Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 17:48
 
Öğrenme Şenlikleri Başladı
Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 5'cisi düzenlenen Öğrenme şenliklerinin açılış programı gerçekleştirildi.
Video Haber Haberi
Öğrenme Şenlikleri Başladı

Malatya Park Alış veriş merkezi önünde düzenlenen gerçekleştirilen etkinliğe, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, ilçe Milli Eğitim Müdürleri, Halk Eğitim Müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Şenliklerin bu yıl ki ana teması, hayata kan olalım ve sınırlarımızın dışında terörle mücadelede bulunan Türk askerinin yürütmüş olduğu faaliyete destek olma amacıyla yapıldığı ifade edildi.

Açılış öncesinde bir değerlendirme yapan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; "Eğitim, modern dünyada her gün içine yeni kavramları, anlayışları alarak kendini güncelleyen bir kavramdır. Eğitim yalnızca okullarda değil, hayatın her alanında devam eden önemli bir faaliyettir. Bu muazzam değişim ve dönüşümü yakalamak elbette kolay değildir. Ancak, bunu başarmaktan başka çaremizin olmadığını da belirtmek durumundayım.  Sadece okullarda başlayan, formal okul düzeniyle, formal okul yıllarıyla sınırlı kalan bir faaliyet değildir. Bizim medeniyetimizin köklerinde öğrenme beşikten mezara kadardır. Kültür coğrafyamız ve medeniyet dünyamız, efendimizin 'Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz' tavsiyeleri doğrultusunda yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin 'Hayat Boyu Öğrenme'yi bizlere asırlar öncesinden yüce bir hedef olarak göstermiştir. Öğrenme Şenliği, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. Öğrenme Şenliği bireylerde, kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin, eğlenceli kişiyi rehabilite eden yönünün fark edilmesini ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla yapılır. Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağı sunmasıdır. Bireysel gelişime yönelik merak ve istek uyandırma özelliği ile de yürütülen diğer hayat boyu öğrenme faaliyetlerinden daha etkili olmaktadır. İlimizde Valimiz Sayın Aydın BARUŞ'un öncülüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Koordinasyonunda, Kamu kurumlarımız ve STK’lar ile birlikte 50 stantla etkinliğimizi başlatacağız. Etkinliğe katılarak katkı sunan tüm kamu kuruluşlarımıza ve STK’larımıza, siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor, şenliğimizin ilimize katkı sunması temennisi ile hepinize saygılar sunuyorum. Ülkemizde bu bilinç ve çaba ile hem örgün hem de yaygın eğitim kanalları ile toplumun tamamına ulaşma çalışmaları yapılmakta, insanımızın ilgi ve istidadı yönünde tedbirler alınmaktadır. Bu düşünce ve hedeflerle düzenlediğimiz öğrenme şenlikleri ile amacımız farklı öğrenim ve yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek ve istihdam süreçlerini kolaylaştırmaktır. Aynı şekilde bu hedef kitlenin, bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak ve nihayetinde "öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye'ye" doğru bir dönüşümü gerçekleştirmektir" dedi.

 Programda konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş ise; "Tarih boyunca dünyada hak ve hakikatin sesi olmuş, dünyaya adalet götürmüş büyük milletin torunları olan TSK'nın gerçekleştirmiş olduğu barış pınarı harekâtında kendilerine başarılar diliyorum, Allah yardımcıları olsun. İnsan hayatını idame ettirmek için bilgiye muhtaçtır. Bilgi sahibi olmadan amel edilmez. Onun için dinimiz, ilme verdiği önemi hem kutsal kitabında, hem de sevgili peygamberimizin hadislerinde çok defalar ifadesini bulduran bir dindir. Milletimiz, sadece bilgi sahibi olmakla yetinmeyen bir millettir. Çünkü Bilginin anlamlı olması için hikmete dönüşmesi gerekir. Hikmet, hakikatin kendisidir. Doğruyu yanlıştan ayırt etmek için hikmetin bilgisine ihtiyaç var. Bu hikmetin bilgisini bize veren de kutsal kitabımız Kur'anı Kerimdir. İlimizde düzenlediğimiz öğrenme şenliğinde amaç, eğitimin, öğrenmenin hayat boyu bir çaba olduğunu ve hayat boyunca devam etmesi gerektiğini tüm vatandaşlarımıza haykırmak isteyen bir çabadır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kurdele kesimi gerçekleşti. Öğrenme şenliklerine katılım sağlayan kurumlar hafta sonunda da vatandaşlara yaptıkları çalışmaları sergileyecekler.

 

 

 

                                                                                                             

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Öğrenme, Şenlikleri, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı