Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 08:48
 
Ne Yerlerini Alabildiler Nede Paralarını!
Malatya’da fidan pazarındaki esnaflara bir dokun bin ah işit. Yeni yer tahsisi için 2015 yılında Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapan ve yeni iş yerlerine taşınmak için ihale parasını ödeyen Fidancı esnafları, aradan 3 yıl geçmesine rağmen ne yeni yerlerine taşınabildiler, nede ihaleye yatırdıkları paralarını geri alabildiler.
Video Haber Haberi
Ne Yerlerini Alabildiler Nede Paralarını!

Malatya Fidan pazarındaki esnafın yer sıkıntısı sürüyor.  Alt yapıda sorun yaşamayacakları bir yer umuduyla Yeşilyurt ilçesi Yaka Mahallesi’ndeki Yaş Sebze ve Meyve Hali yanında yapılan alan için Malatya Büyükşehir Belediyesi ile 10 yıllığına anlaşan Fidancılar, yapılan ihaleyle geçici ihale bedellerini ödemesiyle, kendilerini bir çıkmazın içinde bulduklarını belirtti. Yapılan anlaşmayı Büyükşehir Belediyesinin tek taraflı fesih ettiğini iddia eden Fidancılar, “Ne ödenen paraları alabildik, nede bize yapılan yerleri verdiler” diyerek tepki gösterdi.

“MAHRUMİYET BÖLGESİNDEYİZ”

25 yıldır Fidancılık işi ile uğraştığını söyleyen Sıddık Yumrutepe isimli esnaf, ‘Bulunduğumuz yerde ne su var ne alt yapı var, mahrumiyet bölgesindeyiz’ diyerek, şu açıklamalara yer verdi; “Fidancılık benim 25 yıllık mesleğim. Pazarımız aşağı taraftayken, dizlerimize kadar çamura giriyorduk. Belediye Başkanlarımız geliyordu ve kendiside çamurdan yürüyemiyordu. Bizlere çakıl dökeceğiz ve başka vaatler veriliyordu. Kimseden bugüne kadar bir fayda görmedik. Hala yerimizde seyyar geziyoruz. Suyumuz yok, çay suyumuzu gidip camiden getiriyoruz. Ne lavabo, ne su hiçbir şey yok. Malatya Büyükşehir’in göbeğinde yaşıyoruz ama buralar mahrumiyet bölgesi. Bize aşağıda hal binasının bitişiğinde bir yer verdiler. İhaleden geçti. Esnaf başı da 2 bin TL para yatırdık belediyeye. O paralarımızı ne bize geri verdiler, nede bize yer verdiler. Kiralık yer istiyoruz. Senede 50 Bin TL ‘ye yakın vergi giderimiz var. Devlete vergi veriyoruz ama mahrumiyet bölgesindeyiz” dedi.

“PARAMIZA DA ALAMIYORUZ”

İhaleye yatırdıkları parayı dahil alamadıklarını iddia eden Yumrutepe, “Meyve sebze hali yanında yerimizi yapıldı ve başka birilerine verildi. Paralarımız da içeride kaldı, yerlerimizi de alamadık. Belediye bizimle pazarlığa giriyor. Bize taksitlendirme yapın diyoruz, onu da kabul etmiyorlar. Yani belediyemiz biz esnaflara destek çıkacağına, tam tersini yapıyor. Yeni yapılan yer güzel bir yerdi. Alt yapıları vardı ve her şeyi yapılmıştı. Birden bire denildi size verilmiyor. Ahmet Çakır’ın haberi varmı bilmiyoruz. Verdiğimiz 2 bin TL’yi istiyoruz ama belediye onu da vermiyor. Belediye tek taraflı fes etmişler. Bizim haberimiz yokken, tek taraflı fesi kullandı. Ahmet Çakır’ın haberi olduğunu sanmıyoruz. Başkanımıza konuyu iletmek istiyoruz” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Ne, Yerlerini, Alabildiler, Nede, Paralarını!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ne Yerlerini Alabildiler Nede Paralarını!
Yorumlar
Haber Yazılımı