Haber Detayı
20 Nisan 2019 - Cumartesi 07:51
 
Önceliğimiz kadın istihdamı
İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (İstanpol) Genel Direktörü Seren Selvin Korkmaz; "Malatya, Avrupa'dan gelen parasal fon ve kültürel sermaye desteği bakımından geri kalmış bir il" diyerek, hem Malatya hem de, ülke genelinde Kültürel ve parasal sermayenin arttırılması amacıyla proje geliştirdiklerini ve bu kapsamda da Malatya'yı da pilot il olarak seçmeyi planladıklarını dile getirdi.
Video Haber Haberi
Önceliğimiz kadın istihdamı

Avrupa'dan gelen fon ve kültürel sermaye desteklerini tüm illere yaymak, özelliklede kadınlara istihdam alanında katkı sağlamak amacı ile çalışma yaptıklarını ifade eden İstanpol Genel Direktörü Seren Selvin Korkmaz, bunun için Malatya'da bir araştırma yaptığını ifade etti.

"MALATYA'DAKİ DEĞİŞİM İYİ BİR DEĞİŞİM DEĞİL"

 Kendisi de aslen Malatyalı olan Korkmaz, 'Malatya benim gördüğüm kadarıyla değişiyor. Sınıflar, toplum, sanayi değişiyor. Ama bu değişme bana kalırsa iyi bir değişim değil' dedi. Korkmaz açıklamasında şunları söyledi; "Bizim çalışma arkadaşlarımızın temel çalışma amacı, sosyal, kültürel sermayenin sadece Türkiye'de kalması değil, İstanbul Ankara İzmir'de değil, Türkiye'nin bütün illerinde eşit bir şekilde dağılmasını hedefliyoruz. Biz aslında kamuoyu araştırması yapan enstitüyüz. Toplumu anlamaya ve toplumun sorunlarını çözmeye yönelik bir kurumumuz var. Daha çok akademik alanda çalışmalar yaparken de, derdimiz bilginin kamusallaşması yani bilginin de toplumun tümünü kesimlerini analaşabileceği  bir bilgiye dönüşmesidir. Bizim amacımız istanpol olarak bu. Malatya benim gördüğüm kadarıyla değişiyor. Sınıflar, toplum, sanayi değişiyor. Ama bu değişme bana kalırsa iyi bir değişim değil. Mesela bakın bir Gaziantep, Adana'ya bakarken onlar gerçekten uluslararası bir sistemle entegre olmuş durumdalar. Yani Avrupa Birliğinde bu iller fon alabiliyorlar. Çeşitli Türkiye'ye akan bir sürü uluslararası fonlar var. Bu illere bu fonlar sermaye akıyor. Bu fonları sadece parasal fon olarak düşünmemeliyiz. Aynı zamanda kültürel bir sermaye akışı da var. Paneller, seminerler, toplumda kadınların siyasi ve ekonomiye katılımında çeşitli yönleri ve projeler mültecilerin topluma entegrasyonu ilgili projeler bu tarz çok geniş çalışmalardan söz edebiliriz. Fakat Malatya'da bu tarz projeleri ne yazık ki ben göremiyorum. Malatya bu açıdan geride kalmış bir şehir ama Malatya hakikaten birikimiyle, tarihiyle dokusuyla bence Türkiye'nin entelektüel, aynı zamanda finansal sermayesini çekebilecek bir kent. Dolayısıyla bende bu konuda Malatyalı birisi olarak katkıda bulunmak istiyorum. Bu nedenle yine Avrupa Birliği  kalkınma programını önerdiğimiz projelerden birinin pilot illerinden olan Malatya'yı biz projemize yazdık. Projenin detaylarını ileride sizlerle de paylaşacağız"

DAHA ÇOK KADIN İSTİHDAMA YÖNELİK ÇALIŞMA

Yapmak istedikleri projelerde daha çok kadına yönelik çalışmalar olacağını kaydeden Korkmaz;"Bu proje daha çok Malatya'da kadınların istihdam, sosyal hayata, siyasi katılımına ilişkin bir proje olacak. Bu nedenle ben bir takım araştırmalar yapmak için kentime geldim. Bir kaç pilot örneklerimizde var. Ben inanıyorum ki bundan sonra ki bütün çalışmalarımızda biz kültürel sermayeyi Malatya ve Malatya gibi Türkiye'nin tüm şehirlerine aktaracağız. Ben bu çalışmaların kültürel birikiminin sadece belirli illere takılıp kalmasını istemiyorum. Çünkü bu ülke hepimizin ülkesi biz bu sermayeyi Türkiye'nin bilim insanları olarak özellikle sosyal alanda çalışanları olarak Türkiye'nin her bir parçasını iletmeliyiz bu yüzden Malatya'da bu noktada bulunduğum için çok mutluyum" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Önceliğimiz, kadın, istihdamı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı