Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 10:24
 
“O Malatyalıların İsmet Paşasıdır”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili M.Celal Fendoğlu, TBMM’de ki İsmet İnönü konuşması CHP ve İYİ Parti sıralarından büyük alkış aldı. Fendoğlu, “İsmet İnönü Malatya ile özdeşleşmiştir. O Malatyalıların İsmet Paşa’sıdır. Onun hatırasına sahip çıkmak her Malatyalının görevidir” dedi.
Gündem Haberi
“O Malatyalıların İsmet Paşasıdır”

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya milletvekili M.Celal Fendoğlu, TBMM’de ki ‘Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. Kanun Teklifi’nde söz aldı. Konuşmasının başında Çitçilerin çektiği zorluklara değinen Fendoğlu, daha sonra ise son günlerde sıkça tartışılan İsmet İnönü konusuna değindi. Fendoğlu, “Geçmişe vefa duymak, bugüne ve yarınlara da saygı duymak demektir. Ekonomik krizin ülke gündemini meşgul ettiği bugünlerde, Türk Devletinin kurucu başbuğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, birlikte Türkiye Cumhuriyetini kurduğu, Türkiye Cumhuriyetinin 2.Cumhurbaşkanı, eski başbakanlardan ve 40 yıl Malatya milletvekilliği yapmış Mustafa İsmet İnönü hakkında yapılan haksız eleştirilere üzülmemek elde değil. Konunun siyasi olarak tartışılmasını muhataplarına bırakarak, bu konuya bir Malatyalı olarak üzüldüğümü belirtmek isterim. Çünkü bir Müslüman için yüce Peygamberimiz; ‘Ölülerinizin güzel hallerini yad ediniz, kötü hallerini ise söylemekten çekininiz’ diye buyurmuştur. Bu söz en güzel yol göstericidir. Hatta İnönü’nün bir sözü var. ‘Bir memlekette namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur’ diyerek, Türk siyasetine damga vurmuştur. 1946 yılında çok partili parlamenter sisteme geçişin önünü açarak, Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için önemli bir siyasi adım atmıştır. Türk siyasi hayatında Malatya İsmet İnönü ile İsmet İnönü Malatya ile özdeşleşmiştir. Yine Turgut Özal ile Kayısı ile özdeşleşmiştir. Kısacası O Malatyalıların İsmet Paşa’sıdır. Onun hatırasına sahip çıkmak her Malatyalının görevidir” dedi.

Milletvekili Fendoğlu’nun TBMM’deki bu konuşması, CHP ve İYİ Parti sıralarından büyük alkış aldı.

ÜLKE GÜNDEMİNİ MEŞGUL ETMİŞTİ

AK Parti’nin Kızılcahamam'da gerçekleştirdiği 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsmet İnönü’nün elindeki ABD bayraklı fotoğrafını göstererek eleştirmişti. Bu eleştirilere Cumhuriyet Halk Partisi’nden kanadından anında cevap gelmiş ve İsmet İnönü’nün elinde iki bayrak olduğunu belirtilmişti. CHP, İnönü’nün elinde sadece ABD bayrağı değil, Türk bayrağı olduğunu da belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün yaptığı açıklamada; “İnönü ile ilgili gösterdiğim fotoğrafa CHP’liler itiraz etmişler. Tek bayrak değil de çift bayraklıymış. Ben tek bayrak demedim ki zaten” diyerek, tartışmalara son noktayı koydu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “O, Malatyalıların, İsmet, Paşasıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı