Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 19:52
 
Muharrem Oruçları Başlıyor
Yas-ı matem, Muharrem oruçları bugün başladı.. Yas-ı matem oruçları süresince Alevi Eşit Yurttaşlık Derneğinde, konferans, panel ve söyleşi programların düzenleneceği bildirildi.
Video Haber Haberi
Muharrem Oruçları Başlıyor

Yas-ı Matem oruçları ve oruç süresi boyunca verilen etkinlikleri değerlendiren Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği Başkanı Erdoğan Ünverdi Derenk yönetim Kurulu üyeleri Sadık Gökgöz ve Aydın Gültekin ile birlikte tüm vatandaşları etkinliklere davet etti. 

“MASUMLAR İÇİN CANINI ORTAYA KOYDU”

Kerbela olayını değerlendiren Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği Başkanı Erdoğan Ünverdi şunları söyledi; “Hepinizin bildiği gibi Muharrem ayına girdik. Yaklaşık bin 338 yıl önce Kerbala denilen yerde 680 yılında Hz. Hüseyin ve 72 Şühedası, Yezit ve askerleri tarafından vahşice katledildi. Elbette Hz. Hüseyin’e yapılan saldırıyı kabul edemeyiz. Asalında saldırı Hz,. Hüseyin Şahsında, Hz. Muhammed’e ve onun şahsında getirilen İslam dininedir. Çünkü katledilen Ehli Bey-t değildir, katledilen İslam dini ve Hz. Muhammet Mustafa’dır. Bu acı olayı yaşatan Yezit ve onun taraftarlarına lanet okuyoruz ve lanet olsun diyoruz. Hz. Hüseyin sadece kendi menfaati için değil, mazlumların hakkını savunmak için yola çıktı. Kerbela’da Yezit’e karşı yiğitçe direndi. Zalimliklerine teslim olmaktansa şehit olmayı göze aldı. İslam dininin Yezit’in eline geçmesini, İslam dininin dejenere olmasını önledi. Bugün Kerbela’da Ehli Bey-t’in kanı İslam’ın yeniden yücelmesini sağladı. Bütün insanlık âlemi şunu çok rahatlıkla gördü ki, kaybeden Yezit, Kazanan Hüseyin’di. Çünkü her zaman için hak batıla galip gelmiştir. Burada hak Hz. Hüseyin ve 72 Şühedası, Batıl ise Yezit ve onun yandaşlarıdır. İşte bu noktadan bakarsak 12 Muharrem aşkına yas-ı matemler tutulmaktadır. Yas çeken ve oruç tutan canların hem matemlerinin kabulünü hem de oruçlarının kabulünü yüce Allah’tan diliyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun Allah bize Kerbela’lar yeniden yaşatmasın. Ne yazık ki Yezit’ler boş durmuyor. Sivas, Maraş, Ankara olsun Yezit’liklerine devam ediyor. Muharrem ayı barış ayıdır. Bu ayda savaş olmaz, insanlara acı çektirilmez”

“MUHARREM BOYUNCA ETKİNLİKLERİMİZ OLACAK”

“Muharrem ayı boyunca dernek binasında etkinlikler olacak’ diyen Ünverdi; “Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği olarak 10 Muharrem’de ayın Eylül 21’de bir yas programı yapacağız. Eylül 23’ünde de Aşuremizi yapacağız.  Ayrıca Muharrem ayı boyunca, dernek binasında Muharrem sohbetleri olacak. On Muharrem’de bir konferans düşünüyoruz. Bu konferansta moderatör olarak Duran Özkan’ı Konuşmacı olarak ben ve Hüseyin Alagöz olarak konuşmacı olarak katılacak” ifadelerinde bulundu.

“MUHARREM İÇİNDE AŞURE YAPMAYIN”

Alevi din âlimi ve Eşit Yurttaşlık Derneği yönetim kurulu üyesi Sadık Gökgöz ise; “Bu ay yas ayı bu ay yas-ı matem ayıdır. Tarihte bazı olaylar çarpıtılarak getirilmiş ve özellikle bu ay içerisine getirilmiştir. Bu Yas-ı matem ayında da çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Günümüzde Türkiye ve Malatya’mızda bazen insanlarımız bilmeden, on Muharrem’den önce Aşure çorbası yapıp dağıtıyorlar. Lütfen buna dikkat edelim. Bu ay düğün ayı değil, bu ay yas ayıdır ” şeklinde konuştu.

Eşit Yurttaşlık Derneği yönetim kurulu üyesi Aydın Gültekin ise; “Bu ayda tutulacak olan oruçları, dökülecek gözyaşları, nazları, niyazları imam Hüseyin yüzü suyu hürmetine kabul ve makbul olsun. İmam Hüseyin’in bizlere bıraktığı bir miras vardır. Hak, adalet ve eşitliği bizlere miras bırakmıştır. Dedesi olan Hz. Muhammed’in dinine sahip çıkarak canı ve kanı pahasına 72 yareni ile birlikte bu mirası bize bırakmıştır” dedi.

 

 

 

  

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Muharrem, Oruçları, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı