Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 09:33
 
Malatya'ya
15 Temmuz darbe kalkışmasının unutulmaması ve genç nesle darbeleri hatırlatmak amacıyla 15 Temmuz Milli İrade Ocakları ile Yeşilyurt Belediyesi işbirliğinde Malatya'ya Müze kazandırılacak. Kazandırılacak müzenin proje çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.
Video Haber Haberi
Malatya'ya

15 Temmuz Milli İrade Ocakları Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Alpaslan, hem ocağın kurulma nedenleri ve faaliyetleri, hem de Malatya'ya kazandırılması planlanan 15 Temmuz Müzesi için bilgiler paylaştı.

"TEK SEVDAMIZ VATAN SEVDASI"

İlk olarak Ocaklarının kurulma amacını değerlendiren Alpaslan şunları söyledi; "15 Temmuz Milli İrade Ocaklarının kuruluş sebebi, Ülkemizin birliği, beraberliği, bölünmez bütünlüğü ve bekası için kurulan bir ocak. Devletimizin yanında yer almak, 'Bu ezanlar susmasın, vatan bölünmesin' diyerek kurulan bir ocaktır. Göreve geldiğim yaklaşık bir yıl sürelik bir zaman diliminde kadın kolları olarak gerçekten özverili bir çalışma sergiledik. Yaptığımız etkinliklerden kısaca bahsetmek gerekirse, ülkem için birlik gecesi etkinliği düzenledik. 2 bin 800 askerimize bakanlık eşliğinde mektuplarımız ve hediyelerimiz oldu. Şehit ailelerimizin yanında olmaya, onların dertlerini dinledik. Bir vatandaş olarak onlara destek vermeye gayret gösterdik. Sonrasında hafızlar eşliğinde, Şehit ailelerimizle, yakınlarıyla birlikte Kur'anı Kerim Tilaveti etkinlikleri gerçekleştirdik. Şehitlerimize rahmet okuduk. Şehit analarımızı ziyaret ederek, kutsalımız olan bayrağımızı onlara hediye ettik. Yine yanlarında olduğumuzu, asla yalnız olmadıklarını dile getirdik. Şehit ailelerimizin yanında olamaya her daim özen gösteriyoruz. Bu arada bu etkinliklerde bana destek ve güç veren kadın kollarındaki tüm arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Bir teşekkürde ocak yönetimine ve ocağa gönül veren herkese. Onlarda bizlere çalışmalarımızda önemli derecede destek veriyorlar."

"HER ZAMAN MAZLUM VE MAĞDURUN YANINDAYIZ"

Yaptıkları çalışmalar ve faaliyetler hakkındaki konuşmasını devam ettiren  Alpaslan;"Genç nesle hitap etmek, hain darbeleri unutturmamak namına kurulan bir ocak burası. Unutmadık, unutturmayacağız. Ülkemiz içerisinde malum hiç bir zaman hainler bitmedi. Bunu gençlerimize anlatacağız ve bu ülkede bir daha 15 Temmuz'ların yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Ocak olarak ayrıca toplumun sıkıntılarını da gündeme getirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz üzere, Soykan Meydanına dar ağacı kurduk ve idam taleplerimizi dile getirdik. Çocuk istismarlarına, ölümlerine ve tecavüzlerinin son bulması amacı ile haykırdık. Biz Ocak olarak her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Yine ayrıca bütün darbeler gününde bir çalışmamız olmuştur. Çanakkale Zaferinde ve diğer önemli günlerde etkinlik yapmışızdır. Konferanslar, söyleşilerle çalışmalarımız devam ettirdik. Huzur evinde bulunan yaşlılarımız ziyaret ediyoruz. Anneler gününde bir şehit annemizi yılın annesi seçtik, kendisini ziyaret ettik hayır duasını aldık" dedi.   

30 BİNE YAKIN ÜYE

Üye sayısı hakkında da bilgiler aktaran Alpaslan; "Malatya'da üye sayımız şuan itibariyle 3 bin. Artık referans olmadan kesinlikle üye almıyoruz. Türkiye genelinde ise üye sayımız 30 bine yaklaşmış durumda. Üyelerimizin her biri 'vatan bölünmesin, ezan susmasın' diye canı gönülden üyeliklerini yaptıran, canı gönülden de vatan için emek verecek gençler, yaşlılarımız var" şeklinde konuştu.

"15 TEMMUZ MÜZESİ ÇALIŞMALARI VAR"

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın destekleriyle Malatya'ya 15 Temmuz müzesi kazandırılacağını dile getiren Alpaslan; "Bizim ocak olarak gayemiz, iki tane müze açmaktı, 15 Temmuz müzesi. Biri genel merkez Malatya'da yapacağız, diğerini de Ankara'da düşündük. Malatya'da yapılacak Müzemizi Mehmet Çınar üslendi. Uçak müzesini orada bir yer tayin etti. Bizde takipçisi olduk. Bakalım orada Malatya'ya bir 15 Temmuz müzesi kazandıracağız. Her bir odasında çok farlı çalışmalarımız olacak. Alt tabanını oluşturduk, mimari yapısını çizdirdik" dedi.    

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Malatya'ya, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı