Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 14:05
 
Minibüslerde Yeni Dönem Başlıyor
Malatya'da şehir içi minibüs taşımacılığı yapan şoförlere yaka kartı, kravat ve kumaş pantolon zorunluluğu geliyor. Ayrıca kısa süre içerisinde de tek renk minibüsler Malatya sokaklarında taşımacılık yapacak.
Video Haber Haberi
Minibüslerde Yeni Dönem Başlıyor

Malatya Minibüsçüler ve Umumi Servis Araçları Odası tarafından, kentte bulunan bir restoranda talep ve çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Minibüsçüler ve Umumi Servis Araçları Odası başkanı Mesut ince, Minibüsçü esnafı ile muhtarlar katıldı.

"ÇÜRÜK ELMALARI AYITLAYACAĞIZ"

Programda ilk olarak bir değerlendirme yapan Malatya Minibüsçüler ve Umumi Servis Araçları Odası başkanı Mesut İnce; "Esnaflarımla birlikte her zaman sizin, hükümetimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Kim ne parti kurarsa kursun bizim safımız her zaman bellidir. Ahmet çakır döneminde minibüs güzergâhları ile ilgili çalışmalar, plakalar ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu noktada Ahmet Çakır Başkanıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Minibüsçü esnafımızın en rahat ve huzurlu dönemi Ahmet Çakır döneminde oldu, İnşallah bundan sonra Selahattin Gürkan başkanımla da taçlanacaktır. Minibüsçülükte denetime açık olacağız, denetlenmeden kaçmayacağız, kendimize çeki düzen vereceğiz, disiplin altına alacağız, aramızdaki çürük elmaları temizleyeceğiz.  2 yıl önce taktırmış olduğumuz kamera araç takip sisteminin firmanın probleminden dolayı 1 yıldır kapalı durumdaydı. İnşallah firma bu sorumluluğu yerine getirecek ve 15 gün sonra açtırıyoruz. Bundan sonra esnafımız telefonunda şoförünü izleyecek, belediyemizde 24 saat izleyerek bundan sonra minibüsçülüğü kontrol altına alacağız. Dediğim gibi aramızdaki çürük elmaları ayıracağız. 3-5 kişinin yapmış olduğu hatayı bu camiaya mal etmeyeceğiz bundan sonra" dedi.

"SİMSARLIK BİTİYOR"

Hareket memuru olarak adlandırılan simsar olan kişileri de kaldıracaklarını ifade eden İnce;"Özellikle bundan sonra hareket memuru diye nitelendirdiğimiz, simsarlarla ilgili gerek yolcularımızın yoğun şikâyeti, gerekse esnafımızdan gelen taleplerle birlikte artık simsarları kaldırıyoruz. Bunu da yönetmeliğe koyduk, sizlerde bize destek vereceksiniz. Sadece simsarları ana arterlerde Büyükşehir belediyemizin izin verdiği görevliler çalışabilir. Oda belediyemizin bilgisi dâhilinde olarak" dedi.  

YAKA KARTI VE KIYAFET ZORUNLULUĞU

Şoförlere getirilecek olan zorunluluklardan da bahseden İnce; "Yeni dönemde özellikle şoförlerimizin tanıtım kartlarını çıkartıp faaliyete geçireceğiz. Her önüne gelen bundan sonra minibüs şoförü olamayacak. Bunlar denetimde olacak. Tanıtım kartları almak içinde uzman doktorlardan öfke kontrolü, güvenli sürüş eğitimi, stres yönetimi ve temel ilk yardım gibi eğitimleri almak zorunda. Tam teşekküllü hastanede uyuşturucu ve keyif verici madde testi yaptırılacak. Bunu da saç telinden yaptıracağız ki, geriye dönük bir yıl hap, esrar, eroin keyif verici madde kullanmış mı, kullanmamış mı bunu belirleyeceğiz. Eğer bunlardan birini kullanmışsa şoför olamayacak. Bununla birlikte yüz kızartıcı suç işlemiş, sabıka kaydı olan şoförlerin çalışmalarına izin vermeyeceğiz. Sabıka kaydı isterken, arşiv detaylı sabıka kaydı isteyeceğiz. Şoför tanıtım kartı olmayan hiç kimse Şoförlük edemeyecek. Tanıtım kartı almak içinde önce belediyeye sonra odamıza müracaat edecek. Sonrasında hatta çoğunluğun onayına sunulacak. Duraklardaki huzuru ve güvenliği sağlayacağız" ifadelerinde bulundu.

YAŞ SISINIRI İÇİN TALEPLER

Araçlardaki yaş sıkıntısının çözülmesini talep eden İnce; "Önemli başka bir konumuz ise, minibüsçü esnafımız için 1 ay içerisinde hayata geçireceğimiz kılık kıyafet. Bundan sonra minibüs şoförlerimiz kravatlı ve kumaş pantolon giyecek. Spor ayakkabısı, terlik, eşofman gibi kılık kıyafet giyilmesine asla izin vermeyeceğiz. Birileri bizi denetlemeden biz kendi oto kontrolümüzü sağlayacağız. Sayın Belediye Başkanımız 233 hatlı minibüsçü esnafı adına diyorum ki, ilk kıyafetler sizden, giyinmesi bizden.  Bundan sonrada biz devam ettireceğiz. Araçlarımızı ayrıca tek renk sistemine geçiriyoruz. Mavi, beyaz olmak üzere tek renk sistemine.  Minibüsçü esnafımızın sizden önemli bir talebi var. Bu bize büyük bir sıkıntı yaratıyor. Araç yaşları ile ilgili problemlerimiz var. Minibüsçü esnafımızda şuan 200-300 bin lira verecek ve araç alacak bir maddiyatımız yok. M ve J plaka yönetmeliği gereği toplu taşıma yapan araçlarımız her yıl düzenli olarak periyodik olarak muayeneden geçmektedir. Ancak büyükşehir belediyesi tarafından yapılan denetimler sonucu özel izin belgesi verilmektedir. Bu sisteme ve kriterlere uymayan minibüslere zaten özel izin belgesi verilmemektedir. Bir araç tüm tür muayenesinden geçiyorsa, o araçta teknik olarak problem yoktur dur. Ankara'da minibüslerde araç değişimi için 7 yaş, ondan sonra kullanımda sınır yok. Bir araç tüm tür muayenesinden geçtikten sonra bizim sıkıntı yoktur. Araç yaş sınırlamasını kaldırmanız için esnafım adına sizlerden rica ediyorum" dedi.

"TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLMALIYIZ"

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise kılık kıyafet değerlendirmesinde şunları söyledi; "Mesut başkanımız çok güzel konulara temas etti. Esasında biz birbirimize aynı Kulvar üzerinde gidiyoruz . Birbirimizin rakibi değiliz, birbirimizin paydaşıyız. Aynı şeyin paylaşıyoruz, aynı hedefler doğrultusunda da hizmet ediyoruz ve mücadele ediyoruz. Malatya'da minibüsçü esnaflarımızın içerisinde genel anlamda olumsuz bir şey duymadım. Bu da minibüslerin ve odamızın bu konudaki hassasiyeti ve disiplin anlayışının genel anlamda minibüsçü kardeşlerimle teşmil edilmesinin gereğidir. Biraz önce başkanımız minibüslerin kılığa ile kıyafetiyle davranışıyla hal ve hareketi ile örnek olmasını istedi. Eğer biz bunu Malatya'da gerçekleştirebildiğimiz takdirde Türkiye'ye örnek olacak bir Malatya olacağız. Türkiye'ye örnek olacak minibüslerde Malatya minibüsçüleri olacak. Burada şöyle bir kompleks içerisine girmeyelim. Bir kravat takmak ayıpları kapatıyor. Böyle olunca düzgün bir görüntü ortaya çıkıyor. Kravatı kendimize olan saygımız ve karşıdakine olan saygımızdan dolayı takıyoruz elbisemiz temiz olmalı tertipli olmalıyız düzenli olmalıyız. Minibüs esnafı ile ilgili hafızalarda oluşan olumsuz imajında kaldırılmasına neden olacak durumda olmamızı minibüsü kardeşlerimize canı gönülden arzu ediyorum.  İnşallah bir ay içerisinde de bu elbiselerle ilgili gerekli siparişi de veririz. İlk giyecekleriniz bizden daha sonrası da sizden olsun. Göreceksin farklılığınız fark edilecek. Hem kendinize hem milletimize hem çevrenize saygınız artacak. Vatandaş aracınıza bindiği zaman size olan güvenini onun yüzünde göreceksiniz hissedeceksiniz. Malatya'daki ilk Türkiye'ye örnek olacak. Malatya ilklerin ve öncüleri şehridir. İnşallah bir ilki gerçekleştirecek ve bu işin sürdürücüsü olacaksınız"

"ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Yaş sınırlamasını da değerlendiren Gürkan; "Kontrol muayenesi ile ilgili hakikaten Bürokratik anlamda gereksizlik varsa onun kaldırılması gerektiğini ben tekrar ediyorum. Araç yaşları ile ilgili onun kuralları olacak ilgili yerlerden muayeneden geçecek ama görüntü açısından da yer bazı araçlar çok iyi bakılır. 15-20 yıllık olsa dahi güzel görünür bazıları hiç bakılmaz. 5 yıllık da olsa harap bir şekilde görünür. Biz aracın hem şehir estetiği açısından, hem görüntüsü açısından, hem de insanların bindiğin zaman huzurlu bir binmeleri açısından önemlidir. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışırlar. Ona göre bir değerlendirme yapanlar. 10 yıllık 12 yıllık yıl mı çalışır ona göre biz de sizin yanınızda oluruz" dedi.

Son olarak bir değerlendirme yapan  AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ise; "Sizlerle birlikte Malatya'ya hizmet etmeye gayret ettik. Sizlerle birlikte belediyemizde ulaşıma en iyi şekilde sağlamak için çalıştık. Bunun için de sürekli bir yarış halinde olmak gerekiyor. Alınan bir tedbir tamamen kalıcı olarak bir çözüm getirmiyor. Dolayısıyla yaşayan bir trafiğin yoğunlaştığı bir süreç. Haliyle sürekli bir çalışma gerekiyor. Bu vesileyle de belediyemize gerçekten çok yetişmiş değerli bir kadroları var. Tek amacımız Malatya ve hemşerilerimize en güzel ortamda en huzurlu bir şekilde en güvenli bir şekilde ulaşabilecekleri yerlere götürmektir. Hizmet sektörünüz zor bir sektör zor bir meslek.  Dolayısıyla Sizlerin de işiniz ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu vesileyle de belediyemizin odamızın düzenlemiş olduğu ve eğitimler de katkılar sağlıyor. Biraz önce Mesut başkanı ve Sayın belediye başkanlığına açıkladığı kurallar bir disiplin gerektiriyor.  Kurallı çalışmak müşteri memnuniyetini getiriyor" dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Minibüslerde, Yeni, Dönem, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı