Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 09:26
 
‘Nedeni Dengesiz Beslenme’
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle diyabet hastası çocuklar için program düzenlendi.
Sağlık Haberi
‘Nedeni Dengesiz Beslenme’

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Pediatri Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Akıncı, Pediatri Endokrin Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Çamtosun, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Endokrin Uzmanı İsmail Dündar, hemşireler, diyabet hastası çocuklar ve aileleri katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Pediatri Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Akıncı, insülin bulunmadan önce diyabetin ölümcül bir hastalık olduğunu ancak insülin bulunduktan sonra hastaların sağlıklarına kavuşmaya başladıklarını söyledi.

‘NEDENİ DENGESİZ BESLENME’


Akıncı, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de doğumdan itibaren bütün yaş gruplarında diyabetin sıklığında giderek bir artış gözlemlenmekte olduğunu belirterek, "Bunların nedenleri arasında tabi ki dengesiz beslenme, doğal beslenmeden uzaklaşma, genetiği değiştirilmiş gıdalar, teknolojinin getirdiği rahat yaşam, çocukların televizyon ve bilgisayarların karşısında çok uzun vakit geçirmeleri yer almaktadır. Bunlar tabi ki çok önemli faktörler ama genetik özelliklerimizde bunda etkilidir. Eğer doğuştan gelen özelliklerimizden dolayı diyabetten kaçamıyorsak, sağlıklı yaşam ilkelerine dikkat ederek bu hastalığın kötü sonuçlarından kurtulabiliriz"

Diyabet tedavisinde son yıllarda çok ileri düzeyde teknolojik gelişmeler yaşandığını kaydeden Akıncı, "Bu gelişmelerden de hepimiz yararlanıyoruz. Çok yakında umut ediyoruz ki artık köklü çözümler olacak ve bu köklü çözümler sürpriz olmayacak. Diyabeti tamamen yeneceğiz. Önemli olan o zamana kadar organizmamızı sağlıklı tutmak ve bu teknolojik gelişmelerden yararlanabilmektir" şeklinde konuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Pediatri Diyabet Eğitim Hemşiresi Yeşim Erdem Karabulut da diyabet ve insülinin tarihçesi hakkında bilgiler verdi.

Program daha sonra İnönü Üniversitesi Tiyatro, Dans, Müzik Topluluğu ve TODUP tarafından düzenlenen tiyatro, dans gösterimi ve müzik dinletisiyle devam etti.


Programın kapanış konuşmasını yapan Turgut Özal Tıp Fakültesi Pediatri Endokrin Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Çamtosun ise "Diyabetin kısaca tarihçesine bakacak olursak milattan öncesine dayanıyor. Milattan sonra da 200. yüzyılda Areteus isimli bir bilim adamı ilk kez çok idrar yapmayla giden bir hastalık olduğunu tanımlıyor ve buna diyatebes diyor. İnsülün vücudumuzun karın bölgesinde özellikle mide, on iki parmak bağırsağın arkasına yerleşmiş olan pankreas bezinden salgılanıyor. Özellikle pankreasın abacık hücresi dediğimiz özel bir hücre topluluğundan salgılanıyor" ifadelerini kullandı.
Programda, plaket taktimi, pasta kesimi ve çocuklar için düzenlenen yüz boyama, hediye dağıtımı, resim çizme, ebru sanatı gibi çeşitli etkinlikler yapıldı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Nedeni, Dengesiz, Beslenme’,
Yorumlar
Haber Yazılımı