Haber Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 14:29
 
Malatya’nın Eylem Planı
2018 yılı içerisinde yapacakları çalışmalar ile geleceğe yönelik yatırım ve projeleri hakkında hazırlanan Acil Eylem Planını kamuoyuna açıklayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Daha dinamik bir kent, daha yaşanabilir bir Malatya için omuz omuza hareket edeceğiz, yarınlara Birlikte Yürüyeceğiz” dedi.
Yaşam Haberi
Malatya’nın Eylem Planı

Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’nda düzenlenen Büyükşehir Belediyesi Acil Eylem Planı lansman toplantısına Vali Ali Kaban, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Baro Başkanı Av. Enver Han, İl Müftüsü Ümit Çimen, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca,  İlçe Belediye Başkanları, Muhtarlar, STK temsilcileri, Vakıf, Dernek ve Oda Başkanları ile bini aşkın konuk katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin Acil Eylem Planı hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Polat, Büyükşehir Belediyesi olarak genel anlamda 314 proje hakkında çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, halihazırda Eylem Planı Kitapçığı içerisinde bunlardan sadece 112 tanesine yer verdiklerini söyledi.

“BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Başkan Polat, “Vefalı şehrin bir sakini ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevi devraldığım eski Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’a 2009-2018 yılları arasında yapmış olduğu çalışmalardan ötürü şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Bu sebeple, ecdadımız çok güzel bir ifadeyle, "Şerefü’l-mekân bi'l-mekîn” yani “bir şehri aziz kılan, o şehrin sakinleridir” anlayışıyla, projelerimizi hazırlarken; kurum ve kuruluşlarımızın, alanında otorite uzmanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, meslek örgütlerimizin ve aziz hemşehrilerimizin düşüncelerini alarak ortak sevdamız Malatya’mızı hep birlikte el ele vererek geleceğe taşıyalım istedik. Kentimizin tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel, demografik potansiyeline uygun ilerlemesi için de bu değerlerimizi hep merkeze koyarak birlikte yöneteceğiz. Bu yolda sizlerin rehberliği ve fikirleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Yaşadığımız bu coğrafyada ortak paydada buluştuğumuz her alanda kentin misyonunu ve vizyonunu oluşturarak daha dinamik bir kent, daha yaşanabilir bir Malatya için omuz omuza hareket edeceğiz, yarınlara ‘Birlikte Yürüyeceğiz’” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, açılış konuşmasının ardından Acil Eylem Planı içerisinde yer alan 112 Yatırım ve Projeyi sinevizyon eşliğinde, ayrıntılı bir şekilde basın ve kamuoyu ile paylaştı.

Başkan Polat, 187 bin çocuk, 186 bin genç, 303 bin kadın 69 bin engelli 75 bin yaşlı vatandaşı kapsayan çalışmalara imza attıklarını belirterek, “Malatya’da 187 bin evladımız yaşıyor. Yarınımızın bugünden daha iyi olması için hizmetlerimizin merkezine öncelikle çocuklarımızı koyuyoruz. Malatya’mız 186 bin genç nüfusu ile ayrıcalıklı ve dinamik bir konuma sahip. Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerin sportif, kültürel ve sosyal hayatlarının yanı sıra düzenlemiş olduğumuz çalıştaylar ile geleceğimize yön veriyoruz. Kadınlarımız. Annemiz, kardeşimiz, evladımız, eşimiz… Onlar Memleketin geleceğini inşa eden gerçek mimarlarımız. Aile birlikteliği ve bütünlüğümüzün temel dayanağı kadınlarımız. Cennetin, ayakları altına serildiği değerli varlıklarımız. Malatya’yı ilmek ilmek beraber dokuduğumuz kadınlarımız için attığımız her adım gerçekleştirdiğimiz her proje aile kültürünün daha da sağlamlaşması için çok çok önemlidir. Malatya’mızda 69 bin engelli hemşehrimiz ikamet ediyor. “Bir toplumun değeri engellisine verilen değer kadardır” düsturuyla hareket edeceğiz. Geçmiş ile gelecek arasında köprü görevi gören, tecrübeleri ile her anlamda bizlere ışık tutan,  duaları ile yolumuza aydınlatan yaşlılarımız bizler için en önemli değerlerimizdir. Malatya’da yaşayan 75 bin yaşlımızın hayat kalitesini yükseltmek, yalnız olmadıklarını htirmek, sosyal ve toplumsal hayat ile bağlarını koparmadan gerekli fiziki yatırımlar dışında gönülden gönüle uzanan köprüler oluşturmaktır amacımız” dedi.

“MİLLET BAHÇESİ İÇİN İLK ADIMI ATTIK”

Millet Bahçesi için ilk adımı attıklarını belirten Başkan Polat, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın işaretiyle eski stadyumları millet bahçelerine dönüştürme projesi çerçevesinde eski stadyumumuzun bulunduğu alanı halkımızın hizmetine sunuyoruz. Valiliğimizle protokollerimizi imzalayıp ihale sürecini başlattık. Çok kısa bir sürede Malatyamıza yakışacak bir alanı daha İlimize kazandıracağız. İçerisinde çeşitli yaşam alanlarının olacağı "Millet Bahçesi"  şimdiden hayırlı uğurlu olsun!

“ESKİ BELEDİYE MEYDANI, YENİ KENT MEYDANI”

Eski Belediye Medyanı’nı Kent Meydanına dönüştüreceklerini ifade eden Başkan Polat, “Vatandaşlarımızın şehrin sıkışıklığından bir nebze de olsa kurtularak nefes alabilecekleri yeni bir meydanı Malatya’ya kazandırıyoruz. Eski Belediye binasının yıkılması ile birlikte oluşturulan kent meydanı içerisinde kalan Ziraat Bankası ve Esenlik Market’i taşıyarak, mevcut alana toplam 7 bin metrekarelik meydan kazandırıyoruz. Söz konusu meydan düzenleme çalışmalarının temelini Ekim ayı içerisinde atacağız” ifadelerini kullandı.

“CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK”

Battalgazi ilçesini cazibe merkezi yapacaklarını dile getiren Başkan Polat, “Battalgazi ilçemize yenir bir cazibe merkezi kazandırıyoruz. 900 dönümlük İnderesi Tabiat Parkımızın 100 dönümlük kısmını bu yılsonuna kadar hizmete açacağız. Projemizde kır kahvesi, lokantalar, çocuk oyun alanları, çadırlı kamp alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, büfeler, mescit, otopark alanları, açık spor alanları, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, tenis kortları, süs havuzları, piknik alanları olacak. Hayırlı olsun. “Yeşil Malatya” Beylerderesi Park Projesi ile taçlanıyor. Büyüyen Malatya’mızın kimliğine ve kültürüne bağlı olarak inşa edeceğimiz; akustiği, havalandırması, elektrik donanımı ve aydınlatması ile “AKILLI BİNA” olarak hazırlanan  “Kültür Sarayı” projemizle, kentimizi kültürel alanda da bölgenin cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Fonksiyonel yapısı ve çok amaçlı salonlarıyla Malatya’nın sosyal, kültürel ve eğitim yapısına büyük katkı sağlayacak olan “Kültür Sarayı’mız da oluşturduğumuz salonlarda tarih, kültür ve sanat adına vatandaşlarımız aradıkları her şeyi bir arada bulabilecekler. Değişen ve gelişen Malatya’mızın vizyonuna uygun olarak Selçuklu Mimarisini örnek alan Kültür Sarayımız 25.660 m2’lik kapalı alanı ile bölgenin en önemli kültürel yaşam alanıdır. Temelini Kasım ayı içerisinde atacağımız Kültür Sarayımız; Buram buram tarih kokan 1453 kişilik büyük ana salonu, modern, teknolojik donanımlara sahip, yerel motiflerin hakim olduğu 571 kişilik ve 251 kişilik salonlar, 700 kişilik çok amaçlı salon, 589 m2 alana sahip kitapseverlerin ve öğrencilerin aradıklarını bulabilecekleri zengin bir kütüphane merkezi, çocuklarımızın ve gençlerimizin etkin ve verimli bir şekilde ders çalışabilecekleri 400m2’lik etüt salonu merkezi, vatandaşlarımızın dinlenebilecekleri, rahat ve konforlu bir şekilde sohbet edebilecekleri 572m2’lik kafeterya salonu ve seminer salonları ile vatandaşlarımızın hizmetinde olacak.”

“PLANLI OLARAK BÜYÜYORUZ”

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak; ‘2018’i inşa ediyoruz, 2023’ü hedefliyoruz, 2053’ü ve 2071’i planlıyoruz’ diyen Başkan Polat, “Büyükşehir Belediyesi olarak,1/100.000 ve 1/50.000’lik Çevre düzeni planları ile ilgili süreci tamamladık. 1/25.000 ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planları ile ilgili çalışmalarımızı ise bitirme aşamasına getirdik. Yılsonunda bitiriyoruz. Mevcut ulaşım sorunlarının çözülmesinin yanı sıra gelecekte de sorun yaşanmaması adına 2035 Malatya Ulaşım Master Planı, şehir genelindeki turizm odaklı potansiyel değerleri ortaya çıkaracak Turizm Master Planı ve nüfus artışına göre şehirdeki su ihtiyacını ve karşılama seçeneklerini içeren, ölçülebilen, kontrol edilebilen içme suyu projelerini kapsayan 2071 Su Master Planları tamamlandı. Akçadağ’dan Doğanşehir’e, Darende’den Kuluncak’a, Arapgir’den Arguvan’a, Hekimhan’dan Yazıhan’a, Pütürge ve Doğanyol’dan Kale’ye kadar Malatya’yı bir bütün olarak görüyoruz ve bir bütün olarak planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“KUZEY KUŞAK YOLUNDA SONA GELİNDİ”

Kuzey Kuşak Yolunda sona yaklaştıklarının altını çizen Başkan Polat, şunları söyledi: “Malatya’nın merkezde yoğunlaşan trafik yükünü azaltmak ve Çevre Yolu altındaki bölgelerde daha sağlıklı bir gelişme sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ettiğimiz Kuzey Kuşak Yolu’nda sona yaklaşıyoruz. Yoldaki asfalt çalışmalarımızı Ağustos sonuna kadar tamamlayacağız. Kuzey Kuşak Yolu Melekbaba Hattı, Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı viyadük projesi ile Malatya – Battalgazi yoluna bağlanacak. Kuzey Kuşak Yolu tamamlandığında, batıda Alparslan Türkeş Bulvarından başlayarak, Topsöğüt – Samanlı Yolu, Yeni Hal Şehir Mezarlığı, Çarmuzu Melekbaba Battalgazi mahallelerinden Çöşnük Kavşağına bağlanacak. Ayrıca, Kuzey Kuşak Yolu batı aksında Samanköy Mevkiinden Topsöğüt’e, Yeni DSİ Binasının bulunduğu noktadan Sivas Karayolu’na bağlanıyor. Doğu istikametinde ise Karamildan Tepesinin kuzeyinden geçerek, Bulgurlu bölgesine ve devamında Yeni Stadyum’a bağlanmasını sağlamak amacıyla imar planlarımıza işledik. Malatya trafiğine nefes aldıracak Güney Kuşak Yolu’nda 2. etap çalışmalarımız devam ediyor.  1.400 metrelik kısmın alt yapısını tamamlayarak yol, kaldırım ve sanat yapısı çalışmalarını sürdürdüğümüz yolu Eylül ayında hizmete açacağız. Güney Kuşak Yolu faaliyete geçtiğinde, Çevre Yolu Fahri Kayahan Kavşağını, Tecde Bulvarı, Derme Kanalı, Kernek ve İnderesi üzerinden Çöşnük Kavşağına bağlamış olacağız” diye konuştu.

“STANDARTLARA UYGUN HALE GETİRDİK”

Battalgazi Baraj yolunu standartlara uygun hale getirdiklerini vurgulayan Başkan Polat, “Bulvarlar, caddeler şehirlerin imajıdır. Şehrimizin güzelliğine güzellik katan, bölgemizin gelişmesine katkı sağlayacak 21 adet Prestij Caddesi Projesini de kısa zamanda şehrimize kazandıracağız. Bu projeye örnek nitelikte göstereceğimiz 3.500 metre uzunluğunda 50 metre genişliğinde açılan Yüz Akı Bulvarı, çevre yolu batı girişindeki trafik sirkülasyonunu rahatlatacağı gibi bölgenin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak. Bu caddelerimizi Aralık ayı sonunda halkımızın hizmetine sunacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar 1490 km yol genişletme çalışmasının yanı sıra 480 km yol açma çalışması yaptık. Bu yıl içerisinde ise 66 km yeni yol açma çalışması, 205 km de yol genişletme çalışması yapmayı planlıyoruz. Battalgazi Baraj yolunda şu anda 8 metre olan yolun genişliğini 22 metreye çıkarıyoruz. Büyük bir bölümü tamamlanan yolda, yol genişletme ve asfaltlama çalışmalarını yılsonuna kadar bitirerek hizmete açacağız” Şeklinde konuştu.

“ÖRNEK ŞEHİR YAPMAK”

Hedefimiz; ‘Malatya’yı ulaşım konusunda örnek şehir yapmak’ diyen Başkan Polat, “Bu kapsamda daha önce hizmete aldığımız 17 akıllı kavşak sistemi sayısını 38’e çıkarıyoruz. 21 yeni akıllı kavşak sistemimizi Aralık ayı içerisinde hizmete sunacağız. Daha önce 6 noktada hizmete aldığımız akıllı bisiklet uygulamasını, çevre yolu altına kuracağımız 15 istasyon ile 21’e çıkarıyoruz. Ağustos ayı içerisinde temelini atacağımız yeni istasyonlarımız Nisan 2019 tarihinde hizmete girecek” dedi.

“ENERJİ ÜSSÜ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Malatya’yı Enerji Üssü Haline Getireceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Polat, “Büyükşehir Belediyesi olarak tamamladığımız ve yapımını sürdürdüğümüz enerji yatırımlarımızdan yaklaşık 90 bin hanenin aydınlatmasına eşdeğerde saatte 18.6mw enerji üretimini hedefliyoruz. Malatya’yı sürdürülebilir enerji üssü haline getirme hedefi doğrultusunda yatırım ve hizmetler gerçekleştiriyoruz. Çöpgaz Elektrik Üretim Tesisi ve Malatya Çevre Entegre Tesisinin ardından Şehir Mezarlığı yanında 60 bin metrekarelik bir alana 3 MW elektrik güneş enerji tarlası kurduk. Kullanılabilecek tüm doğal kaynaklardan enerji üretmek için çalışıyoruz.  Kuyuönü’ne Hidroelektrik Santrali (HES) kazandırıyoruz. HES tesisi içme suyu isale hattı üzerine yapılacak. Ağustos ayında temelini atacağımız tesisi 9 ayda tamamlayarak hizmete açacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin yaygınlaştırılması, ülke olarak enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı yapmak ve Büyükşehir Belediyemize kaynak çeşitliliği sağlamak amacıyla bir GES (Güneş Enerjisi Santrali) de Yaka Mahallesi’ne kuruyoruz. Eylül’de temelini atacağız” ifadelerinde bulundu.

“HORATA PARKINI HİZMETE AÇIYORUZ”

Yıllardır Malatyalıların faydalandığı mesire alanları arasında yer alan Horata Mesire Alanını Büyükşehir Belediyesi olarak yenilediklerini dile getiren Başkan Polat, “Yıllardır Malatyalıların faydalandığı mesire alanları arasında yer alan Horata Mesire Alanını Büyükşehir Belediyesi olarak yenileyerek, modern ve kullanışlı hali ile vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ağustos 2018 tarihinde de açılışını yapacağız. Çocukları modern çağın bağımlılıkları televizyon ve internet kullanımından kurtarıp, toprakla temas edecekleri, doğa ile iç içe zaman geçirecekleri, belki de sadece kitaplardan ve ekranlardan tanıdıkları hayvanları yakından görebilecekleri yeni bir alanı Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkını Battalgazi ilçemizde Ağustos 2018 tarihinde hayata geçiriyoruz. Hayvanat bahçesi içerisinde yaklaşık 50 türden 500 adet hayvan yer alıyor. Vatandaşlarımızın doğal güzellikler içinde hem dinlenmelerini hem de güzel vakit geçirmelerini sağlamak için nezih bir mesire alanı haline getirilen Turgut Özal Tabiat Parkı’nın Hayvanat Bahçesi devamındaki 2. etap alanında çalışmalarımızı tamamlama noktasına getirdik. Eylül ayındahalkımızın hizmetine sunacağız. Evlatlarımız göz nurumuz, yarınlarımız, ülkemizin aydınlık geleceği… Büyükşehir Belediyesi olarak,17 bin metrekarelik bir alanda Masal Parkı yaparak Malatya’da bir ilki daha çocuklarımız için hayata geçireceğiz. Keloğan’dan Nasrettin Hoca’ya, Karagöz Hacivat’tan Pamuk Prenses’e kadar Türk ve Dünya masallarının en sevilen karakterlerini bu parkta çocuklarımızla buluşturacağız. Eylül 2018 tarihinde Masal Parkımızın temelini atıyoruz. ”

“İTFAİYE HİZMET BİNASI YAPACAĞIZ”

Şehrin Doğusuna yeni bir itfaiye binası kazandıracaklarını müjdesini de veren Başkan Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “İtfaiyede önemli olan, vakalara hızlı müdahale etmektir. Bunun için Battalgazi ilçemizdeki, acil durumlarda şehrin doğusuna hızlıca müdahale edilebilmesi için Çöşnük Kavşağına yeni itfaiye binası inşa edeceğiz. Bu yıl Eylül ayında temelini atıyoruz, 2019 yılı Kasım ayında hizmete açıyoruz. Şehrimizin batısında Şeker Arazisi Mevkii’ne yeni bir itfaiye merkezi inşa ediyoruz. Nitelikli personelin yanı sıra, araç gereç olarak da bölgenin en kapsamlı teşkilatına sahip olan Belediyemiz İtfaiye Teşkilatı’nın yeni hizmet binası burada yer alacak.Bu yılEylül ayında temelini atıyoruz, 2019 yılı Kasım ayında hizmete açıyoruz” belirtti.

“YERLİ TOHUM BANKASINI KURACAĞIZ”

Malatya’ya Yerli tohum bankası kuracaklarını vurgulayan Başkan Polat, “Bu yıl çalışmalarına başlayacağımız Yerli Tohum Bankası Projemiz ile genetiği ile oynanmamış, yerel tohum çeşitlerimizin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamayı amaçlıyoruz.2018  Eylül ayında yapımına başlanacak projeyi,  2021 yılında tamamlamayı planlıyoruz. Malatya’nın altın değerindeki ürünü kayısı ile ilgili projeleri çok önemsiyoruz. Şehrimizin bu anlamda ciddi bir ihtiyacı olan,tarım ürünlerinin sağlıklı ve güvenceli koşullarda depolandıkları tesis anlamına gelen lisanslı depoyu Malatya’ya kazandırmak için çalışmalara başladık. Yeni Hal Binası yanında kurmayı planladığımız tesisin, ihale aşamalarını bu yıl içinde tamamlayarak yüklenici firma ile sözleşme imzalayarak temel atmayı planlıyoruz.Bununla ilgili süreç delegasyon onayında olup, onay alındıktan hemen sonra temelini atacağız” dedi.

“EYLÜL’DE HİZMETE AÇIYORUZ”

Malatya’nın müze şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini de belirten Başkan Polat, “Yaklaşık 700adet radyo ve gramofonun yer aldığı Radyo ve Gramofon Müzesindeki radyoların en eskisi 1890 yılına ait olup, yılsonuna kadar açılışını yapacağız. Sanat Sokağımızda 2017 yılında açılan Fotoğraf Makinası Müzesi’nde sergilenen fotoğraf makinalarının sayısını 2023’e çıkaracağız. Böylelikle bu müzemizi Asya ve Avrupa’nın en büyük fotoğraf makinası müzesi haline getireceğiz.”

“BATTALGAZİ’YE KADIN YAŞAM MERKEZİ”

Battalgazi’ye Kadın Yaşam Merkezi açacaklarını vurgulayan Başkan Polat, “Malatya’da Zaviye Mahallesi’nde uygulamaya koyduğumuz kadınlara yönelik ilk ve tek spor ve yaşam merkezinden sonra Battalgazi’de İpek Caddesi üzerinde de kadınlara yönelik yeni bir merkez açıyoruz. Kernek Külliyesi’nin alt katında hizmet vermeye başlayacak merkezimizde spor salonu, çok amaçlı salon, kurs merkezleri ve kafeterya yer alıyor. Yeşiltepe bölgesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesinde yaklaşık 38 dönüm alan üzerinde inşa ettiğimiz Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezini Aralık 2018 tarihine kadar bitirerek engelli hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

“İLÇE YATIRIMLARINI KISACA ANLATTI”

Son olarak Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelere yapılan yatırımlardan kısaca bahseden Başkan Polat, “Akçadağ’a Kozluca’ya Kültür Merkezi İnşa ediyoruz. Yılsonuna kadar açılışını yapacağız.  Kayısı Çekirdeği Kırma ve Eleme Tesisinin temelini Ağustos 2018 tarihinde atıyoruz, Ekim ayında da hizmete açıyoruz. Akçadağ ilçe merkezimize yaptığımız su kanalizasyon yatırımlarımızı yılsonuna bitiriyoruz. Arapgir’e Modüler Kesimhane kuruyoruz, yılsonuna kadar açılışını yapacağız. Arapgir eski Emniyet Müdürlüğü binasının yerine yaklaşık 100 araç kapasiteli açık otopark alanını vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Arapgir’e, toplamı 237 kilometre olan tamamladığımız, devam eden ve DAP kapsamında maliyeti 35 milyon TL değerinde alt yapı yatırımı yaptık. Arguvan’a İlçemizde Ağustos 2018 tarihinde temelini atacağımız Modüler Kesimhaneyi Kasım ayı içerisinde hizmete sunacağız. Modern İtfaiye Binasının temelini Kasım 2018 tarihinde atacağız. 7.3 milyonluk 108 kilometrelik içmesuyu, kanalizasyon altyapısı ve depo yapımı gibi işlerimizi tamamladık. Darende’ye Darendemize modern bir ilçe terminal binası inşa ediyoruz. Ekim 2018 tarihinde temelini atacağız.  Ayvalı Kültür Merkezi ile Aşudu Park ve Sosyal Tesisini Ekim ayı içerisinde hizmete açacağız. Kayısı Çekirdeği Kırma ve Eleme Tesisi ile 1.000 Ton Soğuk Hava Deposunun temelini ise Ağustos2018’de atıyoruz. Açılışını ise Kasım ayında gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, Entegre Çevre Projesi kapsamında da Ayrıştırma Tesisi temelini de atacağız. İlçe genelinde tamamlanan, devam eden çalışmalarımız 183.5 kilometre uzunluğunda olup maliyeti 18 milyon lira. Doğanşehir’e İlçe Merkezine Kültür Merkezi Kazandırıyoruz. Temelini  Kasım 2018’de atacağız. 8 Bin Metrekarelik Doğanşehir Meydanının temelini ise Eylül ayında atıyoruz. İlçe genelinde 27 milyon liralık 250 kilometrelik altyapı çalışmalarımızı tamamladık. 290.000 TL değerinde su deposu çalışmalarımız devam ediyor. Polatdere Mahallesi “Kapalı Sistem Sulama Tesisi”ni yılsonuna kadar hizmete alacağız. Küçüklü- Gövdeli Mahallesi “Kapalı Sistem Sulama Tesisi”ne ise Ağustos ayı içerisinde başlayacağız. Doğanyol Meydana Kavuşuyor. Temelini Eylül 2018’de atacağız. Mezbahane İnşaatına Başlıyoruz. Temelini Ekim 2018 tarihinde atacağız. Kültür Merkezi Hızla İlerliyor. Ekim 2018’dehemşehrilerimizinhizmetine açacağız. İlçe merkezi ve genelinde 6.4 milyon liralık 86 kilometre içmesuyu ve kanalizasyon altyapı yatırımını tamamladık. Gökçe Mahallesi’nde inşa etmeyi planladığımız “Kapalı Sistem Sulama Tesisi”ne Ağustosayı içerisinde başlayacağız. Hekimhan’a Alıç Sirkesi Üretim Tesisinin açılışını Ağustos ayında yapıyoruz. Tarihi Çeşmeleri Restore Ederek ilçemize kazandırmış olacağız. İlçe genelinde tamamladığımız, devam eden ve DAP kapsamında yaptığımız çalışmalarımızın maliyeti 35.7 milyon TL değerinde olup, 339 kilometre. İlçe genelinde 30 milyon TL değerinde 292 kilometrelik çalışmamızı tamamladık. Kale’ye İtfaiye Binasının temelini Kasım 2018 tarihin de atacağız. İlçe genelinde tamamladığımız, devam eden ve DAP kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız 6.4 milyon lira değerinde ve 64.3 kilometre. Kuluncak’a Büyükşehir Belediyesi olarak Kuluncak ilçesinde meydan ve çevre düzenleme çalışmalarını tamamlayarak halkımızın kullanımına sunmuştuk. Ekim’de de açılışını yapacağız. Kayısı Çekirdeği Kırma ve Eleme Tesisi ile 1.000 Ton Soğuk Hava Deposu kuruyoruz. Ağustos 2018’de işe başlayıp, yılsonuna kadar bitireceğiz.  Kızılhisar Mahallesi için inşa etmeyi planladığımız “Kapalı Sistem Sulama Tesisi”ne Ağustos 2018’de başlayacağız. Pütürge’ye Pütürge’ye Modern Kesimhane Kazandırdık. Ağustos 2018 tarihinde hizmet vermeye başlayacak. Nohutlu Mahallesinde 350.000 liraya mal olan Kapalı Sistem Sulama Tesisinitamamladık. Aktarla Mahallesinde 550.000 liraya mal olan Kapalı Sistem Sulama Tesisini ise Aralık 2018’de tamamlayacağız. Kavaklıdere-Söğütlü-Poskıran Kapalı Sistem Sulama Tesisine Ağustos 2018 tarihi itibariyle başlayacağız.  Yazıhan’a Yazıhan Kültür Merkezi’nin açılışını Ekim ayı içerisinde yapıyoruz. İlçe genelinde tamamlanan, devam eden ve DAP kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız 13.2 milyon TL değerinde ve 133 kilometre. İlçe genelinde 13 milyonluk 129 kilometre içmesuyu ve kanalizasyon çalışmalarımız tamamlandı.45 bin TL değerindeki çalışmalarımız devam ediyor. DAP kapsamında 230 bin liralık 4 bin 712 metrelik sulama kanalı çalışmalarımızı tamamladık. Yazıhan Merkez’de maliyeti 6 milyon TL olan 37 bin 205 metrelik kanalizasyon şebeke hattını yeniledik. İlçe merkezinin kanalizasyon altyapısını MASKİ güvencesi altına aldık” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatya’nın, Eylem, Planı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Malatya’nın Eylem Planı
Yorumlar
Haber Yazılımı