Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 16:49
 
Malatya Önemli Bir Şehir
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Malatya Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde; "Malatya’nın geçmişten günümüze birçok devlet ve siyaset adamı yetiştirmiş önemli şehirlerden biri" olduğunu söyledi.
Video Haber Haberi
Malatya Önemli Bir Şehir

Bir dizi ziyaretler için ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Malatya Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Malatya'dan övgü ile bahsetti. Kendisinin askerliğini Malatya'da yaptığını dile getiren Turhan, Malatya'nın önemli bir şehir olduğuna dikkat çekti.

 "ÖRNEK BİR KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ"

Ziyarette ilk olarak konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye'de örnek bir kortej yürüyüşü yapıldı diyerek şunları söyledi; “Bu yıl gerçekleştirmiş olduğumuz Kayısı Festivalini ‘Güneşin Altın Yumurtası’ teması ile gerçekleştirdik. Kaysı Festivalimiz 1973 yılında başlayan geleneksel yapı içerisinde devam ediyordu. Festivalimiz 6 yıldır yapılmıyordu. Bu yıl Malatya’nın bütün paydaşları tarafından büyük bir sevinç ve coşku içerisinde karşılandı. Kayısı ile ilgili yapmış olduğumuz kortej yürüyüşü inanıyorum ki Türkiye’de örnek alınacak bir yürüyüştü. Kortej yürüyüşünde devlet-millet ve siyasi tabanın her kesiminde olan insanların katılımın 50 bin kişinin katılımı ile bir yürüyüş gerçekleştirildi. Biz memleketimizde birlik ve beraberlik duygusu ihdas edildikten sonra diğer işlerin yapılacağı kanaatindeyiz” dedi.

TURAN: MALATYA TARİHİ, KÜLTÜRÜ VE SOSYAL DOKUSUYLA ÖNEMLİ BİR ŞEHRİMİZ

Malatya’nın geçmişten günümüze birçok devlet ve siyaset adamı yetiştirmiş önemli şehirlerden biri olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Anadolu’muzun önemli şehirlerinden biri olan ve birçok medeniyete beşiklik ev sahipliği yapmış önemli kentlerimizden biri. Tarihte üstlenmiş görevlerin dışında ülkemizin Türkiye Cumhuriyetinin geçmişinde çok değerli devlet adamları yetiştirmiş bir kentimiz. Sahip olduğu insan değeri ile tarihi değerleri, kültürel değerleri ile medeniyeti ve uygarlığıyla önemli bir şehrimiz. Bulunduğu konum itibariyle de Doğu-Batı, Kuzey-Güney akslarında bir kavşak noktasında. Buda Malatya’mızın ülkemizin önemli kentlerinden birisi olduğunun göstergesi. Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelerden de payını almış bir kentimiz. Büyükşehir vasfında ve şehir sosyal ve ekonomik yönden gelişiyor” dedi.

"MALATYA İNSANI VEFALIDIR"

Malatya insanının vefalı olduğuna vurgu yapan Turhan;  “Kayısı festivali nedeniyle bu yörenin önemli bir mahsulü olan ve dünyada da hak ettiği nam, şöhretin sahibi olan kayısı için düzenlenmiş olan festivalinde hem Malatya’mızın tanıtımına hem kayısının tanıtılmasına katkı sağlamasını diliyorum. Uzun yıllardan beri bu festival yapılıyor. 1982 yılında askerlik görevini yapmak için Ağustos ayında geldiğimde Malatya’da Kernek Meydanında kayısı festivali yapılıyordu. Benim Malatyalılığım o zaman başladı. Malatyalılarla o günden beri dostuz o zamandan beri hala görüştüğümüz dostlarımız vardır. Malatya insanının vefasını buradan söylemeden geçemeyeceğim” dedi.

 

Kaynak: Editör: Servet Bozan
Etiketler: Malatya, Önemli, Bir, Şehir,
Yorumlar
Haber Yazılımı