Haber Detayı
30 Eylül 2017 - Cumartesi 10:00
 
Minibüsçülerden MTV’ye Sert Tepki
Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) 2018’den itibaren yüzde 40 oranında zam yapılacağının açıklanması, hem araç sahiplerini hem de vatandaşları üzdü. Yapılan zamma tepki gösteren minibüsçüler, “15 Temmuz gecesi sokaklara döküldük. Bu vatan için canımızı verdik. Şimdi ise bedeli bize böyle dönüyor herhalde” dedi.
Gündem Haberi
Minibüsçülerden MTV’ye Sert Tepki

MTV’ye 2018’den itibaren yüzde 40 oranında zam yapılacağının açıklanması, araç sahiplerini kara kara düşündürdü. 2018 yılında binek araçlar için uygulanacak yüzde 40 civarında gerçekleşecek olan zam, aracın yaşı ve motor büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek. Malatya’da çalışan minibüs esnafı, yapılan zamların kendilerini kötü etkilediğini belirterek, yapılan zamma tepki gösterdi.

“BEDELİ BİZE BÖYLE DÖNÜYOR”

Uzun zamandır minibüsçülük çalıştığını belirten İhsan Apaydın, yapılan zamlar ile ilgili vatandaşların ezildiğini söyleyerek, “Biz 15 Temmuz darbe gecesi sokaklara döküldük. Bu vatan için canımızı verdik.  Şimdi ise bedeli bize böyle dönüyor herhalde. Bu zam ile birlikte daha fazlalaştı vergimiz. Bizim kazancımız zaten düşük. Gelir giderimizi karşılamıyor zaten” dedi.

“ECEVİT ZAMANINA DÖNDÜ”

Yapılan zammın çok fazla olduğunu dile getiren minibüs şoförü Mehmet Yıldırım, “Yapılan zam ne devlete yakışıyor ne de millete yakışıyor. Zaten hayatımızda birçok şey pahalı. 3 TL’ye aldığımız mazot 4 TL oldu. Ecevit zamanına döndü. Ecevit zamanında ufak bir sıkıntıda zam gelirdi. Şimdiki hükümet bu duruma düştü herhalde. Biz buradaki vatandaşlar bu duruma hiç razı değiliz. Yetkililere göre ülkenin durumu çok iyi. Ülkeyi, her şeyi tozpembe gösteriyorlar ama sonrasında vatandaşa da zammı sunuyorlar. Hükümet çok iyi şeyler yaptı. Ama bu yüzde 40’lık zam kabul edilecek gibi değil” diye konuştu.

“GEÇİMİMİZİ SAĞLAYAMIYORUZ”

Yapılan zamlar ile ilgili konuşan minibüs şoförü Ali Yaşar ise, gidişatın artık iyi olmadığını belirterek, “Bu konuda devletimizin bir bildiği vardır elbette. Ben 250 TL veriyordum. Şimdiki zam ile daha da fazlalaştı. Biz zaten normalde de geçimimizi sağlayamıyoruz. Bu şekilde nasıl olacak bilemiyoruz. Resmen soygunculuğa dönüştü bu iş. Araç masraflarını karşılamada sıkıntı çekiyoruz. Böyle giderse araçları satmak zorunda kalacağız” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Minibüsçülerden, MTV’ye, Sert, Tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı