Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 10:26
 
Öğrencilere Malatya Basını Anlatıldı
İnönü Üniversitesi bünyesinde yayın hayatını sürdüren İNÜHABER’in kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, “Tek partili dönemden çok partili döneme geçişte Malatya basını” konulu konferans verildi. Bu kapsamda Malatyalı Araştırmacı Gazeteci Yazar Kemal Deniz, Üniversite öğrencilerine Malatya’nın basın tarihi hakkında detaylı bilgiler aktardı.
Video Haber Haberi
Öğrencilere Malatya Basını Anlatıldı

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan, Malatya Basın İlan Kurumu Müdürü Nihat Abacı, Araştırmacı Gazeteci Yazar Kemal Deniz ile öğrenciler katıldı.

Konferans öncesi İletişim Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Ülkü Özel selamlama konuşması gerçekleştirdi. Daha sonra konuşma yapan İNÜHABER Genel Yayın Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan ise; “İletişim teknolojileri ile yaşanan gelişmeler sonrasında, basın ve medya günümüzde tarihte hiç olmadığı kadar güçlü ve önemli bir yapıya sahip olmuştur. Basının önemli aktörleri olan gazeteciğin bu gücü meslek ettiği bağlamında değerlendirmeleri ve kamu adına kullanmaları gerekmektedir. Gazeteciliği tehdit unsuru olarak, şahsi çıkarlar için kullanmak ve ona göre hareket etmek gazetecilik etiği ile uyuşmamaktadır. Bu yüzden gazetecilerin halkı bilgilendirme, doğru yolda bilgilendirme, halk adına denetleme gibi sorumluluklarını unutmadan doğru, tarafsız, nesnel ve gerçek haberler yapması, yaptığı haberleri zamanında ulaştırması gerekmektedir. Gazeteci bu sorumlulukları icra ettiği mesleğin kutsallığının bilincinde olarak yerine getirmelidir” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

Konferansa davet edilen ve Malatya basın tarihini anlatan Araştırmacı Gazeteci Yazar Kemal Deniz ise Konferans öncesinde şunları söyledi; “Elbette bundan önceleri, hele de ben yaşım itibariyle son 50 yıldır Malatya’da ki gazetecilerin ve basın mensuplarını yakından tanıyan birisiyim. Alaylı ve mektepli meslektaşlarımızın bizlere neler getirip, neler götürdüklerini fark ediyoruz. Ama ısrarla şunu ifade etmek isterim. Gönlümüz ister ki benim yanımda çalışan bir muhabir arkadaş yâda yazı işleri müdürü işleyiş içerisinde hem alaylı, hem mektepli bilgilerin onu künyesinde taşısın. Sadece akademik olması yeterli değildir” dedi.

Deniz sonrasında Malatya’nın basın tarihini Üniversite öğrencilerine detaylı bir şekilde anlattı.  

Yapılan konferans sonrasında İletişim Fakültesinde İNÜHABER’in ikinci yıl dönümü nedeniyle pasta kesim töreni gerçekleştirildi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Öğrencilere, Malatya, Basını, Anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı