Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 08:55
 
Monilya Hastalığı İçin Uyarı
Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Ziraat Mühendisi Fevci Çiçek, Havaların bir yağışlı bir, güneşli olması sebebiyle Monilya (Dal kuruması) hastalığı için bir ortam oluşturduklarını ifade etti.
Video Haber Haberi
Monilya Hastalığı İçin Uyarı

Monilya hastalığı ile gazetemize değerlendirmelerde bulunan Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Ziraat Mühendisi Fevci Çiçek, hastalığın temel etkeninin havaların bir yağışlı bir güneşli geçmesinden kaynaklandığını söyleyerek, yetiştiricilere uyarılarda bulunarak, hastalıkla ilgili mücadele konusunda bilgiler paylaştı.

Çiçek Konu ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde şunları söyledi; "Tabi bölgemizde yaygın olarak kayısı yetiştiriciliğinin olması ve bu dönem itibariyle de özellikle Monilya (Dal kuruması) hastalığı için bir ortam oluştu. Şuan ki, sürekli yağmurların, akabinde sıcak havaların devam etmesi ile beraber bu tür hastalıkların meydana gelmesinde bir ortam oluştu. Bu nedenle de biz özellikle de çiftçilerimizi sıklıkla uyarma ihtiyacı duyuyoruz. Daha önce bu amaçla yapılan zirai mücadelenin, bu yağışlardan sonra tekrardan yapılması kaçınılmaz gibi bir durumdur. Aksi halde bu hastalıkların yaygınlaşması devam edecek. Çok geniş bir coğrafya da kayısı yetiştiriciliği olması ile özellikle bazı bölgelerimiz çiçek, bazı bölgelerimiz küçük meyve, bazı bölgelerimiz ise henüz tomurcuk aşamasında. Küçük meyve olan yerlerde ayrıca ikinci bir riskte, yine bu yağışların ve nemli ortamın olması ile beraber çil hastalığı (Yaprak delen) dediğimiz hastalıklar için bir ortam oluşuyor. Onun için çiftçilerin ayrıca bir mücadeleyi bu dönemde başlatması gerekiyor. Aksi halde ilerleyen dönemlerde ciddi kalite kayıplarına sebebiyet verecektir. Monilya yakalanan yerlerde ağaçlarda kuruma olacağı için yine bir yıl sonraki verimler olsun birçok sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çiftçilerimizin bu nedenle daha hassas davranmaları zirai mücadeleye başka önem vermeleri doğru zamanda doğru mücadeleyi gerçekleştirmelerini bir kez daha uyarma ihtiyacı duymaktayız. Bu bölgemiz için özellikle kayısı yetiştiriliciliğinde bütün çiftçilerimize hitap etmesi, ilgilendirmesi açısından bizim içinde çok önemli bir dönem. Önümüzde ki dönemde meteoroloji kayıtlarına baktığımızda, yağışların devam ettiğini göreceğiz. Buda yine bu tür hastalıklarla mücadeleyi bir süre daha hassas bir şekilde takip edilmesi gerektiğini zorunlu hale getiriyor"

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Monilya, Hastalığı, İçin, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı