Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 09:05
 
“Malatya’ya İhanet Ediliyor”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, ”Koskoca Beydağı TOKİ Konutlarından görünmez oldu. 5 katlı binalar 11-12 kata çıkarılıyor. Malatya’ya ihanet ediliyor” diyerek, TOKİ konutları önünde tepki açıklaması gerçekleştirdi.
Video Haber Haberi
“Malatya’ya İhanet Ediliyor”

Eski Devlet Hastanesi arka tarafından yapılan açıklamaya, CHP Malatya il Başkanı Enver Kiraz, CHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Ahmet Pektaş, CHP il kadın kolları Başkanı Güllü Tunçer, CHP Belediye meclis üyeleri, parti yöneticileri ve partililer katıldı. TOKİ Binaları önünde yapılan basın açıklamasında, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarının Malatya’yı betonlaştırdığı savunuldu.

“İMAR KOMİSYONUNA CHP ÜYELER ALINMIYOR”

Yıllardır İmar Komisyonuna belediye meclis üyelerinin alınmadığını ifade eden Kiraz, “Malatyalıların burayı görmesi için TOKİ Konutlarına geldik. TOKİ Konutlarına baktığımız zaman korkunç manzarayı görüyoruz. Koskoca Beydağı TOKİ Konutlarından kaybolmuş durumda. Burada gökyüzünü görmek bile mümkün değil. Uzun süredir başta İstanbul olmak üzere birçok şehir de şehirlere ihanet ettik mi etmedik mi tartışması yapılıyor. Bizzat İstanbul’da AK Parti’nin Genel Başkanı çıkarak şu ifadeleri kullandı; “Biz bu kente ihanet ettik, bende sorumluluk sahibiyim” dedi. Peki, Malatya’ya ihanet edildi mi edilmedi mi? AKP’nin genel başkanı geldiğinde yapılanlar onlardan gizleniyor. Çiçeklerle, AKP bayraklarıyla donatılmış bir cadde üzerinde yolculuk yaptırıp bir Beydağı’nı görmelerini engelliyorlar.  Malatya’ya da ihanet edildi ve her gün ihanet edilmeye devam ediliyor. Neden? Çünkü asıl olan kendi parti yapılarında, tüzüklerin ve genel başkanlarının ifadelerinde de yatay yapılaşma iken daha bir hafta önce 5 katlı binaları 11 kata 12 kata çıkararak bir dikey yapılaşmanın daha önü açılarak Malatya’ya ihanet ediliyor. Büyükşehir belediye meclis gündem maddelerinin 90’ı imar konularıyla ilgili ve imar komisyonuna yıllardır CHP meclis üyelerini almıyorlar. Tüm Malatyalılara soruyorum neden CHP üyeleri imar komisyonunda yer almıyor?  Çünkü bizim meclis üyelerimiz orada olursa yandaşlarına rantları dağıtmalarına engel olacağız” dedi.

 “AĞAÇ GÖRMEK MUCİZE”

 Kiraz, şehrin bazı bölgelerinde ağaç görmenin mucize olduğunu vurgulayarak şunlara yer verdi; “Bizim meclis üyelerimiz dışında bir tek kişi imarla ilgili değişiklik için ses çıkartmıyor. Sadece bizim meclis üyelerimiz kamu yararına olmayan bütün imar tekliflerini ret oyu kullanıyorlar. Geçen hafta yapılan belediye meclis toplantısında dikey yapılaşma ile ilgili maddelere ret oyu kullandılar.  AKP’nin büyükşehir belediye meclis üyeleri Malatya’nın genelinde dikey yapılaşmayı uygulamak istiyorlar. Yine konut alanlarını ticari alanlara, tarım alanlarını ticari alanlara çevirerek ve birilerine rant sağlıyorlar” ifadelerini kullandı. Malatya yeşil Malatya olarak bilinirdi. Bugün yeşillikten eser yok. Geçmişte de yine yollar, caddeler, evler vardı. O zaman şehrin her yerinde ağaçları görebiliyorduk. O sokaklardaki ağaçlar büyükşehir belediyesinin polen alerjisine kurban edildi. Şehrin yeni yapılaşma yerlerinde Fahri Kayahan’da, Tecde’de ağaç görmek mucize. Malatya beton Malatya oldu. Kimliksiz bir Malatya kenti oluşturuldu. Kent hafızası yok edildi. Beydağı boyunca insanların yaşam alanları kentsel dönüşüm adı altında insanlığın başına yıkıldı.  O bölgede yaşayan insanların müstakil evleri,  bahçeleri vardı. Ama o evler TOKİ eliyle gasp edildi. Evleri başına yıkıldı. Bu da Malatya’ya ihanetlerden bir diğeridir. 15-20 katlı binalar yapıp hava sirkülasyonunu bile kestiler şehre kar, yağmur bile yağmıyor.” Şeklinde konuştu.

“KEMİKLERİ SIZLIYOR”

Malatya ile ilgili şarkı yazan sanatçıların kemiklerinin sızladığını söyleyen Kiraz, açıklamasının sonunda şunlara yer verdi; “Malatya ile özdeşleşmiş bir Kernek’imiz vardı “ Üzerine türküler yazılmış,  çok önemli bir bölgemizdi” diyen Kiraz;  Sami Kasaplar, Fahri Kayhanlar Malatyalı sanatçılar gidip bugün ki Kernek’i görseler kemikleri sızlar. Kernekli misin, Kerneğe gelmeye yeminli misin türküleri var. Kerneğe gelecek kimse kalmadı. Kernek, Kernek olmaktan çıktı. Dokusu yok oldu. Orada gürül gürül akan suları yok ettiler. Bir ucube yel değirmenini oraya yerleştirdiler. Kernek’i de beton yığını haline getirdiler. İsmet Paşa parkındaki, Kernek’teki, Kanalboyu’ndaki yapılanlar bir ihanet. Önümüzdeki yerel seçimlerde halkımızın gerekli cevapları vereceğine inanıyoruz. Kentine ihanet edenlere sandıkta tokatı atacaklarına inanıyoruz. Büyükşehir belediye meclislerindeki mücadelemizi vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Malatya’ya, İhanet, Ediliyor”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Malatya’ya İhanet Ediliyor”
Yorumlar
Haber Yazılımı