Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 09:25
 
Mutlaka Sahur Yapılmalı
Uzman Diyetisyen Dilara Yıldız, Ramazan'da beslenme konuları ile ilgili bilgiler paylaştı. Yıldız; "Mutlaka sahur yapılmalı ve sahurda kahvaltı tarzı beslenilmeli" dedi.
Sağlık Haberi
Mutlaka Sahur Yapılmalı

Malatya'da özel bir hastanede uzman diyetisyenlik yapan Dilara Yıldız, Ramazan ayında beslenirken nelere dikkat edilmeli, iftar sonrası ve sahurda ne tür ve ne şekilde beslenilmeleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 İLAÇ KULLANAN HASTALAR ÖNERİLER

İlk olarak tansiyon ve şeker hastalarına da önerilerde bulunan Yıldız Şunları söyledi; "Ramazan ayı tüm yıl boyunca bedenimizde biriken toksik maddeleri uzaklaştıran, fizyolojik arınma sağlayan sağlığımız için adeta şifa niteliğinde bir detoks dönemidir.. 11 ay boyunca aralıksız çalışan sindirim sistemini rahatlatır. Bedenimizde depo edilen zararlı yağlar bu dönemde erimeye başlar. Vücudumuzda yenilenme gerçekleşir. Kısacası sağlıklı kişiler için oruç tutarak bedeni dinlendirmek oldukça yararlı ve sağlık için ihtiyaçtır da denilebilir. Tabi ki sağlığı yerinde olan insanların ramazan ayında oruç tutması gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Özellikle tansiyon, böbrek, diyabet  hastalarının sadece uzman kontrolünde, kullanmaları gereken ilaçların sahur ve iftar saatlerine uygun olarak   ayarlandıktan sonra oruç tutmalarına karar verilmelidir"

"MİDEYİ YORMAYACAK BESİNLER TERCİH EDİLMELİ"

Mutlaka sahur yapılmalı ve sahurda kahvaltı tarzı beslenilmeli; en az 2-3 bardak su içilmelidir.
Gece metabolizma hızı düşük olacağından, yediklerimizin yağa dönüşmemesi için midemizi yormayacak besinler tercih edilmelidir. Örneğin; glisemik indeksi düşük ve ayni zamanda tokluk hissi sağlayacak kepek ekmeği, peynir, domates, salatalık, haşlanmış yumurta, yeşillikler, ayran ya da süt tüketilebilir. Ek olarak abartıya kaçmadan 1 porsiyon meyve de olabilir.

İFTAR İÇİN ÖNERİLER

Son olarak iftar için önerilerde bulunan Yıldız; "Aniden çok ve aşırı yemekten kaçınılmalı. Orucumuzu açarken 1 bardak ılık su ve 1 hurma ile başlayabiliriz. Sonrasında 1 kase çorba ile devam edip, mümkünse 10 dakika kadar beklemeye çalışmalıyız. Gün boyu uzun süre açlık dönemi ardından metabolizmamızın yavaşlaması sebebiyle sindirim de yavaş olacaktır. O nedenle birdenbire mideye besin yüklemesi yapmak, tansiyon yükselmesine, şişkinliğe, mide-barsak rahatsızlıklarına neden olabilir. Kızartma gibi yağlı, ağırlık oluşturan yiyeceklerden uzak durulmalı. Ana yemeğin yanında salata olmasına özen gösterilmeli. Yemekler etli ise aşırıya kaçmadan ölçülü tüketilmeli.  Yavaş yavaş iyice çigneyerek yemeli ve  ramazanda gaz şikayetini azaltmak için gıdalar çok sıcak veya çok soğuk tüketilmemelidir.
 Yemekler az sulu tüketilirse daha az yağ alınmış olur. Ödeme yol açacağından tuza dikkat edilmelidir.
İftardan sonra hemen oturulmamalı, mutlaka kısa mesafeli yürüyüş yapılmalı, en azından hareket edilmelidir. Kabızlık problemine karşı lifli gıdalar tüketilmeli. İftardan yaklaşık 2 saat sonra ilk ara öğünde meyve veya sütlü tatlılar tercih edilebilir. Yine iftardan sonra ikinci ara öğün olarak yoğurt veya süt tüketilebilir. İftardan sahura kadar en az 10 bardak su tüketmeye özen  gösterilmelidir" dedi.

   

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Mutlaka, Sahur, Yapılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı