Haber Detayı
28 Nisan 2016 - Perşembe 12:22
 
Malatyalı Yazarın Değeri Almanya’da Anlaşıldı
Malatyalı şair-yazar ve medya pedagogu Molla Demirel‘in çalışmaları Almanya’da lise öğretmenleri için hazırlanan ‘EINFACH DEUTSCH EXILLYRİK’ adlı kitapta yer aldı. Demirel’in arkadaşı Türkan Heinrich ise, Türkiye‘nin kültür zenginliğini tanıtan yazarlarımıza Türkiye’nin yetkili kurumları, medyası ve Türkiye kökenli kurumlar, iş adamları ne kadar sahip çıkıyor? Bu, herkesin kendisine sorması gereken bir sorudur” dedi.
Kültür Haberi
Malatyalı Yazarın Değeri Almanya’da Anlaşıldı

Malatyalı şair-yazar ve medya pedagogu Molla Demirel, yaptığı çalışmalarla Almanya ders kitaplarında kendine önemli bir yer buluyor. Molla Demirel’i ve çalışmalarını kendi üslubu ile anlatan arkadaşı Alman ve İngilizce Filoloğu Türkan Heinrich, Demirel hakkında şöyle konuşuyor; “Göçmen olarak başka bir ülkeye gideceksin. Göçün ister politik ister ekonomik nedenle olsun sonunda yurdundan, evinden, yakınlarından kopuyorsun, yanına aldığın en değerli şeyin sadece umudun oluyor. Vardığın ülkede de kimse seni deste deste çiçeklerle karşılamıyor. Beş yıldızlı otellere konuk etmiyor. Sen kendin önüne bir hedef koyacaksın, o hedefe varmak için canını dişine takarak her türlü zorluğa olumsuzluklara katlanacaksın. Vardığın yerin bürokrasisiyle boğuşacaksın. Yerleşeceğin bir konut, geçimini sağlayacak bir iş bulacaksın. Farklı kültür, gelenek ve göreneklerden yararlanmaya çalışacaksın. Ve kendin içinde büyüdüğün dili, kültürü, gelenekleri de yeni topluma tanıtmakta çekeceğin zorluklar bazen bir koca kayayı çekiçle kırmaktan daha zor olacak. Bütün bunları evli iki çocuk sahibiyken yurt dışına çıkmak zorunda kalan şair Molla Demirel’in verdiği bu zorlu mücadelenin sonunda 30’dan fazla kitap yayınlıyor. Onlarca seçkin antolojide çalışmaları yer alıyor.”

‘GÖÇMEN OLARAK GİTTİĞİ ALMANYA’NIN ARTIK DERS KİTAPLARINDA’

Heinrich, Molla Demirel ve çalışmalarını anlatmaya şu şekilde devam etti : “Daha önemlisi göçmen olarak geldiği Almanya‘da öğrenciler ve lise öğretmenleri için hazırlanan ders kitapları da çalışmalarına yer veriliyor. Ondan fazla ders kitabında çalışmalarına yer verilen yazarımız Molla Demirel,  Almanya‘nın en büyük bilimsel okul kitapları yayıncısı olan Schöningh Verlag  18. ve 19. yüzyıllar başında yaşamış olan Almanların klasik şairlerinden, E.T.A. Hofman, Joseph von Eichendorf, Noval.S. A. Wilhelm Schlegel ve  Clemen Brentenao  şiirleriyle birlikte Alman Dili öğretmenleri için yayınlanan  EINFACH DEUTSCH  Unterrichtsmodel  ve Romantik’te yayınlanmıştı. Molla Demirel’in şiirleri her yıl, yüzlerce lise ve Alman Dili Yüksekokul Bölümlerinde okuyan öğrencilerle analizi yapılıyor.  Aynı yayın evi daha önce de Alman tanınmış yazarlarında Heinrich Heine, Bertholdt Brecht gibi ünlü yazarların çalışmaları ile birlikte yazarımızın çalışmaları gene Lise Öğretmenleri için hazırlanan “EINFACH DEUTSCH  EXILLYRİK”  kitabında yer verdi. Sabır ve hedef insanı başarıya götürüyor.  Bu kitapta yer alan “Toprağımdan Koparıldım”  ile  “Sözcüksüz Şiir“ başlıklı şiirinin Türkçeden Almancaya babasının yaptığı çeviriyi 1981 yılında kızı Dilek beğenmiyor. 11 yaşında bir çocuk olan Dilek, şiiri  yeniden çeviriyor.  Kızının daha 11 ve 12 yaşındayken çevirdiği ve bugün ondan fazla ders kitabında yer alan çalışmaları için yazarımız Molla Demirel ve kızı Avukat Dilek Demirel Karabudak, “35 yıl önce bunu hayal bile edemiyorduk“ diyorlar.”

 

Heinrich son olarak Türkiye’nin büyük bir kültür zenginliğini Avrupa’ya taşımış Molla Kasım’a Türkiye’nin sahip çıkmadığına vurgu yaparak, “Bu Avrupa ülkelerinde edebiyat alanında dersliklerde Türkiye‘nin kültür zenginliğini tanıtan yazarlarımıza Türkiye’nin yetkili kurumları, medyası ve Avrupa’da yaşayan  Türkiye kökenli kurumlar, iş adamları ne kadar sahip çıkıyor? Buda herkesin kendisine sorması gereken bir sorudur…” dedi.

MOLLA DEMİREL KİMDİR?

1948 yılında Akçadağ’da doğdu. Ortaöğrenimini Malatya’da tamamladıktan sonra Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nde edebiyat eğitimi gördü. 1972 yılından sonra yaşamaya başladığı Almanya’da Meslek Yüksek Okulu Sosyal Danışmanlık Bölümü’nü bitirdi. Kimya işçiliğinden, Sosyal Danışmanlığa kadar birçok iş yaptı. Son yıllarda yerel bir radyo atölyesinde yayın pedagogu/sosyal danışman olarak çalışmaktadır. Evli ve üç çocuk babası. Şiirleri ve değişik konulardaki başka yazıları, birçok Avrupa ülkesi ve Türkiye’de çeşitli kitap, gazete ve dergilerde yayımlandı. Ayrıca 1960'dan buyana yayınlanan dergi ve gazetelerden çıkan yazılardan yaptığı seçkilerden oluşan "Edebiyat ve Estetik Üzerine Yazılar" başlığı altında her biri 680 sayfa olan 12 ciltlik bir  "Derleme"si var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatyalı, şairyazar, medya, pedagogu, Molla, Demirel‘in, çalışmaları, Almanya’d
Yorumlar
Haber Yazılımı