Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 14:25
 
"Malatya'ya Yakışmıyor"
Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı ve 67. Hükümet dönemi AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci; "Şire Pazarı Malatya'ya yakışmıyor, Şire Pazarının kaldırılması gerektiğini' söyledi. Tüfenkci ayrıca, kayısı için ise kurumlara seslenerek; "Kayısıyı sahiplenecek, yürütecek, takip edecek kurumların harekete geçmesi lazım. İnşallah bu dönem içerisinde biz zorlayacağız, bu kurumlarda her halde üzerine düşeni yapmış olur" dedi.
Video Haber Haberi

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve beraberindekiler ile gazetemizi ziyaret eden AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, seçim çalışmalarını ve kayısıyı değerlendirdi. 

"BEŞ YILLIK YÖNETİCİLERİ SEÇECEĞİZ"

 Malatya ve ilçeler için beş yıllık yöneticilerin seçileceğini ve ona göre işini bilen kişilerin seçilmesi gerektiğine vurgu yapan AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise;  "31 Mart'ta bildiğiniz gibi Türkiye önemli bir seçime girecek. Malatya'da, kendisini 5 yıl yönetecek, şehri eminlerini seçmiş olacaklar. Bu noktada verecekleri karar çok önemli. Bu karada özellikle Malatya'nın, rekabet edebilir, diğer şehirler ile rekabet edebilir hale gelmesi, sosyal ve kültürel yönden gelişmesine katkı sağlayacak, iş ve istihdam noktasında adım atabilecek başkanları iş başına getirmemiz lazım. Malatya'ya geçtiğimiz yıl içerisinde, 6. bölge teşviklerinden faydalandı. Dolayısıyla cazibe merkezlerinde 23 ilden birisi haline geldi. Özellikle Malatya'nın rekabet edebilirliliğini bir adım öne taşıdı. Onun için biran önce organize sanayi bölgemizin, aktif hale getirilerek, alt yapı problemlerinin çözülmesi, küçük sanayimizin şehir dışına çıkartılması noktasında, yer tahsisi noktasında gerek büyükşehir, gerek Yeşilyurt belediyemiz öne alınması, hem de Milli Savunma Bakanlığından Askeriye ile yer devri ile ilgili çalışmaları belirli bir noktaya getirdik. İnşallah onu da sonuçlandırdığımız da Malatya'nın küçük sanayisini ve esnafını rahatlatacak adımlar atılacak" dedi.

"KALDIRILMASI GEREK"

Şire Pazarının şehrin görünümünü kötü yansıttığını ifade eden Tüfenkci;"Burayı ziyaret etmeden önce, başkanımız ile birlikte Şire Pazarını dolaştık. Orada esnafımızın da talebi, Şire Pazarının taşınması yönünde. Bu şire pazarı Malatya'ya yakışmıyor. Dolayısıyla, Başkanımızda kendi üzerine düşen bir nokta olursa yerine getirmek için inisiyatif kullanabileceklerini söyledi. Tabi Büyükşehrin buna bir karar vermesi gerekir. Biz bu dönem içerisinde mutlaka şire pazarını buradan taşımalıyız. Bu Malatya'nın ne kayısıda ki vitrinine, ne oradaki esnaflarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yakışıyor. Bizler bunun takipçisi olacağız. Çünkü kayısı Malatya için önemli. Kayısıyı, lisanslı depoculuğa aldırmıştık. Şimdi inşallah projesi çiziliyor, 30 dönümlük yer tahsisi de yapıldı. Onunda temelini attığımızda, kayısıyı belirli bir noktaya inşallah taşıyacağız. Avrupa coğrafi tescil işaretini aldık bu çok önemli bir kazanımdı. Ama bunu sahiplenecek, yürütecek, takip edecek kurumların harekete geçmesi lazım. İnşallah bu dönem içerisinde biz zorlayacağız, bu kurumlarda her halde üzerine düşeni yapmış olur" dedi.

"GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ"

Tüfenkci, Gönül belediyeciliği için ise; "Bunlardan neden bahsediyorum? Belediyecilik, şehrini diğer şehirlerden bir adım öne taşıma yarışıdır. Bunun sadece altyapı, yol, kaldırım, parklarını yapmakla bitmez. Onun için Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi, 'Gönül Belediyeciliğini' yakalamak amacımız. Evet Hzimet var ama yereli değil bunu yanında insanlarımızın da gönüllerini kırmamamız lazım. Yolları, alt yapıyı, yaparken onlarında razılığını almamız lazım. Bir evi yıkarken, 10 kişiyi mutlu edeceğiz diye 1 kişiyi küstürmememiz lazım. Bu anlamıyla diyaloglarımız canlı tutmamamız lazım. Belediye başkanlarımız herkesin belediye başkanları. Bu anlamıyla herkese hizmeti eşit götürmesi lazım. Başkanımız bu görev süreci içerisinde bunlara dikkat eden bir başkan olarak da daha geniş kesimlerin sevgisini ve muhabbetini alıyor. Malatya'mızı İnşallah Büyükşehirde Selahattin Gürkan, Yeşilyurt'ta Mehmet Çınar ile birlikte hem Yeşilyurt'umuzu, hem de Malatya'mızı farklı bir noktaya taşıyacağız" ifadelerinde bulundu.

"BEKA SORUNU VAR"  

'Beka' tartışmaları içinde bir değerlendirme yapan Tüfenkci; "Bu seçimlerde Cumhur ittifakı ile seçimlere gidiyoruz. Bazıları habire, "bunlar Beka meselesi diyorlar, belediyelerin beka ile ne alakası ilişkisi var' diyerek eleştiri yapıyorlar. Cumhur ittifakı durduk yere oluşan bir ittifak değil. Masa başında 5-10 belediyenin veya 10-15 milletvekilinin hesabı yapılarak da kurulmuş bir ittifak değil. Gerçekten Türkiye'nin 15 Temmuz'dan sonra karşı karşıya kaldığı durumu insanlar çok çabuk unutuyorlar. O gün eğer o darbe girişimi başarılı olsaydı, bugün Türkiye bölünmüş ve farklı noktalarda olacaktı. Bir daha bu tip darbe girişimleri olmasın diye Cumhur ittifakı kuruldu ve ilk defa bu ittifak başkanlık seçimlerine birlikte gitti. Şimdi yerel seçimlerde de bu şekli ile gidiyoruz. Belediye Başkanlıklarının hesabı yapılmadı. İnşallah İttifak Malatya'da başarılı olursa Malatya'nın diğer iller ile rekabet içerisinde olup, diğer illerinde daha çok önüne geçer diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Malatya'ya, Yakışmıyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı