Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 11:37
 
Malatya’nın Güzellikleri Tanıtıldı
Bu yıl 2.si düzenlenen Malatya Tanıtım Günleri İstanbul Yenikapı’da törenle açıldı. Malatya Dernekler Federasyonunun (MADEF) üstlendiği etkinlikte Malatya’nın kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri ile yemek kültürü, kayısı ve kayısıdan mamullerinin tanıtımı yapıldı.
Gündem Haberi
Malatya’nın Güzellikleri Tanıtıldı

Bu yıl 2.si düzenlenen Malatya Tanıtım Günleri İstanbul Yenikapı’da törenle açıldı. Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışına İstanbul Valisi Vasıp Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi, Milliyetçi Hareket Partisi Mehmet Celal Fendoğlu, İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Milli Eğitim eski Bakanı Metin Emiroğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, ilçe belediye başkanları, STK Başkanları, çeşitli dernekler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Malatya sevdasıyla gece gündüz çalıştıklarını ifade eden MADEF Başkanı Yılmaz Durmuş, “Biz, Malatya Tanıtım Günleri’ni geleneksel hale getirmeyi amaç haline getirdik. Dört gün boyunca bir milyon kişiyi ağırlayacağız. Malatyalı olsun olmasın herkesi Malatya’nın kültürünü tanımaya davet ediyoruz. Bizler için asıl olan Malatya ve Malatyalılardır. Malatya olarak iddialıyız” diye konuştu.

KARTOĞLU: “İKİNCİSİNİ YAŞIYORUZ”

İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ise şunları ifade etti:“Malatyalı olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Malatya Tanıtım Günleri’nin ikincisini yaşıyoruz. Geçen sene göreve başladığımda ilkini gerçekleştirdik. İkinci tanıtım günlerinde hep birlikteyiz. Sonsuz destek verdiğim bu programın tanış için emeği geçen tüm hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum. Malatya Tanıtım Günleri’nin kayısı tadında geçmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

GÜRKAN: “ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da “Malatya’yı tanıtırken Anadolu’yu anayurt yapan medeniyetler merkezi, destanlar şehri olarak tanıtıyoruz. Bu organizasyonun Malatya’nın tanıtımında önemli bir rol oynayacak” dedi.

ÇINAR: “GÜZEL ŞEKİLDE TANITACAĞIZ”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da “İkinci Malatya Tanıtım Günleri, Malatya’mız için marka değer oluşturuyor. Malatyalı yöneticiler olarak burada Malatya’mızı en güzel şekilde tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Malatya’nın sosyal, kültürel, sportif yönlerini getirdik” dedi.

POLAT: “HER YERDE DÖRT DÖRTLÜKTÜR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat İstanbul’a Malatya’nın selamını getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “Malatyalı her yerde dört dörtlük durur, tavır sergiler. Belki bir ipiyle buraya geldi, Malatyalı ruhuyla burada çalışarak bir yandan işini, bir yandan çevresini büyüttü. Hem doğduğu hem de doyduğu yere vatandaşlık, kadirşinaslık yaptı. Malatya’yı sizlere getirdik. Valilik, belediyemiz, sivil toplum kuruluşlarımızla, üniversitelerimizle sizlerle birlikte olmak için, Anadolu’nun 81 vilayetinin kardeşlerimizle buluşmak için Malatya’yı ayaklarınıza getirdik” şeklinde konuştu.

FENDOĞLU: “GERÇEKLERİ SÖYLEMEK İSTİYORUM”

MHP Malatya Milletvekili Celal Fendoğlu ise “Biz, bizi tanıtacaksak eğer beş yıldır yapılmayan Malatya fuarını uluslararası fuar niteliğine kavuşturmadığı sürece Malatya, İstanbul, İzmir’de yaptığımız toplantılar birbirimizi ağırlamaktan öteye gitmez. Bu gibi etkinliklerin olmasıyla esnaflar artı bir kazanç sağlıyorlar. Dükkanlardan sadece iki tane Malatya’dan gelen vardı, diğerleri İstanbul’da yaşayan ve birbirleriyle ticaret yapan insanlar. Biz, bu tanıtımı yapmak istiyorsak, ‘Malatya’ya ne kazandırabiliriz, Malatya’ya faydamız ne olabilir?’ bu olmalıdır. Yapılan bütçe bir trilyonun üzerinde yazık değil mi? Tanıtım günleri tabi ki güzel ama bu şekilde olmaması lazım. Bazı gerçekleri söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

ÇALIK: “ŞEHRİN DIŞINA ÇIKINCA YOĞUNLAŞIR”

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık da İstanbul Valisi Vasip Şahin’e Malatya Tanıtım Günleri’ne verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, “Biz, İstanbul’da öğrenciyken hatırlarım, arabanın plakası 44 olduğunda sinyal yaparlardı. Malatyalılık böyle bir duygu, şehrin dışına çıktığınızda bu duygu daha da yoğunlaşır. Fendoğlu’nun Malatya hassasiyetinin çok yoğun olduğunu biliyorum. Dikkat çekmek istediği konunun çok daha sağlıklı bir sürecin yönetilmesi olduğu kanaatindeyim. Tanıtım günleri Ankara ve Malatya’da da yapıldığında hemşehricilik duygusu yoğun yaşanan bir duygudur. Malatyalı olup, kendini Malatyalı hissedenlerde bu duyguyu yoğun yaşar. Bu bir araya gelmek için bahanedir. 2019’da yerel seçimler var, Allah nasip ederse 81 ilde AK Parti’yle bütün damga vurmak istiyoruz. Malatyalı sayısını artırmak da İstanbul’daki Malatyalılara düşüyor. Turgut Özal’ın söylediği gibi ‘Dört dörtlük bütün hemşerilerime, eşi bulunmayan memleketim Malatya’ya’ canı gönülden sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

TÜFENKCİ: “MALATYA KİMLİKLİ BİR ŞEHİR”

AK Parti Malatya MKYK Üyesi ve Malatya milletvekili eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında şunları ifade etti: “Malatya Tanıtım Günleri’nde sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Bu tip organizasyonlar, gurbette insanlarımızı bir araya getirme noktasında önemli Mehmet ağabey bir eleştiri getirdi. Niye Malatya’da Kayısı Festivali yapmayalım diye? Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızı da bunu ilan etti ve Malatya’da uluslararası kayısı festivalini gerçekleştireceğiz. Malatya’da yeni bir fuar alanını gerçekleştireceğiz. Örnek fuar kentlerinden birisi de Malatya olacak, Türkiye’nin dört bir yanı ve dünyadan katılım olacak. Umuyorum ki buradaki tanıtım günleri boyunca Malatya kültürünü yansıtabilmemiz. Önemli olan Malatya’nın özünü, rengini, çiçeğini burada ortaya koyabilmemiz. Malatya, kimlikli şehirlerden birisi.”

KABAN: “ZENGİNLİKLER ŞEHRİ MALATYA”

Tanıtım Günlerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Valisi Ali Kaban, “Tanıtım hadisesi çok uzun nefesli bir olay. Bir kere yapılmakla biten arkasından unutulabilen bir hadise değil, sürekli yapılması gereken sürekli hatırlatılabilmesi gereken bir durum. Burada buluşmamıza vesile olan bu tip faaliyetlere dair çalışmalar önem arz ediyor. 15 aydır Malatya’da bulunuyorum ve her seferinde yeni bir zenginliğini keşfettiğim bir vilayettir. Bir mekan olarak herhangi bir hikaye uydurmamıza bununla ilgili bir yeni bir şey söylememize gerek olmayan, gerek tarihiyle gerek coğrafyasıyla gerek insan ilişkileriyle fazlasıyla kendisini ifaden bir şehir ve bizim burada yapabileceğimiz yurt içinde veya yurtdışında bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Malatya barış içinde birlikte yaşamayı sekiz yüz yıldır idrak ediyor. Bunu pratikte yapıyor ve inşallah da bundan sonrada barış içerisinde birlik içerisinde yaşamayı gerek ülkemizde gerek dünyada bir örnek olarak, şu anda çok ihtiyacımız olan barışı göstermeye aday bir şehir” dedi.

VALİ ŞAHİN: “BURASI ŞUANDA MALATYA’DIR”

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise şunları söyledi: “Bura şuanda Malatya’dır. Biz, Malatya’yı yaşıyoruz. O sıla hasreti bir nebzecik dinmiş oldu. Malatya gerçekten kimliği, kişiliği olan ve kendini ispat etmek, tanıtmak zorunda olmayan bir şehir. Ama bunu İstanbul’dan esirgemeyin, mahrum bırakmayın. Malatya’da iki sefer görev yaptım. Aile olarak Malatya üzerimizde tesirleri bulunan bir il oldu. Malatya’yı seviyorum, beni görenler Malatyalı olup olmadığım hususunda sorguluyorlar. ‘Malatyalısın’ dediklerinde onur, gurur duyuyorum. Bir şehirde yaşamak istiyorsanız aradığınız özellik, imkan ve alanlar vardır, bunları Malatya’da bulmak mümkün” ifadelerini kullandı.

Malatya Tanıtım Günleri açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Vasıp Şahin, Vali Kaban ve tüm protokol Valilik standını gezerek  “Barış İçinde Birlikte Yaşama Belgesi” ile Malatya Tanıtım Ürünlerini ve Malatya yemek kültürü tanıtım sofrası incelediler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatya’nın, Güzellikleri, Tanıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı