tutuklanmış 11 şahıs adli kontrol şartıyla serbest kalmıştır. Malvarlığına karşı meydana gelen olayların toplamına bakıldığında bu suçların içinde hırsızlık (Evden, İşyerinden, Otodan ve ya kurumdan) gasp, kapkaç dahildir. 2015 yılına göre 3.943 iken 2017 yılında 3.565 malvarlığına karşı olay meydana gelmiş ve yüzde 6,6 oranında azalma olmuştur. 2016, 2017 ve 2018 yıllarının ilk 2 ayında ise rakamlar aynı 554, 553 ve 556 olup, 2018 yılında evden ve işyerinden hırsızlık olaylarında düşüş olduğu görülmektedir. Değişik suçlardan 2015 yılında toplam 12.239 kişi yakalanmış, bunlardan 640’ı tutuklanmış, 2016 yılında 12.945 kişi yakalınmış 1307 kişi tutuklanmıştır. 2017 yılında ise 12.476 kişi yakalanmış ve 1.119 kişi tutuklanmıştır.

“ŞOK UYGULAMALARDA BAŞARILIYIZ”

Asayiş Şube Müdürlüğümüz ve Merkez İlçe Emniyet Müdürlüklerimizce (Battalgazi ve Yeşilyurt) Yapılan Şok Uygulamalar ve Yol Uygulamalarında Ele Geçen Suç Eşyalarda büyük bir başarı sağladıklarını ifade eden Urhal, uygulamaların sayısının büyük oranda olduğunu ifade ederek şunlara yer verdi;  “469.753 Şahsın GBT’si yapılmış, aranan 2201 şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiş, 471 Ruhsatsız tabanca, 259 Kuru Sıkı tabanca, 338 Av Tüfeği, 1260 Adet Av Tüfeği Kartuşu, 2467 Fişek, 670 Kesici Alet ele geçirilmiş,  6 faili meçhul olay aydınlatılmış, 36 işyeri kontrol edilmiştir. Sadece 2017 yılında toplam 833 adet tabanca ve tüfek yakalanmış, bunun günlük ortalaması 2.3 olup bu Türkiye ortalaması açısından dikkat çekicidir.  Av tüfeği konusunda sayın valimizden gelen talimat üzerine birden fazla Av tüfeğine ruhsat verilip verilmeyeceği incelendi ancak mevzuat açısından bir engel olmadığı görüldü. Ancak konunun sıkıntılı olduğu Bakanlığımızca bir yazı ile bildirildi ve şu anda Genel müdürlük düzeyinde çalışma yapıldığını öğrendik”

“ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Şehre, uyuşturucu gibi maddelerin girmesine izin vermemek için bir çok noktada tedbirler alındığını ve bu sayede ilde madde bağımlılığının yok denecek kadar az olduğunu vurgusunu yapan Urhal, yapılan çalışmaları verileri ile şöyle değerlendirdi; “Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce; Uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2017 yılı içerisinde İlimiz genelinde uyuşturucu madde ticareti yapıldığı veya kullanıldığı değerlendirilen toplam (230) olay meydana gelmiş, gözaltına alınan (405) şüpheliden (240) şahıs serbest, (165) şahıs da tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. 2015 yılında (125) ,2016 yılında ise tutkulu sayısı (145) olmuştur. Yapılan bu operasyonlar sonucu; 278 kg. (Kubar esrar), 31 kg. 500 gr. (Toz esrar), 25 kg (Eroin), 475 (Kök kenevir), 17 kg. (Sentetik Kannabinoid), 7 kg. 180 gr. Metamfetamin, 30 gr. (Kokain), 270 gr. (Afyon sakızı), 13.430 adet (Ecstasy), 1280 adet (Yeşil Reçeteye tabi hap), 1 adet (Captagon) maddesi ele geçirilmiştir. Madde bağımlılığının okullarımızdan hatta tüm vatandaşlarımızdan uzak tutabilmek için önleyici ve operasyonel çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Narkotim ekiplerimiz, Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı okul polisleri, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüz ve diğer asayiş birimlerimizle koordineli olarak ilimiz genelinde bulunan ve tarafımızca riskli görülen okul önleri, park ve bahçeler civarında denetim ve kontrol faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. Nitekim yapılan çalışmalar sonucu 2017 yılında 165 şüpheli adli işlemler sonucu tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Söz konusu tutuklanma oranı günümüze kadar ilimizde elde edilen en yüksek tutuklama oranı olmuştur. Yine görevlilerimiz bilgilendirme faaliyetleri kapsamında muhtarlarımız ve konu ile ilgili diğer kamu birimlerini ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulunmaya devam etmektedir”

“TERÖRE YÖNELİK BİRÇOK OPERASYON YAPILDI”

Terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonları değerlendiren Urhal, konuşmasının devamında şunlara yer verdi;  “Başta FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütü başta olmak üzere DEAŞ Terör Örgütü ve PKK/KCK-PYD/YPG Terör Örgütüne yönelik farklı zamanlarda birçok operasyon yapılmıştır. Bir operasyona hazırlanma aşaması oldukça zordur. Bu operasyonu o aşamaya getirip de karar verildiği anda delilleriyle birlikte adliyeye intikal ettirip gaye ortaya çıkması lazım”

“OLAYLAR BU NEDENLE AZALDI”

Cezmi Kartay’da asayiş olaylarının azalmasını değerlendiren Urhal, ekiplerin orada sürekli olarak çalıştığı için asayiş olaylarının azaldığını kaydederek, şu ifadelere yer verdi;  “Cezmi Kartay Caddesi ve bir takım istirahat yerlerinde bir takım olaylar meydana geldi. Cezmi Kartay ve Kanal boyu. Cezmi Kartay sadece polisin meselesi değil ki herkesin meselesi. Orada suç üretme noktasında umuma açık yerler olduğu için bazı önlemler alıyoruz. Olayların önüne geçmek için bu tarz yerlerde önlemler alıyoruz. Cezmi Kartay’da son zamanda hiç olay duymamışsınızdır. Çünkü orada resmi ve sivil ekiplerimiz oralar kapanana kadar orada nöbet tutuyorlar. Orada bir olay olduğunda anında müdahale ediyorlar, yakalıyorlar. Bunların birçoğu basına yansımıyor. Çünkü önleniyor olayların birçoğu. Bizler ne yaptığımızı biliyoruz. Cezmi Kartay Caddesinde en az 3 tane ekip var. bilinmiyor ve görülmüyor. Bir resmi olacak ve onu hissedeceksiniz, ikinci sivil unsurlarımızla da orada suç işleme eğiliminde olan insanları da taassup edeceksiniz. Kanalboyu’nda üzücü bir olay yaşandı. O gün orada tedbirimiz vardı. Kanalboyu’nun girişinde çıkışında ekiplerimiz vardı. O olay olduğu anda en kısa zamanda olay faillerinin tamamını 21 kişinin hepsini aldık. Bir tane kaçmadı. Ama münferit bir hadise oluğu için önleyemedik. Ama örgütlü organize bir suç varsa önleyemiyorsak o bizim işimiz ve önleyemezsek başarısız demektir bunu kabul etmek durumundayız. Hem Cezmi Kartay’da hem Kanalboyun’da tedbirlerimiz devam ediyorlar, her gün uygulama yapılıyor. Bu uygulamadan rahatsızlık duyanlar olabilir. Eğer bugün suçlar stabil noktada duruyorsa bu hassasiyette aynı yoğunlukta arkadaşlarımızın ve kamuoyunda vatandaşlarımızın duyarlılığıyla, bize yardımlarla belli bir noktada biz bunu başarabiliyoruz. Burada ihbar mekanizması da çok işliyor” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Malatya, Güvenli, Bir, Şehir”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Malatya Güvenli Bir Şehir”
Yorumlar
Haber Yazılımı