Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 10:18
 
'Objektif Değil İtibar Etmiyoruz’
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf oda başkanları ile bir araya geldi ve esnaf camiasının sıkıntılarını dinledi. Konuşmasında lisanslı depoculuğun önemine bir kez daha dikkat çeken Bakan Tüfenkci ayrıca, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’sin Türkiye değerlendirmesini ele aldı.
Siyaset Haberi
'Objektif Değil İtibar Etmiyoruz’

Bir lokantada kahvaltı ile başlayan programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl jandarma Alay Komutanı Şerafettin Yılmaz, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Ak Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, ESOB Başkanı Şevket Keskin, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESKKK Başkanı Ali Evren ve esnaflar katıldı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, program öncesi Vilayet parkı etrafındaki esnafları ziyaret  etti ve esnafın sıkıntılarını dinledi.

“ALIŞ VERİŞİNİZİ ESNAFTAN YAPIN MALATYA KAZANSIN”

 Esnaf odaları tarafından düzenlenen toplantıda, esnaf için yapılan ve yapılması istediklerini söyleyen ESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatyalı vatandaşlara çağrıda bulunarak, alış verişlerini esnaftan yapmalarını istedi. Keskin; “Esnafımızı gezdiniz, esnafın bazı sıkıntıları olduğu, piyasanın dar olduğu, sıcak paranın olmayışını, başkada esnaf camiasının, durumu Hamdolsun şükrü bilen, şükür ile açan, Amin ile kapatan bir esnaf kesimimiz var. Tabi ben bugün burada Malatya’da ki bütün halka bir çağrı yapıyorum, Alış verişinizi esnafla yap, paran Malatya’da kalsın. Malatya’da ki esnaf camiası yemediğini yedirmez, yemediğini satmaz. Aşağı, yukarı 50 bin kayısı üreticimiz var ama bunun içerisinde 20 bin insanın durumu iyi olduğu, 30 bin esnafa, faizsiz 1 yıl bir kredi vermek sureti ile belki o zaman hemen ürününü kaldırır kaldırmaz, işçinin parasını, borcunu ödemek için, faizsiz krediyi 30 bin aileye verirseniz, belki kayısımızın değeri biraz daha artar” dedi.

 Keskin ayrıca, ikinci bir Üniversitenin, Yeşiltepe civarına kazandırılması, sanayinin daha nezih ve şehrin dışında bir yere taşınması ve onkoloji hastanesi ile ilgili taleplerini yineledi.

 Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise;  “Başta esnaf camiası olmak üzere, bu ülkede yaşayan her kesime dokunabilen bir siyaset kurumunun varlığı ve arada ki bu faaliyet duygusunun da oluşmasına vesile olan, bütün Bakanlarımız ben ayrıca teşekkür ediyorum. Her geldiğimizle özellikle esnaflarımızı geziyor ve vatandaşlarımızla, hemhal olmaya çalışıyoruz. Bakanımız kendisi de bir esnaf olarak hayatını idame ettiriyor, Malatya’nın sorunlarını biliyor, teşkilattan yetişme, çekirdekten yetişme, tereciye tere satmayalım, Malatya’ya geldiğinde en yakınımızda olan siyasetçilerden birisi, bizlerde elimizden geldiğince sizlerle olmaya çalışıyoruz, amacımız bölgede yaşanan sıkıntıların biran önce halledilmesi” ifadelerini kullandı.

 

“VATANDAŞA YAKIN VE SICAK”

Malatya Valisi Ali Kaban ise, Bakan Tüfenkci’nin vatandaşa karşı yakın ve sıcak davranışla ziyaretlerini gerçekleştirdiğini ifade ederek şunları söyledi; “Sayın Bakanımızla, esnafımızı temsil eden bir kitleyi gezdik. 2 aydır buradayım. Sayın Bakanımızla, değişik zamanlarda değişik ziyaretlerimiz oluyor, dikkatimi çeken kendisinin yakın ve sıcak alakası. Kendisi esnafa, “bana diyeceğiniz bir şey var mı, siz olsanız ne yapardınız, Malatya için, Türkiye için ne diyorsunuz” sorularını yöneltti. Vatandaşımızın, “Bizim diyecek bir şeyimiz yok, zaten her şeyi yapıyorsunuz”  demesi oldu. Ben anlamda gerçekten gelinen bu noktanın, İnşallah Türkiye’nin geleceği açısından, güzel günlere bir haberci olduğunu, daha iyi günler için, zulme bulanmış bir dünyada, adaleti gerçekleştiren bir ülke formatı için ümit vadeden bir husus olduğunu ifade ediyorum.”

“ESNAFI BÜYÜTMEK İSTİYORUZ”

Bakan Tüfenkci, esnafın büyümesi noktasında, bir çok çalışmalar yapıldığını söyleyerek, esnafın büyümesi ve olduğu yerde kalmamasını istediklerini vurguladı. Tüfenkci; “Esnaflar, Türk ekonomisinin omurgasıdır ve baktığımız zaman, esnaflarımız, gelenekleri açısında da ahilik kültürünü temsil eden ve sürekli toplumda barıştan, huzurdan, sağduyudan yana olan insanlardır. Esnafımız ekmeğini, aşını büyütme sevdasındadır, bizde buna paralel olarak, esnafımızı, büyütmek, geliştirmek ve esnafımız değişen ekonomik şartlara, uyumlu hale getirme noktasında, hem Bakanlık, hem de Hükümet olarak gayret gösteriyoruz. Nasıl 90 yıl önceki esnaf aynı değilse, belki de 10 sene sonra esnaflarımız, değişen koşullara, rekabet edebilecek pozisyonlara getirmek istiyoruz. Ezici, zincir mağazaların rekabetinden korumak istiyoruz ve esnafımıza baktığımızda, esnafımızın gelişerek, önce tüccar sanayici, ihracatçı olmasını istiyoruz, olduğu yerde kalmasın istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘İTİBAR ETMİYORUZ OBJEKTİF GÖRMÜYORUZ’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye notunu yükseltmesine de değinen Bakan Tüfenkci, “Dün de hepiniz gördünüz, gerçi çok itibar etmiyoruz almış oldukları kararları da çokta objektif görmüyoruz ama Moody’s bile istemeye istemeye Türkiye’nin büyüme notunu yukarı doğru revize etmek durumunda kaldı. 2017’ye yüzde 5 büyüme ile Türkiye girdi, ikinci çeyrekte bunun üzerinde bir büyüme, üçüncü çeyrekte yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyi bu Türkiye sağlamış olacak. Netice itibari ile orta vadeli programda açıkladığımız, yüzde 4.4’ün üzerinde, yüzde 5’inde üzerinde, Allah’ını izniyle 2017’de bir büyümeyi yakalamış olacağız. Bu şu demek, Türkiye, her yıl 1 Milyon gencine iş bulmak zorunda, aş bulmak zorunda ve Türkiye, her yıl bu rakamların üzerinde bir büyümeyi yakalarsa ancak bu kadar gencimize iş bulabilir. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sanayicimizden, ihracatçımıza, esnafımıza kadar desteklediği istihdam seferberliğinde, Türkiye büyük başarılara imza attı. Baktığımız zaman, Türkiye Allah’ın izniyle, birliğimizi beraberliğimizi koruduğumuz sürece büyümesine devam edecek” diye konuştu.

Tüfenkci, sözlerini kayısıya ve lisanslı depoculuk için yapılması gerekenlere getirdi ve lisanslı depoculuk için, “Herkesin taşın alına elini sokması gerektiği “ sözlerini yineledi.ALMANYA’NIN TEHDİTLERİNE CEVAP


Almanya’nın son dönemlerde Türkiye üzerinde tehditler ve şantaj yaptığını da anımsatan Tüfenkci, “Türkiye ile baş edemeyince ekonomik anlamda tehditler savurmaya, şantajlar yapmaya çalışıyorlar. Oysa bu millet silaha boyun eğmiyorsa, ekonomi ile hiç eğmez. Çalışırız, gayret ederiz. Avrupa Birliği olmasa Afrika deriz, Afrika olmazsa Amerika deriz, oda olmazsa Asya deriz. Biz mücadelemizi her ortamda veririz. Çünkü bizim Allah’ın izniyle geçmiş bir medeniyetimiz var, güç aldığımız bir tarihimiz var, inancımız var” dedi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: 'Objektif, Değil, İtibar, Etmiyoruz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı