Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 16:05
 
“Mücadeleye Devam Edeceğiz”
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kollarının öncülüğünde Ankara'da tarihi bir gün yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da katıldığı Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’nda Malatya rüzgarı esti.
Gündem Haberi
 “Mücadeleye Devam Edeceğiz”

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kollarının öncülüğünde Ankara'da tarihi bir gün yaşandı. Koordinasyonunu CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın gerçekleştirdiği yaklaşık 50 bin kadının katıldığı Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’nda Malatya rüzgarı esti. On binlerce kadının katıldığı büyük buluşmada Arguvan Yazıbaşı Muhtarı Nurhayat Eren bir konuşma yaparken, Hekimhan Saz Köyü Çınarları da Malatya yöresi halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması için Arena'yı dolduran on binlerce kadın 'Ben seçerim' diyerek, insanca ve özgürce bir dünya özlemlerini dile getirdiler.

EREN: “BEN ANADOLUYUM”

On binlerce kadının katıldığı büyük buluşmada her biri kendi alanlarında öncülük etmiş 12 kadın konuşma yaptı. Konuşma yapanların arasında Malatya Arguvan Yazıbaşı (Narmikan) Muhtarı Nurhayat Eren de yer aldı. Muhtar Eren, şunları söyledi: “Malatya’da bir kız çocuğu olarak doğrum. Ailem beni okutmadı. Direndim zorla okudum. Evlendim, eşim çalışmama izin vermedi. Direndim, çalıştım. ‘Hak verilmez alınır’ dedim.2017’de Arguvan’ın Yazıbaşı Mahallesi’nin muhtarlığını yapıyorum. Traktör sürüyorum, bahçe suluyorum. Çocuklara anne, yaşlılara evlat oluyorum. Ben Anadoluyum.Ben vazgeçmedim, vazgeçmiyorum. Siz de vazgeçmeyin. Anadolu’nun bir köyünde gecikmeli de olsa ilk kadın muhtarı olarak görev yapıyorum.”

KADINLAR ‘BİZ DE VARIZ’ DİYOR

Ankara Arena Spor Salonunu dolduran ve salona sığmayan on binlerce kadının bir araya geldiği Büyük Kadın Buluşmasını organize eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, amaçlarının hem 16 Nisan’daki ruhu hem de tüm Türkiye’yi birleştiren adalet yürüyüşündeki anlayışı yansıtmak olduğunu belirterek, siyasi görüşü, etnik kimliği, tercihi ne olursa olsun bütün kadınların, etkinliğe gelerek tüm Türkiye’ye ‘biz de varız’ ‘Ben Seçerim’ dediklerini söyledi.

MÜCADALEYE DEVAM EDECEĞİZ

Ağbaba, “5 Aralık Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. Yıl dönümü. Türkiye’de yaşayan kadınların tüm dünya ülkeleri arasında bu hakları ilk alan kadınlardan olduğunu kaydederek, “Hemen yanı başımızdaki Ortadoğu ülkelerine bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk’ün, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni çok daha iyi anlıyoruz. Kadınlarımız son yıllarda toplumsal alandan hızla uzaklaştırılmak isteniyor. On binlerce kadın Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’nı gerçekleştirerek bu tabloyu ve geri gidişi onaylamadıklarını haykırdılar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınlarımızla birlikte mücadeleye devam edeceğiz.” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , “Mücadeleye, Devam, Edeceğiz”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 “Mücadeleye Devam Edeceğiz”
Yorumlar
Haber Yazılımı