Haber Detayı
21 Ocak 2018 - Pazar 16:46
 
“Malatya’ya Renk Katacak”
Gümrük ve Ticaret Bakan Tüfenkci, yapımı devam eden ve birçok yerin sulama sıkıntısını çözecek olan Beylerderesi Göleti’ni yerinde inceledi. Malatya için önemli projelerden biri olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, Göletin 5 milyon metreküp su tutacağını söyledi.
Gündem Haberi
“Malatya’ya Renk Katacak”

Gümrük ve Ticaret Bakan Tüfenkci, yapımı devam eden Beylerderesi DSİ Göleti'nde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Tüfenkci, kent için önemli bir projenin hayata geçtiğini belirtti. Bakan Tüfenkci’nin inceleme gezisine Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı ve yetkililer de katıldı.

“MALATYA’YA RENK KATACAK”

Göletin sulama noktasında fayda sağlayacağını ifade eden Bakan Tüfenkci, “Malatya’nın girişine renk katacak, kalite katacak bir proje. Sulama noktasında Şahnahan’ımıza, Battalgazi’mize sağlayacağı faydanın yanı sıra özellikle Yeşilyurt Bölgemize ve Malatya’ya yeni bir yaşam alanı kazandıracak bir proje. Biraz önce gördüğümüz gibi Yeşilyurt Belediyemiz ve Orman Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalardan belki Malatyalı hemşerilerimizin haberleri yoktur. Ama baktığımız zaman çok ciddi çalışmalar yapılıyor.  Bunun tam anlamıyla oturması belki 5-10 sene alacak ama gelecek dönem için Malatya’ya çok önemli bir eser kazandırdığımızı düşünüyorum” dedi.

“KAYNAKLARIMIZI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Su kaynaklarının iyi kullanılması gerektiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Malatya biliyorsunuz kurak bir memleket.  Su kaynaklarımızı iyi kullanıp, iyi değerlendirmemiz lazım. İsraf etmememiz lazım ve en önemlisi de her bir kaynağı sulamanın istifadesine sunmamız gerekir. Çalışmalarımız da o yönde yapılıyor. Firma yetkilileri, en geç 2018 Mayıs ayında teslim edeceklerini ifade etti. Su tutulduğunda, 2019 yılında da çevre düzenlemesinin ete, kemiğe bürünerek Malatyalı hemşerilerimiz tarafından da görünebilir bir hale geleceğini göreceğiz”  diye konuştu.

 “5 MİLYON METREKÜP SU TUTACAK”

Göletin 5 milyon metreküp su tutacağını aktaran Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti: “Malatya için Prestij projelerden birisi olacak. Şimdi ise yakın zamanda ihalesi yapılacak, tahliye yolu ile birlikte orada 80 metre uzunluğunda çok güzel bir köprü kazandırmış olacağız. Bu projeyi Yeşilyurt Belediyesi ile Bakanlığımız ortak çalışıyor. Tabi 5 milyon metreküp su tutulacak.  Bu suyla da Battalgazi yöresinin susuzluğunun bir anlamda giderilmesi noktasında da önemli bir görev görecek. Yine hemen bu barajın üzerinde İnek Pınarı Barajı’nı yapıyoruz. Bu İnek Pınarı Barajı’nın da suyunu tutarak sulamaya katkı sağlayacağız.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Malatya’ya, Renk, Katacak”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Malatya’ya Renk Katacak”
Yorumlar
Haber Yazılımı