Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 10:25
 
Malatya İHD Başkanı Gönül Öztürkoğlu'na Ödül
18'inci Ayşegül Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'ne Adnan Selçuk Mızraklı ve İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu'na layık görüldü.
Gündem Haberi
Malatya İHD Başkanı Gönül Öztürkoğlu'na Ödül

İnsan Hakları Derneği (İHD) 18’inci Ayşegül Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödül Töreni, İHD İstanbul Şubesi’nde düzenledi.

"MÜCADELE TARZINI YENİDEN YAZMALIYIZ"

Düzenlenen törende ilk olarak bir değerlendirme yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Bizler varsak ve devam ediyorsak Ayşe Ablanın bize bıraktığı miras sayesinde gerçekleşti. Artık dönülecek bir hukuk da kalmadı. Artık ödülün teması herkese adalet. Ortak mücadele etmek şart. Tek tek adalet sağlayamıyoruz. Hapishanelerde yaşanan sorunları diğer sorunlardan ayrı görmekle olmuyor. Birlikte mücadeleyi yükseltmenin zamanı. Bu hepimizin sorunu. Avukat arkadaşlarımız ölüm orucundalar. Mücadele tarzımızı yeniden yazmalıyız. Böylece sonuç alma şansımız olsun. Her alanda adalete ihtiyacımız var. Türkiye’nin giderek otoriterleştiği, insanların söz söyleyemez olduğu, keyfi olarak yönetildiğini görüyoruz. Baskıya rağmen susmayanlara ödül vererek toplumu teşvik ediyoruz. Tarihi direnenler yazacak. Zulüm karşısında susmayanlara selam olsun” dedi.

ÖZTÜRKOĞLU: KADIN OLARAK BAŞARDIK

Ödül alan İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu; “Bu ödülü barış, demokrasi ve insan haklarını savunan herkese adına alıyorum. Çok kıymetli bir ödül. Bize bu mirası bırakan Ayşenur Zarakolu ve bu mücadelede bedel ödeyen kurucu üyelerimizi saygı sevgiyle minnetle anıyorum. Toplumdaki her bireyin düşünce ve ifade hürriyeti için mücadele ediyoruz. Bu mücadele kimi zaman bizim kişisel hikayelerimize yansıyor, kimi zaman da kişiliğimiz bu mücadele içinde şekilleniyor. Benim hayatımda da İnsan Hakları Derneği’nin çok önemli bir yeri var. İHD, gönüllü ve yönetici olarak uzun yıllardır çalıştığım ve kendi hikayemden yola çıkarak başka insanların hikayelerini dinlediğim, birlikte mücadele ettiğim bir alan oldu. Bu nedenle bu ödüle layık görülmek benim için çok kıymetlidir. O kadar zor bir sorumluluk durum ki, biz başardık ve devam ediyoruz. Çocuklarımız yollarda aç kalmıştı, yaprak yedirdik. Bunlara şahitlik ettik. Bölgede kadın olmak ve başkan olmak çok zor. Kadın olarak başardık. Geçen yıl gözaltına alındım ve 4 ay tutuklu kaldım. Bugün ise 6 yıl 3 ay ceza aldım. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladım, panellerine katıldım suç sayıldı. Bunların siyasi karar olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye bir hukuk devleti olmaktan çıkmıştır. Siyasi kararlar üzerine cezalar veriliyor. Benim gibi binlerce hak savunucusu bugününü ve geleceğini bu belirsizlik ve ceza tehdidi altında sürdürüyor. Pek çok insan düşünceleri gerekçe gösterilerek cezaevlerinde tutuluyor. Tüm bunlar Türkiye’de hak savunucusu olmayı daha da zorlaştırıyor ancak bu mücadelenin gerekliliğini daha da artırıyor” dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Malatya, İHD, Başkanı, Gönül, Öztürkoğlu'na, Ödül,
Yorumlar
Haber Yazılımı