Öğretmen Bakıcı Değildir
Haber
21 Kasım 2020 - Cumartesi 10:39
 
Öğretmen Bakıcı Değildir
Eğitim- Bir- Sen 1 nolu şube başkanı Hüseyin Söylemez; "Yeni genelgeyle okul öncesi kurumların yüz yüze eğitime başlatılması, ya eğitim kurumlarının salgına olumsuz bir etkisinin olmadığını ya da burada çalışan öğretmenlerimizin bakıcı gibi değerlendirilmesi algısını ortaya çıkarmıştır." dedi.
Gündem Haberi
Öğretmen Bakıcı Değildir

Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime 31 Aralık'a kadar ara verilmişti. Sonrasında yayınlanan genelgede anaokulu ve kreşlerin yüz yüze eğitime devam edilmesi kararı verilmişti. İşte bu karara Eğitim- Bir- Sen 1 nolu şube başkanı Hüseyin Söylemez, tepki göstermiş, öğretmenin bakıcı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

 Söylemez açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Milli Eğitim Bakanlığı'nın 31 Aralık tarihine kadar okulları kapatmasını “Her İşin Başı Sağlık” diyerek makul görmüş, bir süre daha sabrederek Salgının etkisinin azalacağına katkı sağlayacak bu kararı yerinde bulmuş ve desteklemiştik. Aradan 1 gün geçer geçmez yayınlanan yeni genelgeyle okul öncesi kurumların yüz yüze eğitime başlatılması, ya eğitim kurumlarının salgına olumsuz bir etkisinin olmadığını ya da burada çalışan öğretmenlerimizin bakıcı gibi değerlendirilmesi algısını ortaya çıkarmıştır. Esas olan eğitimin yüz yüze yapılmasıdır. Ancak bu karar eğitim kurumlarının kapatılma gerekçesiyle uyuşmamıştır. Bakanlık kararını yeniden gözden geçirmeli ve çelişkisini ortadan kaldırmalıdır. MEB Okul Öncesi kurumlarının açık tutulmasının  pandemiye olumsuz etkisinin olmayacağını düşüyorsa çok daha önem arz eden 1-8-12.Sınıflar ile Destekleme Yetiştirme Kursları (DYK)'dan başlayarak kademeli bir şekilde tekrar yüz yüze eğitime başlamalıdır. Açıkçası zorlu süreçte hem devlet yetkililerini, hem çalışanımızı anlamaya çalışıyoruz. Ancak, Bürokrasi karar alırken İstişareden kaçıp acele davrandığında dünü bugüne uymadığı gibi, bugünü de yarınına uymayacaktır.  Her işin başı sağlık deyip tüm eğitim kademelerinde bir karar alıp bugün okul öncesi için revize ediyorsunuz. Düşünün ki İl merkezlerinden taşradaki okullarımıza 100-120 km yolu servisle veya özel araçlarıyla birkaç öğretmen beraber ulaşırken, her ilde yüzlerce Bayan Ana Sınıfı öğretmeni farklı köy okullarına tek başına nasıl ulaşacak, bu arkadaşlar için risk yok mu? Sanırım bakıcı sorunu bugün akla geldi de, Fedakar Öğretmenlerimizin en iyi bakıcı olduğu da düşünüldü. Bürokrasiye tavsiyemiz önemli konularda tüm paydaşlarla seri istişare ederek daha doğru, isabetli kararlar almalarıdır. Rabbim, Covid-19 illetini milletimizden bir an önce uzaklaştırsın ve de sağlıklı bir ortamda masum öğrencilerimizle yüz yüze eğitime devam etmeyi nasip etsin."dedi.

Kaynak: Editör: Servet Bozan
Etiketler: Öğretmen, Bakıcı, Değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı