Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 10:21
 
“Malatya’nın Gözbebeği Levent Vadisi”
Bünyesinde barındırdığı jeolojik özelliklerle dünyadaki ilginç doğal alanlar arasında gösterilen ve neolitik çağdan kalma kalıntıların da bulunduğu 28 kilometre uzunluğundaki Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi, aylık ortalama 20 binin üzerinde turisti ağırlıyor. Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, “Levent Vadisi Malatya’nın Gözbebeğidir” dedi.
Video Haber Haberi
“Malatya’nın Gözbebeği Levent Vadisi”

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Büyük Kanyon'a benzetilen ve 65 milyon yıl kadar öncesine dayanan kaya oluşumlarının bulunduğu Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi, ortalama olarak aylık 20 binin üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Eşsiz bir görünümü bulunan vadi, fotoğraf meraklıları için vazgeçilmez yerlerden biri olurken, insanların dinlenmesine de olanak sağlıyor. Jeolojik görünümüyle farklı bir yapıya sahip vadi, kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyen doğa tutkunlarınca mola noktası olarak görülüyor. Gazetemiz Malatya Söz’ü ziyaret eden Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Levent Vadisi ile ilgili yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Gazetemiz yönetim kurulu üyesi M.Duran Özkan tarafından karşılanan Başkan Kazgan, Sonbaharda tabloları aratmayan manzaralara sahne olan vadinin Malatya’nın Gözbebeği olduğunu belirtti.

“İSVEÇLİ EKİP TANITIMI ARTTIRDI”

Levent Vadisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kazgan, ilk olarak vadinin tanıtımı konusunda yapılanları anlattı. Kazgan; “Ben orayı 2015 yılında devir aldım. Devir aldıktan sonra burada foto kamp projesi düzenledik. Projeye parasal desteği Kalkınma ajansı verdi. MASFAD ile iş yürüdü bizde projeye lojistik destek olduk. Bu kapsamda Levent vadisine ulusal uluslar arası fotoğraf sanatçıları geldi. Buraya gelen fotoğrafçılar vadiyi fotoğrafladılar. Çekile bu fotoğraflar Ulusal ve Uluslar arası tanıtıma büyük katkı sağladı. Geçen yıl kalkınma ajansının isteği ile başka yerlere yönelme oldu. Çünkü tanıtılması gereken tek bir yer Akçadağ Levent Vadisi değil. Bu ilde tüm ilçelerimizin tanıtımına dönük turizm potansiyelleri elbette ki var. Bunun üzerine biz kendi yağımızla kavrulma yoluna gittik. Doğa sporları festivali düzenledik. Bu kapsamda Doğa yürüyüşü, doğa bisikleti, yamaç paraşütü, tırmanma Zipline, Slickline etkinlikleri düzenlendi. Slickline için İsveçli bir ekip geldi. Samuel adlı bir kişi, dünya rekoru 700 metre iken, Akçadağ Levent Vadisi’nde bir defada ip üzerinde bin 210 metre yürüdü. Bunun çekimini yaptılar ve bu görüntüler Dünya’nın dört bir tarafında yayınlandı. Ayrıca bu görüntüler, Levent Vadisi’nin tanıtımına çok büyük katkı sağladı” ifadelerinde bulundu.

“BAYAĞI YENİLEME YAPTIK”

Göreve geldikten sonra seyir terası ve vadi çevresinde bayağı yenileme yaptıklarını ifade eden Kazgan;“Ben ilk etapta Levent Vadisi’nde bir seyir terası aldım. Bu seyir terasının dörde biri, tuvalet işgali altındaydı. Terasta bayağı bir yenilemeye gidildi. Tuvaleti oradan kaldırdık, tabanını, tavanını yeniledik. Devir aldığımızda su sorunu vardı. Terasın yukarısında 8,5 dönümlük bir yeri belediye olarak satın aldık. Drenajla bir miktar su bulduk. Bu suyu bağladık. Şu ana kadar bu su yetti ama ilgi arttığı için bu suyunda yeteceğini sanmıyorum. Yeni bir su arayışı içerisine girmemiz gerekiyor. Otopark, yolları kilit taş ve birde kış bahçesi yaptık. Bunları belediyemizin öz kaynakları ile gerçekleştirdik” dedi.

“ÜÇ YERDEN BİR TANESİ”

Levent Vadisi’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde jeoturizmi açısından ilk üç içerisinde yer aldığını vurgulayan Kazgan;“Levent Vadisi ile ilgili biz bir şey başardık. Levent Vadisi’nin Kalkınma Bakanlığının sahiplenmesini başardık. Türkiye’de turizm rahmetli Özal tarafından başlatıldı. Deniz, güneş ve sahil turizmi, arkasından doğa, inanç, sağlık turizmi gibi değişik alanlara yayıldı. Fakat son yıllarda dünyada adrenaline dönük ilgi çok fazla. Onun için adrenalin tutkunları bu tip yerleri tercih ediyorlar. Levent Vadisi’nin üç özelliği barındırdığını gördük. Bunlardan birisi Levent Vadisi, yerkürenin kuruluşundan bu taraf doğallığını, özelliğini korumuş bir yerdir. Nereyi kazsan her yerden fosiller çıkar. Tam anlamı ile bir jeopark durumunda. İkinci özelliği Levent Vadisi, binlerce mağarası, kaya mezar odaları ile asırlar öncesi yaşamı gösteren bir yer. Diğer taraftan ilginç yeryüzü şekilleri ve adrenalin için uygunluğu ile farklı bir yer. Kalkınma Balkanlığı jeoturizmi de destekleme kararı aldı. Bunu da DAP aracılığı ile yürütüyoruz. Jeoturizm olan üç yer var bunlardan birisi Malatya Akçadağ, bir diğeri Bitlis Ahlat, diğeri ise Erzurum Narman” şeklinde konuştu.

“20 BİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİMİZ VAR”

Levent Vadisi’ne aylık ortalama 20 bin kişinin üzerinde ziyaretçi geldiğini belirten Kazgan;“Levent Vadisi’ne gelenler genç, eğitimli, ekonomik sorunu olmayan heyecan ve macera arayan, doğa ile iç içe olmak isteyen insanlar geliyor buraya. Eski Valilerimizden Ulvi Saran’ın katkıları ile bir seyir terası oluşturuldu. Sonrasında benimde bu terasa katkılarım çok oldu. Ben geldiğimde Levent Vadisi pek bilinen bir yer değildi ama şuana kanaatimce aylık ortalama 20 bin kişinin uğradığı bir yere döndü. Bu rakamlar Malatya için de çok önemli bir şey. Malatya’ya gelenler, ‘Malatya’ya nereye gideceğiz’ dediğinde Levent Vadisi önemli bir alternatife döndü” dedi.  

ATLA TEDAVİ MERKEZİ ÇALIŞMALARI

‘Atla tedavi ve Sultan suyu projelerini de hayata geçirmek istediklerini’ söyleyen Kazgan; “İnşallah atla tedavi merkezini de hayal ettiğim bir şekilde alternatife dönüştürürsek, turizme katkı sağlar. Diğer taraftan Sultan suyu baraj gölümüzde bir potansiyel oraya dönük olarak da bir proje hazırlayıp orayı da ayağa kaldırabilirsek, Akçadağ kendi potansiyelini ayağa kaldırmış ve Malatya’nın turizmde ulaşması gereken yere varmasında kendi görevini yerine getirmiş olur diye düşünüyorum” dedi.

“DAHA BİRÇOK PROJEMİZ VAR”

‘Adrenalin ve heyecan arayanlar için birçok proje hazırladıklarını’ dile getiren Kazgan; “ Bizim kalkınma ajansı ile projemizde adrenalin ve heyecan arayanlara dönük projelerimiz var. Seyir terası bir heyecan veriyor. Terasın balkonuna çıktığında sanki Levent Vadisi’nin içerisinde bir boşluktasınız. Camın daha fazlası heyecanı balkonda yaşıyorsunuz. O zaman biz orayı ikinci bir adrenalin alternatifi haline getirmek zorundayız. Projemizde aklımda kalan başkaları ise sapan, dev salıncak, yamaç salıncağı, bir tepeden diğerine asılarak kayma Zipline yapacağız. Bir kafeterya yapmayı düşünüyoruz. Seyir terası ile kafeterya arasında güveliği sağlanmış bir patika yol yapmayı düşünüyoruz. Bütün bunlar yaptığımız zaman, heyecan, macera arayan, doğa ile iç içe olmak isteyen gelmek isteyecekleri bir yerdir Levent Vadisi. Temiz havası ile de kahvaltı yapmak isteyenleri talepleri çok oluyor. Bu talepleri de karşılamak için çalışma içerisinde olacağız” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Malatya’nın, Gözbebeği, Levent, Vadisi”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Malatya’nın Gözbebeği Levent Vadisi”
Yorumlar
Haber Yazılımı