Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:20
 
Malatya’nın Sorunlarını Anlattı
Türkiye Büyük Millet Meclisinde Malatya’nın sorunları ve duran yatırımlarını gündeme getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, “AKP Genel Başkanı bir kez daha Malatya’ya gelse açılış yapacak yer kalmadığı için milattan önce yapılan Nemrut'u, Arslantepe'yi açabilir” dedi.
Siyaset Haberi
Malatya’nın Sorunlarını Anlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Malatya'nın sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi. İnönü Stadyumu’nun törenle yıkılmasını eleştiren Ağbaba, gündeminde zincir market terörünün esnafı bitirdiğini, göletlerin, yolların yapımının durduğunu, Battalgazi Devlet Hastanesi’nin unutulduğunu da gündemine aldı.

“4 YILDIR EĞİTİM VEREN OKULU AÇTILAR”

Ağbaba; “Malatya'da Yeni Devlet Hastanesinin 3 kez açıldığını gördük. Kanalizasyonun ve kaldırımın "dev proje" olarak gösterilip açıldığını gördük. Arapgir'de dört yıl önce eğitim veren okulun dört yıl sonra açıldığını gördük. Belki AKP Genel Başkanı bir kez daha gelse açılış yapacak yer bulamadığı için belki milattan önce 67'den kalma Nemrut'un açılışını yapabilir, belki de milattan önce 5000 yılında yapılmış olan Arslantepe'yi açabilir” dedi.

“İNÖNÜ’NÜN İSMİNİ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Ağbaba,  “Hiç yıkım için tören görmemiştik. Balonlar uçuruldu, meşaleler yakıldı, nutuklar atıldı. Malatya'nın ilk göz ağrısı, herkesin tatlı anılarının olduğu Malatya İnönü Stadı törenle yıkıldı. Hâlbuki bu stat korunabilir, amatör kulüpler için ya da orada yürüyüş yapan insanların hizmetine açılabilirdi ama amaç sadece bir stadı yıkmak değil, İsmet İnönü'nün ismini yıkmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

BARAJLAR, GÖLETLER DURDU

Ağbaba; “Sanmayın ki bir şeyler yıkılırken bir şeyler yapılıyor. Malatya'da başlayan yatırımların neredeyse tamamı durmuş durumda. Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında DSİ'nin Malatya'da yürüttüğü bütün gölet projeleri durmuş durumda, sulama projeleri durmuş durumda. Boztepe Barajı'nda su kullanımı denetimini sağlayacak cihazlar tasarruf nedeniyle kapatılmış ve ihalesi yapılmamış. Yıllardan beri devam eden, her vekilin müjdeler verdiği Yoncalı Barajı'nın tamamlanma ihalesi ödenek yokluğundan yapılamadı. Her yıl müjdelerle "Yapılacak" deniyor, maalesef yapılmıyor. Devam etmekte olan Darende Çınarköy Göleti'nde durum aynı, Akçadağ Taşevler aynı; Arapgir Göleti, Doğanşehir Elmalı Göleti, Erkenek Göleti maalsef yarım kalmış durumda. Hekimhan Budaklı, Hekimhan Kurşunlu Göleti, Yaygın Göleti maalesef durmuş durumda. Her seçimde Erkeneklilerden, Arapgirlilerden, Darendelilerden oy isteyerek "Göletinizi yapacağız." diyenler ne diyecekler merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KUZEY ÇEVREYOLU’NUN YÜZDE 3’Ü BİTİRİLDİ”

Sadece göletlerin değil, yolların yapımının da durduğunu belirten Ağbaba, “2019 Ağustosunda biteceği söylenen Kuzey Çevre Yolu'nun sadece yüzde 3'ü bitmiş durumda. Hâlâ çevre yolu olmayan tek il Malatya. Durdurulan sadece Kuzey Çevre Yolu değil; Hekimhan-Hasançelebi yolu durdu, Hekimhan-Hasançelebi'de inşa edilecek 6 tane tünel durdu, Hekimhan'ın içinden geçen çevre yolu durdu, Hasançelebi Viyadüğü durdu. Yine, defalarca gündeme getirmemiz sonucunda başlanan Kuluncak yolunun yapımı da başka bahara kaldı” dedi.

“HASTANENİN MAKETİNİ HİZMETE AÇTI”

Ağbaba, “Yol yapımı durdu, gölet yapımı durdu, yeni yatırım yok ama hakkını yemeyelim, AK Parti, Battalgazi'de yapılacak hastanenin maketini 2014'te yaparak hizmete açtı. Battalgazi Devlet Hastanesinin yapılacağına defalarca söz verdiler; 300 bin nüfuslu yaklaşık 7 ilçeyi ilgilendiren Battalgazi Devlet Hastanesi yapılmadı. "13 Haziran 2018'de ihale yapıldı." denildi, yalan olduğu ortaya çıktı. "23 Ağustosta yapılacak." denildi, yine yapılmadı. Battalgazi Devlet Hastanesi de maalesef hayata geçmiş durumda değil, hâlen ihalesi yapılabilmiş değil; Malatyalılar hastanelerinin yapılmasını bekliyor. Birçok söz veriliyor, Malatyalılar ayakta uyutulmaya devam ediliyor. Hızlı tren hâlâ Malatya'ya gelmiş durumda değil, hâlâ insanlar hızlı treni bekliyor, hızlı trenle ilgili her yıl verilen müjdelerin hayata geçmesini bekliyor.  Bu siyaset anlayışının, Malatya'ya yapılan haksızlıkların son bulmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatya’nın, Sorunlarını, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı