Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 13:26
 
Malatya Mercek Altında
Birleştirici İş Dünyası (BİRKONFED) Genel Başkanı Osman Ünsal, çeşitli temaslarla bulunmak üzere geldiği Malatya’da yaptığı açıklamada, “Malatya’ya yatırım yapmak için görüşme içerisindeyiz. Yatırım için Malatya’da alternatiflerimizin arasında. Görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.
Video Haber Haberi
Malatya Mercek Altında

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin yönlendirmeleriyle Doğu Anadolu Bölgesine yatırım amaçlı bir takım ziyaretlerden bulunan Birleştirici İş Dünyası (BİRKONFED) Genel Başkanı Osman Ünsal, ilk olarak Malatya’yı mercek altına aldıklarını belirtti. Özel bir otelde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birkonfed Genel Başkanı Osman Ünsal, “İş dünyası olarak Malatya ilimizden başlamak suretiyle Doğu illerimizi gezeceğiz. Doğu illerimizde madenler, doğal kaynaklar, tarım, hayvancılık, kendi bölgelerindeki sanayi yelpazesinin hepsini değerlendirip verimliliği, artıracak çalışmalar yapacağız. Türkiye sanayileşme sorunu yok, Türkiye’de planlama sorunu var” dedi.

“DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ”

Konuşmasının öncesinde Afrin’de devam eden ‘Zeytin Dalı’ Operasyonunu değerlendiren Osman Ünsal, iş dünyası olarak devletin yanında olduğunu ifade etti ve şunları söyledi; “Gerek PKK, PYD, FETO gibi terör örgütler ile beraber, gerekse uluslararası para lobiler tarafından ülkemizde ekonomik anlamda saldırılar yapılıyor. Zaten emniyet kuvvetlerimiz askerlerimizin hain teröristlere gerekli cevabı şu anda veriyorlar Afrin harekatı Türkiye'nin aslında çok milli ve çok önemli harekatıdır. Tarihi bir değeri vardır. Türkiye ilk defa kendi toprak hattını savunmak adına uluslararası bir çıkartma harekatı düzenlemiştir. Afrin’de PKK'nın, PYD’nin diğer örgütlerin arkasındaki bütün unsurlara karşı bir savaş başlatılmıştır. Bu çok geniş kapsamlı bir savaştır. Her ne kadar PKK PYD terör örgütleri gibi yapılıyor gibi görünse de aslında bunun arkasındaki ülkelerle yapılan onlara karşı verilen milli bir mücadeledir. Bizler bu milli mücadeleyi sonuna kadar destekliyor askerimize polisimize sonuna kadar güveniyoruz. Devletimizin terör politikalarının da sonuna kadar destekçisiyiz. Temenni ediyoruz ki askerimizi orada büyük bir destan yazarak PKK PYD ve DEAŞ terör örgütlerine en büyük kayıpları verdirecek. İnşallah kahramansı bir destan yazarak ülkemize geri dönecekler” dedi.

“EKONOMİMİZ SAĞLAM VE DİRAYETLİ”

İş dünyası olarak ülke ekonomisini güçlendirmek için bazı çalışmalar yaptıklarını aktaran Ünal, “Birkonfed iş dünyası Konfederasyonu olarak Doğu illerimiz ve özellikle ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak ülkemizin üretim hacmini büyütmek vesilesiyle, Birkonfed AR-GE başkanlığımızın komitesinde genel olarak bir çalışma başlattık. Başlattık birincisi ülkemizdeki maden kaynaklarının doğru değerlendirilmesi. İkincisi ülkemizdeki sanayi kaynaklarının planlı hale getirilmesi, mevcut ekonomimizin çok daha iyi noktalara taşınması ve İnşallah 2023 hedeflerimize istediğimiz ihracat hacmini yakalamak için bir çalışma başlattık. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizde ekonomimiz çok sağlam ve çok dirayetli. O kadar saldırılarla karşı karşıya kaldık. Tarihimizde görmediğimiz bir darbe operasyonlarıyla karşı karşıya kaldık. Irak ve Suriye sınırında saldırılarla karşı karşıya kaldık. Manipülasyonlarla karşı karşıya kaldık. Ama bunlara rağmen ilk defa tarihinde destansı bir mücadele göstererek hiçbir terör eyleminin ve unsurunun tesirinde kalmadık. Ne ekonomimiz zarar gördü ne enflasyon oranlarında bir değişiklik yaşandı ne de ülkemizde ciddi bir sıkıntı ve kayıp söz konusu oldu. Bu tarz terör ekonomik saldırılar ülke için çok önemli kritiktir. Bu saldırılar karşısında bir ülkenin dirayet göstermesi çok kolay bir şey değildir. İş dünyası olarak bu süreçte daha dik durduk. Devletimizle sürekli istişare halindeyiz. Bundan sonra bu sürece katkı vermeyen, ülkenin büyümesine, kalkınmasına katkı sağlamayan bütün iş adamlarının boynunda ciddi bir sorumluluk vardır. Bu ülkenin kalkınması hepimizin boyun borcudur. Bundan sonra Avrupa, Batı nasıl kendini markasal değerlerini değerlendirerek kendisine iyi normlar kazandırdıysa bu Türkiye’nin de marka değerini yükseltecek çalışmalar yapmak bizlerin ciddi sorumluluğudur. Birkonfed olarak diyoruz ki biz bu sorumluluğa varız” dedi.

“ALTERNATİFLER ARASINDA MALATYA’DA VAR”

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin yönlendirmeleriyle geldiklerini dile getiren Ünsal, şunları söyledi: “Malatya ilimizdeki yerel temsilcilerle görüşmeler yapıyoruz. Buraya ne takım yatırımlar yapabiliriz, neler katabiliriz, ilimizdeki mevcut olanakları nasıl kullanabiliriz ve bunları ekonomiye katma değer olarak nasıl sağlayabiliriz, planlı ve doğru bir ekonomi nasıl oluşturabiliriz, Malatya’yı nasıl kalkındırabiliriz düşünceleri hakkında bazı görüşmelerimiz devam ediyor. Birkaç tane konumuz var. Daha önce açılma yapmıştık. ’Türkiye’de artık elimizdeki maden enstrümanlarını doğru kullanmak için bunların borsasının oluşturulması gerektiğini’ bildirdik. En son Başbakan yardımcımız bir gıda borsası açılışını yapacaklarını beyan ettiler. Artık Türkiye’de Avrupa normlarıyla aynı hale gelebilmemiz için borsanın oluşturulması, elimizdeki nitelikli ürünlerin doğru satılması ve piyasa standartlarında satılması bizim için çok büyük bir artı olacaktır. Üreten iyi bir Türkiye’yiz ama uluslararası pazarda biraz eksikliklerimiz var. Bu da iş dünyasının ve özel sektörün sorumluluğudur. Devletimiz bize bütün imkânları sağlamaya başladı. Biz de bu imkânları kullanmak suretiyle elimizdeki madenlerimizi, gıda ürünlerimizi, tarım ürünlerimizi daha nitelikli hale getirip uluslararası normlarda satmak için bir çalışma başlattık. Yakın bir zamanda ‘Mermer Borsamızı’ kurarak ülkemizde mermerle alakalı ihracat yapan madencilik iş yapan arkadaşlarımızın elindeki ürünleri çok daha değerli fiyatlarda satabilmek adına kuruldu bu borsa. Mermer borsamızla alakalı mermer endüstri düşüncemiz var. Bununla alakalı illerimizde görüşmeler yapıyoruz. Hangi ilimizde kurmamız çok daha doğru olur diye istatistiklerini yapıyor ve değerlendiriyoruz. Alternatifler arasında Malatya’da var. Yeterli izinler oluşursa burada da bunu konuşmaya başlarız. Şu anda sadece görüşme aşamasındayız.  Bugün mermeri konuşacağız. Yarın demiri, öbür gün bor madenini konuşacağız. Bu ülkenin milli sermayedir bunlar. Biz, bu kaynakları çok daha doğru ve nitelikli hale getirmemiz için de borsaları kurmak suretiyle şu anda 167-170 milyar dolar hedefindeki ihracat rakamımızı 225-250 milyarlar seviyesine çıkartmayı planlıyoruz.”

“PLANLAMA SORUNUMUZ VAR”

Türkiye’de Sanayileşmede sorunun olmadığını, sorunun doğru planlama olmadığından kaynaklı olduğunu belirten Ünsal, “Elimizdeki mevcut enstrümanların marka değerlerini yükselterek, gerekirse bunların sanayilerini kurarak Türkiye’nin şu anki borsadaki 400 milyar dolarlık hacmini 800 milyar 1 trilyon dolarlara çıkartacağız. Türkiye artık bunları görmek ve yaşamak zorunda. Biz, İslam dünyasının beklentilerini yüksek olduğu bir ülkeyiz. Biz, İslam dünyasının umuduyuz. Bizim daha dirençli olabilmemiz için ekonomimizin çok güçlü olması gerekir. Cumhurbaşkanımızın arkasında güçlü bir ekonomi, refahı daha yüksek bir ülke olarak durmamız gerekir. Bu anlamda iş dünyası olarak bugün Malatya ilimizden başlamak suretiyle Doğu illerimizi gezeceğiz. Doğu illerimizde ürünleri, madenler, doğal kaynakları, tarım, hayvancılık, kendi bölgelerindeki sanayi yelpazesi olsun hepsini değerlendirip verimliliği artıracak çalışmalar yapacağız. Türkiye sanayileşme sorunu yok, Türkiye’de planlama sorunumuz var bizim.  Elimizdeki imkânları doğru kullanmak ve aramızdaki diyaloğu geliştirebilirsek, inşallah istediğimiz sonuca en kısa sürede ulaşırız” şeklinde konuştu.

“İSTİHDAM ALT YAPI HAZIRLIĞI İÇERİSİNDEYİZ”

12 bin kişiye istihdam alt yapısının hazırlığı içinde olduklarının altını çizen Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birkonfed’in buradaki üstlendiği misyon da bilgilendirme misyonu. Malatya’da neler var; Kayısı, tekstil, hayvancılık, tarım var. Ama farkı kollardan yapıldığı için marka değeri düşüyor. Ama biz bu enstrümanların hepsini birleştirir ortada bir sinerji oluştursak eğer marka değerini de güçlendiririz. Kaysımızı da uluslararası standartlara çok daha iyi fiyatlarda satarız. Elimizdeki fabrikaların verimliliğini de hızlı bir şekilde artırır, seri üretimler yapmak suretiyle ekonomimize girdiler sağlarız. İş dünyasında da istihdama katkı seferberliği var. Biz de iş dünyası konfederasyonu olarak İstanbul’daki merkezimizde bunun çalışmasına başladık. İstihdam alanları oluşturacak çalışmalar yapıyoruz. Mermer borsamız ve bunun arkasındaki entegre tesisimizle beraber 12 bin kişiye istihdam sağlayacak bir alt yapı hazırlığı içerisindeyiz. Bunu çok yakın bir zamanda hayata geçireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Malatya, Mercek, Altında,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Malatya Mercek Altında
Yorumlar
Haber Yazılımı