Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 13:14
 
Malatyalı Bestekara Büyük Vefasızlık
Çok sayıda ünlü şarkının bestecisi olan ve Şarkıcı İbrahim Tatlıses’e soyadını veren Malatyalı Bestekar sanatçı Yılmaz Tatlıses (73) vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı'na defnedilen Tatlıses’in cenazesine, sanat camiasından kimsenin katılmadığı öğrenildi.
Sanat Haberi
Malatyalı Bestekara Büyük Vefasızlık

İbrahim Tatlıses’den Nuri Sesigüzel’e, Müslüm Gürses’ten Ferdi Tayfur’a ve Zeki Müren’e kadar çok sayıda ünlü isim tarafından şarkıları okunan Malatyalı ses sanatçısı, söz yazarı ve besteci Yılmaz Tatlıses (73), hayatını kaybetti. Geçtiğimiz ay KOAH hastalığı nedeniyle Ayvalık Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Malatyalı bestekar, akciğerlerinin iflas etmesi ile hayata gözlerini yumdu. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı'na defnedilen Tatlıses'in cenazesine, sanat camiasından sadece yapımcı Polat Yağcı katıldı. İbrahim Tatlıses’in ise Tatlıses’in cenazesine çelenk gönderdiği öğrenildi.

YILMAZ TATLISES KİMDİR?

29 Haziran 1945 yılında Malatya'da doğan Yılmaz Tatlıses, ilköğrenimine Malatya'da başladı, İskenderun'da bitirdi. Tatlıses'in müzik hayatı İskenderun Halk evinde katıldığı kurslarla başladı. İskenderun radyo evinde “Hatay’dan sesler” grubunda sazıyla ve sesiyle çalışmalarını sürdürürken Sözlerini yazıp bestelediği türkülerle müzik hayatına adımını attı. 1964 yılında İskenderun'a konsere gelen Nuri Sesigüzel ile tanışıp ne kadar bestesi varsa verdi. 1965 yılında daha o askerdeyken Nuri Sesigüzel beş tane eserini 45’lik Plak olarak çıkardı. Askerlik sonrası 1967 yılında İstanbul'a geldi ve Yılmaz Tatlıses’in profesyonel müzik hayatı başladı. 13 tane 45'lik Plak, 3 Tane Lp, 5 tane Kaset ile "Arabesk müziğin" sayılı solistlerinden biri haline geldi. Aynı yıllarda "Acımasız dünya" adlı sinema filmi ile Yeşilçam’da boy gösterdi. Bu onun müzik yönetmenliği ile tanışmasını da sağladı. Daha sonra pek çok filmde müzik yönetmenliği yaptı. Plak firmalarında müzik direktörlüğü yaptığı sırada ”Şahdiba“ firmasında İbrahim Tatlı adında Urfalı bir genci dinledi. Sesine hayran kaldı ve geleceğinin çok parlak olduğunu gördü. O anda adının İbrahim Tatlı olduğunu öğrenince kendi soyadını verdi. İbrahim Tatlı bundan sonra İbrahim Tatlıses olarak kaset kapaklarına yazıldı. Yılmaz Tatlıses, 1987 yılında "Seni sevmeyen ölsün" şarkısıyla büyük çıkış yaptı ve 150'den fazla sanatçı bu şarkıyı seslendirdi. 1987 de magazin gazetecilerinin ‘yılın en iyi şarkısı Müzik Oskarı’nı "Deli Deli" şarkısıyla aldı. Besteci ve Söz yazarlığı kimliğinin yanında Prodüktörlük müzik yönetmenliği ile başarılı işlere ve eserlere imza attı. İbrahim Tatlıses'e soyadını veren Yılmaz Tatlıses’in şarkıları Nuri Sesigüzel’den İbrahim Tatlıses’e, Müslüm Gürses’ten Ferdi Tayfur’a ve Zeki Müren’e kadar çok sayıda ünlü isim tarafından okundu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatyalı, Bestekara, Büyük, Vefasızlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı