Haber Detayı
05 Şubat 2018 - Pazartesi 08:46
 
“Malatya’mız İçin Çalışalım”
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Bazı şeyleri talep etmem neden birilerini rahatsız ediyor? ‘Ya bu Oda başkanları ne yapıyor?’ diyorlar. İsteyince de, eleştiriyorlar. Hepimiz ülkemiz için, Malatya’mız için çalışalım” dedi.
Yaşam Haberi
“Malatya’mız İçin Çalışalım”

Keskin, esnaf ve sanatkarların sorunlarını her zaman gündeme getirdiklerini ve her platformda takip ettiklerini belirterek, “Emekli olan esnafımızdan yüzde 15 sosyal destek primi kesiliyordu. Neredeyse emekli esnafımızın maaşlarında 250 TL’ye yakın bir kesinti yapılıyordu. Yapılan icraatları bazıları görmüyor. Bugün Pazar Ruhsatı tamamen kaldırıldı. En ufuk bakkal da 600 TL veriyordu, Basancı ve Koç’ta 600 TL veriyordu. Pazar ruhsatının kaldırılmasını Türkiye’nin gündemine ilk biz getirdik. Ama o zamanda eleştirildik. Yüzde 15’in kaldırılmasını istediğimiz zamanda eleştirildik. TESK Genel Başkanımız ve aynı zamanda Bakkallar Federasyonu Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken ile birlikte esnaf ve sanatkarımızın talepleri konusunda hükümetimize ne götürdüysek aldık. Açık ve net olarak ifade ediyorum; yanlış yaptığımız yerde bizi açıkça eleştirsinler. Ama doğruyu söylediğimiz zamanda bunu yansıtın. Emekli esnafımız ya maaşında yüzde 15 kesinti yapılıyordu, yada işyerlerini başkalarının adına yapıyordu. Ama bugün yüzde 15 tarihe karıştı. Bugün bankalar arasındaki kredi yüzde 16. Bugün Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde hükümetimizin büyük destekleri ile 500 bin TL’ye kadar verilen krediler yüzde 5 ve 7 arasında. Bugün ÖTV’siz araçlar veriliyor. Faizsiz krediler verildi. Bu taleplerimizi, esnaf ve sanatkarımızın sorun ve taleplerini biz her zaman gündeme getirdik ve takibini de yaptık, yapıyoruz.” diye konuştu.

‘YA BU ODA BAŞKANLARI NE YAPIYOR?’ DİYORLAR”

Keskin, “Onkoloji Hastanesi talebinde bulunmam, ikinci üniversite talep etmem, Şeker Fabrikasının akıbetinin ne olacağını sormam, çevreyolunun biran önce yapılmasını talep etmem neden birilerini rahatsız ediyor?  İstemediğimiz zamanda ‘Ya bu Oda başkanları ne yapıyor?’ diyorlar. İsteyince de, eleştiriyorlar. Ama biz yine doğru bildiğimizi, hak bildiğimizi, Malatya’da ne eksik görüyorsak, ne sıkıntı varsa bunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a götüreceğim. Bunu herkes böyle bilsin. Biz çalışacağız, ama herkes çalışacak.  Çalışmayınca beni de eleştirin. Ama birileri bu işin dozunu kaçırmasın, konuşunca yer yerinde oynar, birileri de bunu bilsin. Hepimiz ülkemiz için, Malatya’mız için çalışalım.” İfadelerini kaydetti.

“ESNAF BİR ADRESTİR, GÜVENİLİR BİR KAPIDIR”

Keskin, Türkiye’de son dönemde en çok işyeri açılan esnaf sektörleri içinde bakkalların olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti;  “Esnaf ve sanatkarı bitirmeye hiç kimsenin gücü yetmez. Biz marketlerden, market zincirlerinden şikayetçiyiz. Ama artık büyük marketler birbirlerini yemeye başladılar. Esnaf ve sanatkar yine ayakta kalacak. Esnaf ve sanatkar camiası bu memleketin temel taşıdır, omurga kemiğidir. Esnaf ve sanatkar bu memleketin çimentosudur, karanlık caddeleri aydınlatan esnaftır. Esnaf bir adrestir, güvenilir bir kapıdır.  İnsanımız bir kız istediği zaman, kızını vereceği zaman önce gidip mahalle bakakalına sorar. Bu kültür ayakta kalacak ve yaşatılacak.”

 “AKSİ İSPAT EDEMEYENLER NAMERTTİR”

Keskin, esnaf odaları üzerinde olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, aksine bütün genel kurulların bakanlık temsilcilerinin gözetiminde ve denetiminde, seçim kurulunun ise kontrolünde gerçekleştirildiğini belirterek, “Bütün Oda başkanlarım adına söylüyorum; eğer bize gönderilen müfettişlere bütün hesaplarımızı vererek destek olmazsak, biz namerdiz, aksi takdirde bizi haksız yere itham edenler namerttir. Biz açığız, biz denetlenmeye açığız. Biz denetlenmeye her zaman açığız. İki satır yazı yazarsınız bakanlığa, müfettiş istersiniz, müfettişte gelir bizi denetler. Biz her yıl denetlenen insanlarız. Biz her zaman denetlenmeye açığız, hesap vermeye açığız. Biz genel kurullarımızda esnafımıza hesap veriyoruz, devletimize hesap veriyoruz, milletimize hesap veriyoruz, ama en büyük hesabı Cenab-ı Allah’a vereceğiz. Bunu hiç kimse unutmasın. Biz Cenab-ı Allah’a hesap vermek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Malatya’mız, İçin, Çalışalım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı