Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 13:53
 
"Marşımız, Değerlerimizin Örneğidir"
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü vesilesiyle Tecde Anadolu Lisesi tarafından, anma etkinliği gerçekleştirildi.Programda gençlere hitap eden Malatya Valisi Aydın Baruş; "Sevgili Gençler, İstiklal Marşı'nı bizim için bu kadar istisnai kılan şey, Milletimizin hissiyatının ve binlerce yıldır hayatına anlam veren temel değerlerinin veciz bir örneği olmasıdır" dedi.
Video Haber Haberi

Şehit Oğuzhan Günaydın Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Malatya Valisi Aydın Baruş, 2'inci Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl J. Alay K. Necmi İnce,  Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Baro Başkanı Enver Han, İl Milli Eğitim Ali Tatlı, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Askeri ve Mülki erkân, Milli eğitim Şube Müdürüleri, Okul Müdürüleri, Öğretmen ve öğrenciler katıldı.

"AKİF, MÜSTESNA BİR ŞAHSİYETTİR"

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Tecde Anadolu Lisesi, Türk Dili ve Edabiyatı Öğretmeni Gül Murat yaptı. Daha sonra bir değerlendirme yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Akif'in müstesna bir şahsiyet olduğunu ifade ederek şunları söyledi; "Akif, topluma yön veren, fikirleriyle zihinleri aydınlatan, toplumsal bir eğitimci olan özelliğini de gösteren müstesna bir şahsiyettir. "Hayır! Hayal ile yoktur alışverişim; her ne demişsem görüp de söylemişim.” sözleriyle haksızlık karşısında, dimdik durarak, sözlerini de dimdik söylemiştir. Şairin özellikle Meyhane, Mahalle Kahvesi ve Köse İmam adlı manzum hikâyelerinde, ailenin; toplumun temeli olduğunu, toplumsal yozlaşmanın aileden başladığını önümüze koymaktadır. Safahat'ta toplumda yaşanan tüm sorunların temelini cahillik olarak gören şairin çözüm için önerdiği tek seçenek eğitim olmuştur. Bu eğilim ve tespit, bize de büyük sorumluluk yüklemektedir. Her milletin kahramanlık, yiğitlik ve yaşamını anlatan destanlar vardır. İstiklal Marşı da bu milletin bağımsızlığını ordunun kahramanlığını, cesaretini, inancını en güzel şekilde şiirsel ve coşkulu bir şekilde dile getirmiştir. Milletin bağımsızlığa olan özlemini ve inancını İstiklal Marşıyla milletin duygularının tercümanı olmuştur. İstiklal Marşı, Milli mücadele döneminde ordunun kahramanlık ve yiğitliğini anlatarak moral ve motivesini yüksek tutmuştur. Milletin inanç ve azmini bir kat daha da artırmıştır. Ömrünün her mevsiminde çileli ızdıraplı ve sürgün hayatını yaşamış bir yüce gönlün ve dava adamının duyguları da düşünceleri de yücedir. En zor ve kritik zamanlarda duruşunu ortaya koymuş, bir direniş hikâyesi olarak abideleşmiş, hürriyetin ne denli vazgeçilmez olduğunu en kadim metinlerden esinlenerek destansı bir anlatımla dile getirmiştir" dedi.

 "DİRİLİŞ SEMBOLÜDÜR"

 Tatlı'dan sonra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat'ta, İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif için kısa bir değerlendirme yaptı. Sonrasında bir değerlendirmede Malatya Valisi Aydın Baruş,İstiklal marşı bağımsızlık ruhunun diriliş sembolüdür diyerek;"Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar ve bu olaylara karakterleriyle yön veren abidevi şahsiyetler vardır. Aziz vatanımızı paylaşmak ve iradesini esaret altına almak isteyen zamanın en güçlü müstevli güçlerine karşı Aziz Milletimizin canı ve kanıyla verdiği istiklal Mücadelesi işte bu dönüm noktalarından biridir. Tarihimizin altın sayfalarından birini oluşturan büyük zafere bizleri ulaştıran temel aktörlerden birinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu eşsiz liderlik öncülüğünde Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık ruhunun dirilişini sağlayan destansı mısralardır. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik, yorgun, umutları tükenmiş olarak çıkan Anadolu halkı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması akabinde açılan Milli Marş yazma yarışmasında Mehmet Akif in ruhundaki zerreleri nakşederek yazdığı ve 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi huzurunda defalarca okunarak ayakta alkışlanarak kabul gören İstiklal Marşı milli uyanışın sembolü olmuştur. İstiklal Marşı, mısralarında, Milletimizin binlerce yıllık tarihinde hamurunu yoğurmuş kutsal değerleri haykıran eşsiz bir şiirdir. Kurtuluş Savaşı Destanımızda, Milletimizin bağımsızlık ruhunun tekrar uyanışını sağlayan istiklal Marşı o günden bu güne Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı her gördüğümüzde ya dilimizde ya kalbimizde mısralarını terennüm ettiğimiz hayat şiirimiz olmuştur. Mehmet Akif'in eşsiz mısraları, okumaya başladığımızda ilk öğrendiğimiz, okullarımızda, törenlerimizde, spor müsabakalarında, sevinçli olduğumuz anlara, bayrağımızı göndere çektirdiğimiz zamanlarda milli heyecanımızı uyandıran heceler olmuştur. Milletimizin temel değeri olan bu marş Milli Kimliğimizin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bugün, bu Aziz Milletin ferdi olan bir kişinin, istiklal Marşı okunduğunda yüreğinin kabarmaması, vatanı uğrunda nefsini feda eden Aziz şehitlerimizi hatırlamaması mümkün değildir.Sevgili Gençler, İstiklal Marşı'nı bizim için bu kadar istisnai kılan şey, Milletimizin hissiyatının ve binlerce yıldır hayatına anlam veren temel değerlerinin veciz bir örneği olmasıdır" ifadelerinde bulundu.

 Program, Malatya Valisi Aydın Baruş'un kitap hediye takdimi, Tecde Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından yapılan gösteriler ile son buldu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Marşımız,, Değerlerimizin, Örneğidir",
Yorumlar
Haber Yazılımı