Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:48
 
Metabolizmayı Hızlandırma Yolları
Uzman Diyetisyen Dilara Yıldız metabolizmanın önemine vurgu yaparak, metabolizmayı hızlandırmak için; " İşe yaşam tarzınızı değiştirerek başlayın. Mesela daha aktif olun; gün içerisinde işlerinize olduğu gibi egzersize de mutlaka zaman ayırın" dedi.
Sağlık Haberi
Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

Zayıflamak isteyen kişilere işin uzmanından, uzman Diyetisyen Dilara Yıldız'dan öneriler geldi. Yıldız, metabolizmanın hızlanmasına dikkat çeker, o yönde önerilerde bulundu.

"ERKEKLERİN VÜCUNDA KAS DAHA FAZLA"

Yıldız, bayan ve erkeler arasında karşılaştırma yaparak, bayanlarda yağ oranı erkeklerden daha fazla olduğunu söyledi. Yıldız; "Metabolizmam çok yavaş bir türlü kilo veremiyorum, su içsem bile yarıyor" diye halinden şikayetçi bir çok kişiyle eminim karşılaştınız. Özellikle bu grubun büyük çoğunluğunu ne yazık ki bayanlar işgal ediyor. Çünkü bayanların vücudu yağdan erkeklerin ise kastan zengindir. Bu nedenle erkeklerin metabolizmaları genetik faktörlerin de etkisi sayesinde oldukça iyi çalışıyor. Vücutları enerji sağlamak için daha hızlı kalori yakıyor. Peki metabolizmamızın iyi çalışması için işimizi şansa bırakmak zorunda mıyız? Tabi ki hayır. Sizler de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Özellikle metabolizma nedir ne değildir onu bilmemiz gerekiyor. Bazen metabolizma hızı, vücudun temel ihtiyaçlarını devam ettirebilmesi için, tam dinlenme halinde 24 saatte ihtiyacı olan minimum enerji miktarına deniyor. Günlük olarak harcanan kalorinin 75'inden sorumlu. Dinlenme halinde vücudun oksijen kullanma kapasitesine bakılarak ölçülüyor, kişiden kişiye de anlattığım gibi değişiklik gösteriyor" şeklinde konuştu.

"DÜZENLİ SPOR YAPILMALI"

Yaptığımız diğer haberlerde sürekli gündeme getirdiği spor aktivitelerini burada da dillendiren Yıldız; "İşe yaşam tarzınızı değiştirerek başlayın. Mesela daha aktif olun; gün içerisinde işlerinize olduğu gibi egzersize de mutlaka zaman ayırın. Özellikle düzenli yürüyüş, jogging, koşu tercihiniz olabilir. Egzersizin düzenli yapılması şart. Çünkü yapılan egzersizde o anda yakılan kaloriden çok, metabolizmanın aktif olarak sürekli çalışması daha önemlidir. Bu nedenle gezersinizi uzun süre orta tempo ile yapılması, hızlı ama kısa süreli olanından çok daha verimlidir.Günlük 2-2,5 lt. su içerek ihtiyacımız olan günlük sıvı gereksinmesini karşılamak durumundayız. Su vücut çalışma sistemlerinin düzenini sağlamada da elzem. Gereğinden az yemek metabolizmanızın yavaşlamasına yol açar. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarından daha az almaya çalışmak da tıpkı çok yemek gibi dengeyi bozar. Açlık, metabolizma hızımızı yavaşlatarak enerji harcamamızı engeller. Az yemiş alsak bile yağa dönüşüm kolaylaşır. Çünkü yağın depo edilmesi için harcanan enerji zaten oldukça azdır.

Bilinçsiz, kulaktan duyma diyetlerden uzak durun. Diyet her insanın kendi gereksinimine uygun kişiye özeldir. Aksi takdirde bazal metabolizma hızının altında tutulan kaloriler performansınızı azaltacaktır. Oysa ki amacımızı azaltacaktır. Oysa ki amacımızın metabolizmayı canlandırmak olduğunu unutmayalım.Zayıflama diyetlerinde 15 günde bir serbest gün olmalı, böylelikle metabolizma duraksamanın önüne geçebilirsiniz" dedi.

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Metabolizmayı, Hızlandırma, Yolları,
Yorumlar
Haber Yazılımı