Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 13:07
 
Model Kayısı Fabrikası Projesini Hayata Geçireceğiz
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Malatya’da ‘Milli teknoloji, güçlü sanayi’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Model Kayısı Fabrikası Projesini hayata geçireceğiz. Fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra, bu projelerle ilgili ilimize yaklaşık 10 milyon liralık kaynak aktarmayı planlıyoruz" dedi.
Video Haber Haberi
Model Kayısı Fabrikası Projesini Hayata Geçireceğiz

Bir dizi ziyaret, temel atma töreni için ilimize gelen Bakan Varank, Malatya Ticaret Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen ‘Milli teknoloji, güçlü sanayi’ konulu istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı. 

"MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ YÖNÜMÜZÜ BELİRLEYECEK"

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Şehitler Meclis Salonunda iş dünyası temsilcileri ile buluşan Bakan Varank, bakanlık olarak sanayinin nabzını tutmak, risk ve fırsatları sanayicilere anlatmak ve yapıcı çözüm önerileri getirmenin en temel öncelikleri olduğunu söyledi. Varank;
Bunu başarabilecek sanayi altyapısına, girişimcilik ruhuna ve insan gücüne sahip olduklarını dile “Daha fazla güçlü bir Türkiye için, katma değerli üretim ve teknoloji liderliğinde bir rotayı takip edeceğiz. Bu yolda Milli Teknoloji Hamlesi yönümüzü belirleyecek. Yüksek Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Girişimcilik, Beşeri Sermaye ve Altyapı alanlarında atacağımız somut adımlarla hedeflerimize İnşallah teker teker ulaşacağız. Ülkemizi kritik teknolojilerde ve yüksek katma değerli ürünlerde vazgeçilmez bir küresel oyuncu yapmanın derdindeyiz. Sürecin başarısında, sizlerin de desteği ve işbirliği elbette bizim için çok önemli. Yatırıma, üretime ve istihdama çok daha güçlü bir şekilde asılmanız gerekiyor. Ekonomik bağımsızlığımızın yolu da aslında buradan geçiyor. Reel sektörümüzü üretime teşvik etmek için daha önce uygulanmamış benzersiz politikalar geliştiriyoruz. Bakınız Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı bunlardan bir tanesi. Programla birlikte, yüksek katma değerli ürünlerin, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçlıyoruz. Bunun için odak sektörleri, bu sektörlerdeki öncelikli ürünleri şimdiden belirledik. Program dahilinde, hem alıcıyı hem de üreticiyi aynı anda teşvik ederek, tüm desteklerimizi bütüncül bir anlayışla yöneteceğiz. Stratejik ya da proje bazlı teşviklerimiz bu program kapsamında girişimcilerin hizmetinde olacak. Pilot uygulama olarak makine sektörüyle başladık. Başvuruları 22 Kasım’a kadar alamaya devam edeceğiz. Sonraki aşamada diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkacağız. Oldukça heyecan verici bu programı biz çok önemsiyoruz, gelin sizler de bir parçası olun, başvurunuzu yapın istiyoruz” dedi.

"FABRİKALARIMIZ DÖNÜŞÜMÜN MİMARLARI OLSUN"

Fabrikalarımız dönüşümün mimarları olsun diyen Varank; “Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nde sanayimizin parlayan yıldızı. Gıda, tekstil, makine, yapı ürünleri ve mobilya imalatında güçlü bir kapasite birikimine sahip. Yılın ilk 10 ayında, Malatya’nın ihracatı geçen seneye göre yüzde 13’lük bir artış göstermiş durumda. Bu şehirde neredeyse her sektörde ihracat yapabilen bir sanayi altyapısı var. Tabi bu altyapının gelişmesinde sunduğumuz desteklerin de büyük bir katkısı olduğunu da unutmamamız gerekiyor. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 6 bine yakın KOBİ, KOSGEB’ten faydalanıyor. KOSGEB’in Girişimcilik destek programlarından yararlanan ya da yararlanmak isteyen girişimcilerimiz için, 50 bin lira üst limitli yeni bir kredi programını yakın zamanda başlattık. Buna göre, 50 bin liraya kadar aldığınız kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. Böylelikle, işletme sermayenize ek bir katkı sağlayacağız. Bu programa başvurular sürekli açık, Malatyalı girişimcilerimizin bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmelerini temenni ediyorum. Malatya inovasyon alanında da önemli adımlar attı. Bakanlığımızca desteklenen teknoparkın doluluk oranı yüzde 95. Yine şehrimiz, tekstil ve makine alanında inovatif çözümlere odaklanmış Ar-Ge merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Sanayicilerimiz burada düzenli olarak, yalın üretim teknikleri ve dijital yetkinlik eğitimler alabiliyorlar. Bu merkezlerin kapıları da elbette ki Malatya’daki sanayicilerimize açık. Çalışanlarınızı buralardaki eğitimlere katılmaya teşvik edin. Hem teorik hem de pratik alanlardaki eğitimlerden faydalansınlar ve fabrikalarınızdaki dönüşümün mimarları olsunlar. Biz bu programı da Türkiye’nin inşallah her tarafınıza yaymak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

"27 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK"

Malatya’daki organize sanayi bölgelerinde 27 binin üzerinde vatandaşın istihdam edildiğini anımsatan Varank; “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Malatya 1. Organize Sanayi Bölgemizdeki Atıksu Arıtma tesisinin kapasitesini 24 bin metreküpten 40 bin metreküpe çıkaracağız. Yine kayısının el değmeden işlenip paketlendiği, kükürtlemeden kurutmaya tüm süreçlerinin bir arada yapılabileceği Model Kayısı Fabrikası Projesini hayata geçireceğiz. Fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra, bu projelerle ilgili ilimize yaklaşık 10 milyon liralık kaynak aktarmayı planlıyoruz" ifadelerinde bulundu.

"HER ZAMAN DESTEKLER"
Programda konuşan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ise; “Bu stratejide Türk iş dünyası olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağımızı bilmenizi isterim. Son dönemde ekonomimizin ve sanayimizin önünü açan pek çok düzenlemede Sayın Bakanımızın imzası var. Geçmişten bu yana iş dünyamıza ve sanayimize verdiğiniz desteklerden dolayı size şükranlarımızı sunuyoruz. Malatya Doğu Anadolu Bölgesi’nin üretim üssü ve sanayi merkezi. Malatya’daki 3 OSB’miz ile sanayicilerimizin üretim yapmasını sağlıyoruz. Malatya’mızdaki 12 binden fazla işyeri içinde imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerinin sayısı 2 binden fazladır. Yine bu işyerlerimizde ki 113 bin civarında istihdamın, 31 binden fazlası imalat sanayi alanındadır. Malatya’mızda yaklaşık 200 firmamız da ihracatçı konumda. Tüm bunlara rağmen Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu listesindeki Malatyalı firma sayımız sadece 2’dir. Bölgenin üretim ve sanayi merkezi olan Malatya’nın Türkiye’nin sanayisinden çok daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Görevde olduğumuz bir buçuk yıllık süre içerisinde 22 bin olan OSB çalışan sayımıza ek olarak nitelikli firmalara arsa tahsisi gerçekleştirerek 5 bin 300 kişilik istihdam sağladık. Biz azim ve özveri ile çalışırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın ve bakanlığımıza bağlı kurumlarımızın desteklerini her zaman yanımızda hissediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Model, Kayısı, Fabrikası, Projesini, Hayata, Geçireceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı