Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 18:00
 
Millet Bahçesi İçin İlk Kazma Vuruldu
Malatya İnönü Stadyumunun Millet Bahçesine dönüşümü nedeniyle yıkım işlemleri başladı. Düzenlenen tören ile yıkımın ilk kazması vuruldu.
Video Haber Haberi
Millet Bahçesi İçin İlk Kazma Vuruldu

Eski stadyumda gerçekleştirilen yıkım törenine, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, TOKİ Emlak Daire Başkanı Dursun Baştürk ile bazı STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

TOKİ Emlak Daire Başkanı Dursun Baştürk; “Eski stat yerlerinin TOKİ’ye devri ve akabinde yapımı ile ilgi protokolü ilk imzalanan il Malatya’dır. Bugünde aynı şeyi yaşıyoruz. TOKİ’nin yaklaşık 40 bin dönüm burada mülkiyeti var. Malatya’mıza helal hoş olsun”

 

 

 

“YÜZME HAVUZUNU KORUYACAĞIZ”

Kompleks içerisinde yüzme havuzunu koruyacaklarını ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat; “Millet Bahçesine dönüşüm için ilk kazam törenine hoş geldiniz. Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanımızın Malatyalılara bir hediyesidir. Malatya’mızı geleceğe hazırlamak için mücadele ettik. Malatya’ya yakışır yeni bir stadyum gerekiyordu. Bu çerçevede bu stadyumu da yaptık. Burası TOKİ’ye verilmişti. Buranın alış veriş merkezi şeklinde bir planı vardı. Görüşmeler ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla burası, Millet Bahçesine dönüşecek. Bu kompleks içerisinde stat, kapalı yüzeme ve kapalı spor salonumuz vardı. Yüzme havuzunu koruyacağız. Bu konuda çalışmaları yapıyoruz. Bu bölgenin yapısına göre bir kapalı spor salonu da ihtiyaç var. Onunla ilgili çalışmaları da ortaya koyacağız. AK Parti söz verdimi yerine getirir. Bugüne kadar ne söz verdiysek sözümüzü yerine getirdik”

“MALATYA STANDARTLARA KAVUŞAN İLLERDEN BİR TANESİ”

Malatya’nın standartlarının yükseldiğini kaydeden AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır; “Bugün millet bahçesinin temeli atmaktayız. Özellikle şehrimizdeki yaşanabilir yeşil alanların çoğaltılması Malatya çok iyi bir noktadadır. Dünyada bu noktada belirli standartlar vardır. Malatya standartlara kavuşan illerden bir tanesi. Bu alan da Malatya’nın merkezinde yer alan eski yerleşim yerleri için söylüyorum. Buranın Hürriyet Parkıyla birleşmesiyle birlikte Millet Bahçesine dönüşmesinin başlangıcını yaptık. Aslında Malatya yapılmakta olan birçok parkıyla, kullanılabilir devasa alanlarıyla kişi başına düşen yeşil alan noktasında Avrupa standardını yakalan bir şehir konumunda. Bundan dolayı Başkanlarımıza Teşekkür ediyorum”

“İLK KAZMAYI VURUYORUZ”

Millet Bahçesi için ilk kazmayı vurduklarını dile getiren AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık; “Cumhurbaşkanımıza yeni bir stat için gittik. Bir talimat vererek Malatya’mıza uluslararası standartlara sahip bir stat kazandırdık. Biz yeni stadımızı yapınca eski sata TOKİ ye devredildi. Bu stat TOKİ’nindi ya yıkılıp AVM yada rezidans yapılacaktı. Malatya’nın tam göbeğinde yüksek binalar oluşturulacaktı. Biz bu stadın Malatyalıya ait olduğunu 57 yıllık bir mekân olduğunu ve bu hafızanın korunması gerektiğini ve buranın Malatyalının olduğunu dünya lideri Cumhurbaşkanımıza söyledik. O liderdi milletin yanında her zaman yer aldığı gibi burada da yer aldı. 24 Haziran seçimlerinden önce Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamelerinde Millet Bahçesi projesi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımıza Malatya’nın Millet Bahçesine ihtiyaç olduğunu söyledik. Malatya’ya Millet Bahçesi yakışır dedi. Türkiye’de Millet Bahçesi yapılacak olan ilk sekiz il arasında yer alacağını açıkladı. Malatya’ya Millet Bahçesi yakışır, hayırlı uğurlu olsun. Millet Bahçesi buradan başlayarak Hürriyet Parkının sonuna kadar çok güzel bir mekân olacak. 2018 yılında Millet Bahçesi il kazmasını vuruyoruz”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Millet, Bahçesi, İçin, İlk, Kazma, Vuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı