Haber Detayı
22 Temmuz 2017 - Cumartesi 14:30
 
Mucize Meyve ‘Karadut’
Birkaç yıl öncesine kadar Darende’de bir çok bahçede yetişen karadut son yıllarda aramayla bulunamıyor.
Sağlık Haberi
Mucize Meyve ‘Karadut’

İlçenin özellikle Beybağı, Kılıçbağı,Sayfiye,İzzet Paşa, Nadir mahalelerinde yetişen karadutun kesilen ve kuruyan ağaçların yerine yenisi dikilmediği için nesli tükenmek üzere.

Sayfiye Mahallesi sakinlerinden yöresel ürün üzerine ticaret yapan Mesut Yel artık aramakla bulunmayan karadutla ilgili şunları söylüyor:  “İnsan sağlığına oldukça faydalı olan bu meyve yok olmamalı Gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü bu konuda vatandaşlara yardımcı olmalı fidan  dağıtmalı veya yaygınlaşması için projeler geliştirmelidirler  yıllar önce her bahçede karadut bulunurdu  bakımsızlıktan kuruyan oldu vatandaşların kestiği oldu maalesef bugün  karadut ilçede tarihe karışmak üzere karadut, karadut pekmezi ve karadut pestili oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyor  aile bütçesine katkı sağlayacak olan vitamin ve mucize besin deposu karadut  kesinlikle desteklenmeli.” 

 

 Yel, “Yaz aylarında çıkan karadut halk dilinde böğürtlen olarak da bilinmektedir. Tüketmeye yeni başlayanlar için kolay ve zahmetsizdir, soyulması gerekmez. Genelde vahşi bitkilerle ve kıraç alanlarda da yetişmektedir. Otantik bir lezzeti olan karadutanun kırmızı bir suyu vardır. Çocukların favorisidir. Böyle olmasının nedeni belki de sağlık açısından faydalarının yeterince fazla olmasıdır.

Çok hassas bir yapıya sahip olan karadut prüssüz ve kırılgan yapıya sahip olduğu için itina ile tüketilmesi gerekir. Daha çok mor renktedir, bazı bölgelerde kırmızıya çalan bir rengi vardır. Karadut C,K ve E vitaminlerini içermektedir. C vitamini içermesi aynı zamanda etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bunun dışında tiamin, sodyum, niasin, potasyum içermektedir. Aynı şekilde değeri yüksek minareler de içerir, bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından zengin sayılmaktadır. Bir çok meyve ve sebzenin aksine Lutein  zeaksantin içermektedir, aynı zamanda diyet lifleri açısından da zengin sayılır.

 Ağız yaraları, boğaz ağrısı,bademcik iltihabının giderilmesini sağlar, özelliklerde çocuklarda pamukçuk olarak bilinen  ve candida türü mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonlarda doğal bir ürün olmasından dolayı tercih edilir” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Mucize, Meyve, ‘Karadut’, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı