Haber Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 08:53
 
MTA’ya İklim Freni
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Orta Anadolu 4’üncü Bölge Müdürlüğü Plan Koordinasyon Başmühendisi Berna Kaya Polat, Başören-Sofular- Kuluncak ve Malatya bölgelerinde Nadir Toprak Element Arama projesinin iklim şartlarından dolayı bitirilemediğini belirtti.
Gündem Haberi
MTA’ya İklim Freni

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu (MTA) 4’üncü Bölge Müdürlüğü Plan Koordinasyon Başmühendisi Berna Kaya Polat, 2017 yılı yatırım değerlendirme raporu çerçevesinde,  3 proje yürüttüklerini, 2 projenin bittiğini ve 1 projenin de 2018’e sarktığını söyledi.

“BİTEN PROJE SAYISI 2”

Yapılan projeler kapsamında açıklama yapan Polat, “ MTA 4’üncü Bölge Müdürlüğü olarak 2017 yılını 3 proje ile yürüttük. Bu projelerimizden biri, jeotermal aramalara yönelikti. Diğer ikisi de madencilik sektörüydü. Toplam proje tutarımız 19 bin 877 TL. Bir önceki harcamamız, 2 milyon 372 bin TL. Yıl harcamamız ise 19 bin 877 TL. Parasal gerçekleşme olarak yüzde 49’a yaklaşmışız. Fiziksel gerçekleşme yüzde 78’deyiz. Biten proje sayısı 2, devam eden proje is e1’dir. Bu projelerden bir tanesi, Malatya-Elazığ Jeotermal enerji aramaları projesi, diğeri MADEN Karmaşığı Polimetal Maden Aramaları Projesi ve 3’üncisi de Doğu Anadolu Başören-Sofular-  Kuluncak ve Malatya Bölgelerinde Nadir Toprak Element Aramaları projesi” dedi.

“FİZİKİ GERÇEKLEŞMESİ TAMAMLANDI”

Polat, Jeotermal projesine değinerek, “Jeotermal projemiz aslında 2016 yılından sarkan bir projeydi. Bu proje, Battalgazi-Orduzu-İspendere yöresinde bulunan düşük sıcaklıktaki mineralli suların,  derin zonlarda daha yüksek sıcaklıkta tespit edilmesi amaçlanmakta. 2016 Yılından sarkan proje çalışmaları kapsamında 2 bin 201 metrelik jeotermal sondaj yapılarak çalışmalar, 16.04.2017 tarihinde tamamlandı. Projenin fiziki gerçekleşmesi tamamlandı. Bu projenin bedeli, 7 bin 619 TL” diye konuştu.

“İKLİM ŞARTLARINDAN DOLAYI SARKTI”

Maden çalışmaları hakkında da açıklama yapan Polat, şöyle devam etti: “Maden arama olarak Doğu Anadolu Başören-Sofular-  Kuluncak ve Malatya Bölgelerinde Nadir Toprak Element aramaları projesi var.  Bu proje 23 Şubat 2017 yılında başladı. 50 bin metre sondaj yapılması planlandı. Toplamda 71 lokasyonda 28 bin 902 metre sondaj çalışması yapıldı. Bu proje iklim şartlarından dolayı 2018 yılına sarktı. Sondaj aşamasında yüzde 58’ye yakın gerçekleşme sağladık. Projenin tamamında da yüzde 60 bir gerçekleşme sağlamış olduk. Bir diğer maden projesi, Karmaşığı Polimetal Maden aramaları projeydi. Bu proje kapsamında cevherleşme sahasında, gömülü alanlardaki bakır cevherleşmelerinin belirlenmesi ve yeni sahaların bulunması amaçlanmakta. Bu proje de 2017 yılında Pütürge’de başladı. Pütürge Seyderesi ruhsat sahamızda 13 bin metre sondaj planlanmış olup, 5 bin 836 metre sondaj çalışması yapıldı.”

“18 BİN METRE SONDAJ”

Polat, 2018 yılı çalışmaları hakkında da bilgi vererek, “Doğu Anadolu Başören-Sofular-Kuluncak ve Malatya bölgelerinde nadir toprak element aramaları ve Türkiye’deki bazı bor yataklarında lityum aramaları projesinde 50 bin metre sondaj çalışması planlanmakta. Maden Karmaşığı Polimetal aramaları projesinde 15 bin Yeşilyurt’ta,  3 bin metre Pütürge’de olmak üzere toplam 18 bin metre  sondaj planlanmakta” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: MTA’ya, İklim, Freni,
Yorumlar
Haber Yazılımı