Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 09:58
 
“Malatya Ortalamanın Üstünde”
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Leman Acun Delen; “Organ bağışı yönünde Malatya şu anda Türkiye ortalamasının üzerinde” dedi.
Gündem Haberi
“Malatya Ortalamanın Üstünde”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Leman Acun Delen, vatandaşları bilinçlendirmek ve organ bağışının önemini anlatmak amacıyla hastane olarak ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

“ARTMASINI TENENNİ EDİYORUZ”

Organ bağışlarının artması temennisinde bulunan Acun Delen; “Yoğun bakımlarımızda yatan veya acil servise başvuran tıbben hastanemize kurulan komisyonca beyin ölümü tanısı konulduktan sonra aile görüşmesi yaparak organ bağışı olursa eğer bu bağışın yerine ulaşmasını sağlayan ekibiz. Bu günümüzde çok önemli. Tıbbi ilerlemeler sayesinde çok başarılı nakiller hem Malatya’da hem de Türkiye’nin muhtelif birçok hastanesinde yapılabilmekte. Yeni hayatların ortaya çıkabilmesi için bunu çok önemsiyoruz. Ülkemizde organ bağışı henüz istediğimiz düzeyde değil. Ama yaptığımız kampanyalarla, verdiğimiz bilgilerle, televizyon programlarıyla halkımızı bilinçlendirip organ bağışının artmasını temenni ediyoruz” dedi.

“HEPİMİZ BİR GÜN GEREK DUYABİLİRİZ”

‘Her insanın bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceğini’ hatırlatan Acun Delen; “Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde Karaciğer Nakil Enstitüsü ve organ nakli yapan hocalarımız olduğu için Malatya’da organ bağışı ortalaması yüksek. Net sayı veremiyorum. Canlı donörden alınan organ nakli de olabiliyor. Bu yüzden sayımız Malatya’da yüksek. Bizim hastanemizde şu an nakil yapılmıyor. Organ donörü bu sene için 6 tane organ bağışımız oldu. Bir tanesi donör oldu. Organ bağışı demek hastanemizde beyin ölümü tanısı koyduğumuz yoğun bakım hastalarımızın ya da acil servise başvurup hastanemiz tarafından kurulan komisyon tarafından beyin ölümü tanısı konulan hastaları organ bağışına alıyoruz, onu gerekli olan yerlere iletiyoruz. Uygunsa donör oluyorlar, organ yapıları uygun değilse donör olamıyorlar maalesef. Organ bağışının hayat kurtaracağı yönünde vatandaşlarımızı bilinçlendirmek istiyoruz.  Hepimizin bir gün bir böbreğe, kalbe, bir akciğere ihtiyacı olabilir. Organ bağışı yönünde Malatya şu anda Türkiye ortalamasının üzerinde” şeklinde konuştu.

 “DİNİ AÇIDAN BİR SAKINCASI YOK”

Organ bağışının dini yönden bir sakıncası olmadığını ve bu konu ile ilgili Müftülükler aracılığıyla farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Acun Delen; “Farkındalık oluşturmak için toplu yerlerde stantlar açıyoruz. Birimimizde çalışan arkadaşlar mesela askeri kışlalara, üniversite gibi toplu yerlere stant açıp bilgilendirme kampanyaları yapıyorlar. Bunu Bakanlıkta çok önemsiyor. Bakanlık bünyesinde de bilinçlendirme çalışmaları var. Biz de hastane ve birim olarak çeşitli zamanlarda hem dışarıda hem de hastane içerisinde stantlar kurarak, halkımızın bu konudaki endişelerini azaltarak organ bağışına teşvik etmeye çalışıyoruz. Biz Müftülükle de irtibat halindeyiz. Hastanede çalışan müftülük tarafından görevlendirilen 2 din görevlimiz var. Bunlar zaman zaman vatandaşlarımızı bilinçlendiriyorlar. Dini açıdan bir sakınca olmadığına dair. Bir organ hayat kurtarır. Herkesin empati yaparak bir gün bir organa ihtiyacı olabileceğini düşünerek hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de hayat kurtarmak anlamında herkesi organ bağışına davet ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Malatya, Ortalamanın, Üstünde”,
Yorumlar
Haber Yazılımı