Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 17:13
 
Okuma Seferberliği Başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma-yazma seferberliği kampanyası Malatya’da da başladı.
Video Haber Haberi
Okuma Seferberliği Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliği, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Şehit Oğuzhan Günaydın konferans salonunda gerçekleştirilen bir toplantı ile başladı. İlk Okul Müdürlerinin katıldığı toplantıda konuşan Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde daha aydınlık bir Türkiye için okuma yazma bilmeyen tüm yetişkin vatandaşlara yönelik seferberlik başlatıldığını söyledi.

“AMACIMIZ HERKESE ULAŞMAK”

Konu ile ilgili yapılan toplantıda bir değerlendirme bulunan Malatya İl Milli eğitim Müdürü Ali Tatlı, okur yazar olmayan tüm vatandaşlara ulaşmak için mücadele vereceklerini kaydederek, şu açıklamalara yer verdi; “Temel eğitimdeki ilkokul müdürlerimizle Malatya'dan bu kampanya çerçevesinde nelerin yapılabileceği ile alakalı istişare yapmak için bir araya geldik. İnşallah bu istişare neticesinde ilimizde okumaz yazmaz vatandaşlarımızın ulaşabildiklerimizin tamamına ulaşarak, bu kampanyadan hedeflenen amaca bizler de Malatya'da ulaşmış olacağız. Özellikle doğumdan ölüme kadar öğretmen olan bizler için yaşam boyu öğretmen olan annelerin  okuma yazma bilmeleri toplumun geleceği açısından ve bizler için çok önemlidir. Biz, bu kampanyadan sizden isteğimiz özellikle okuma yazma bilmeyen kadın nüfusumuzun tamamına ulaşmayı sağlamaktır. Bu kolay bir şey değil bunu biliyoruz. Her yıl bu tespitleri yapıyoruz ama bu defa bu ulusal kampanyanın vermiş olduğu önem ile birlikte biraz daha dikkatli davranacağız. Biraz daha gayret edeceğiz”

“HERHANGİ BİR TEREDDÜTÜMÜZ YOK”

 Tatlı, daha öncede yapılan çalışmalarda yapılan başarılardan bahsederek şunları belirtti; “Ulaşamadığımız ev ve ulaşamadığımız adres kalmasın. Sizden istediğimiz köyünüzde mahallenizde okullarımızın öğrenci alım çevrelerinde ulaşamadığımız aile kalmasın. Biz, her bir bireyimize ulaşalım. İnşallah tespit ettiklerimizi de Yeni Hayat Boyu Öğrenme Genel müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitim müdürlüğümüz ile koordine içerisinde hemen kurslarımızı başlatıp belirlenen takvim çerçevesinde İnşallah okuma yazma bilmeyen Vatandaşlarımızın 1. kademe okuma yazma ve uygun olanları da 2. kademe sertifikalarını inşallah vereceğiz. Okul açık sistem olması hasebiyle çevresini etkileyen, çevresinden etkilenen bir sistemdir. Çevresinden etkilenen sistemler daha başarılı olmazlarsa, uyguladıkları faaliyet ile çevredeki kendisine dönük olan etkiden daha üstün olmazlarsa sistemde tersine dönük bir etkilenme olacaktır. Yani daha fazla etkilenen bir kurum olur. Bizler etkileyen, etkilenen kurumlar olarak etkileme gücümüz, etkilenme gücünden daha fazla olmalıdır ki idealize edilen istediği bir toplumun oluşumuna katkıda bulunalım. Şunu çok iyi biliyoruz. Bizler toplumun dönüşüm mimarlarıyız. Öğretmenlerin ihmale gelmez hafife alınmaz çok önemli bir görevi olduğunu biliyoruz. Bu meslek grubuna görev almak sadece okul sınırları içerisinde değil aynı zamanda toplumun bir bütün olarak teşekkülünde de kendisini gösterebilmektedir. İşte burada okuma ve yazma seferberliği ki bu çerçevede daha önce yapılan kampanyalarda elde edilen sonuçlar, bizim göğsümüzü kabartan sonuçlardır. Bundan önceki toplantılarda bundan önceki kampanyalarda ciddi sonuçlar elde ettik” şeklinde konuştu.

“FARKLI ETKİNLİKLER YAPIN”

‘Kampanyayı renkli hale getirebilmek için herkes kendi okul çevresinde farklı etkinlikler yapmalı’ diyen Tatlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kampanyayı renkli hale getirebilmek için herkes kendi okul çevresinde farklı etkinlikler yapılmalı. Okuma yazmayı öğrenme konusunda bazen dirençle de karşılaşabiliriz. Özellikle yaş itibariyle. Ama bu direnci derhal iki ilçemizin rehberlik servislerine ve okullarımızdaki okul rehberlik servislerinin destek alarak bu direnci kırmanın yollarını arayacağız. Olmadı bunu her konuda yanımızda olan değerli kaymakamlarımız da durumuna göre o mahalledeki muhtarımız ile o mahalledeki kanaat önderimiz ile yapacağız. Milli Eğitim bakanlığımız bugüne kadar bu kampanyalarımızın tamamında değerli çalışmalar yaptı arkadaşlarınızın üstün çaba ve gayretleri neticesinde çok ciddi sonuçlar elde ettik. Bundan sonra da bu kampanya ile de inşallah hedeflenen amaca ulaşmış olacağız. Okuma yazma öğrenenlerin sertifika ile birlikte ödüllendirilmesi ve bayanların bu konudaki gayretleri neticesinde ödüllendirilmesi konusunda yine sizlere bizler merkezden yardımcı olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Okuma, Seferberliği, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Okuma Seferberliği Başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı