Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 15:58
 
"Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın"
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bugün 81 ilde 12.00 13.30 saatleri arasında etkinlik düzenlendi. Bütün illerde eş zamanlı yapılan etkinlik ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyuruldu.
Video Haber Haberi

Malatya Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan yaya geçidinde gerçekleştirilen etkinlikte, Sümer İlkokulu Öğrencileri Malatya Valisi Aydın Baruş'un Makam aracını tıpkı bir trafik polisi gibi durdurdu ve yol hakkının karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalarda olduğunu vurguladı. Makam aracının durması ile birlikte öğrenciler ve vatandaşlar caddenin karşısına geçti.

"İNSAN HAYATINA DEĞER VERMELİYİZ"

Programda bir konuşma yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, sürücülere önerilerde bulunarak şunları söyledi; "İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yaya öncelikli trafik konulu eylem planı kapsamında çocuklarımızla bir aradayız. Bildiğiniz gibi, trafik kazaları dünyada ölümlerin en temel sebeplerinden biri haline geldi. Her geçen gün araç sayısının artması, şehirleşmenin gelişmesi ile birlikte araç sayısının artmasıyla birlikte, araçların kullandığı yolları yayalarla birlikte kullanması sebebiyle trafik kazalarından önemli artışlar meydana geliyor. Dünyada her yıl ortalama 1 milyon 350 bin kişi trafik kazalarından hayatını kaybediyor. Ülkemizde de araç sayısı bugün itibari yaklaşık 23 milyon civarında Malatya’da da araç sayısı 172 binin üzerine çıktı. Dolayısıyla yolları kullanırken, insan hayatına çok değer vermemiz gerekiyor. bu kapsamda da dünyada trafik kazalarının önemini ortaya koymak üzere istatistiki çalışmalar ortaya konuluyor. Bu yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’deki her 100 kişi başına düşen trafik kaynaklı ölümleri sayısı 9.2 ama 28 Avrupa ülkesine baktığımız zaman yüzde 4,9.  Ülkemiz trafik kazalarından kaynaklı ölümler bazında Avrupa Birliği ülkelerinin üzerinde" dedi.

"YÜZDE 88 HATA SÜRÜCÜDE"

Ölümlü kazalara en çok sebebiyet verenlerin sürücüler olduğunun altını çizen Baruş;"Trafik kazalarında yayaların hayatını kaybetme oranına baktığımızda ülkemizde yüzde 23.4, yine AB’de yüzde 22,1 ve ülkemizdeki yaya ölümleri daha yüksek düzeyde. İlimizde de 2018 yılında meydana gelen trafik kazalarında 6 yaya vatandaşımız hayatını kaybetti. 292 vatandaşımız ise yaralandı. Diğer taraftan trafik kazalarındaki yaya ölümleri bakımında da temel sebeplere baktığımızda da özellikle yaya okul geçitlerinde sürücülerimizin dikkatli davranmadığını, hızını azaltmadığını görüyoruz ki, kazalarda ölüm sebeplerine bakıldığında yüzde 88'i sürücülerden, yüzde 9 olarak kaynaklı kazalar ve önemli oranda sürücüden kaynaklı yaşanan ölümlerdir. Dolayısıyla yaya öncelikli konuda sürücülerimizin dikkat ini çekmemiz ve bütün vatandaşlarımızda bu farkındalık bilincini oluşturmamız lazım. bu anlamda da 2918 sayılı karayolları trafik kanunu Ekim ayında önemli bir düzenleme yapıldı. Trafikte yaya önceliğini saplamak üzere, bu kapsamda trafik görevlisine trafik ışığı bulunmayan ancak yatay ve dikey işaretlemelerle yaya geçidi belli edilen yerlerde kavşaklarda, geçitlerde sürücülerin yavaşlaması, yaya geçidinden geçmekte olan varsa durması, onu beklemesi, yayalara öncelik vermesi zorunlu hale getirildi. Bundan sonra bu zorunluluğa uymayan sürücüler hakkında trafik cezası uygulaması başlatıldı" şeklinde konuştu.

 "ÇALIŞMALARIMIZ YAPTIK"

Bilgilendirme konusunda gerekli çalışmaların yapıldığını dile getiren Baruş;"İçişleri Bakanlığımızın konuya ilişkin verdiği öneme binaen 2019 yılı 'Yaya Öncelikli' trafik yılı ilan edildi. Öncelik hayatın, öncelik yayanın sloganı ile bir eylem planı başlattık. Bu kapsamda 2019 yılı içerisinde önemli çalışmalar yapılacak. Bunu da bugün ilimizde yapıyoruz. Kendimize bir eylem planı oluşturuyoruz, bununla ilgili toplantımızı yaptık. önümüzdeki aylarda da bu toplantılar devam edecek. Trafik konusunda tüm kurum ve kuruluşları bir araya getirerek, STK ve üniversitelerimizle işbirliği yaparak ilimizde yaya güvenliğinin sağlanması için önemli tedbirleri uygulamaya koyacağız. Trafikte yaya önceliğinde broşürler bastırdık, bu broşürlerin özellikle araç sürücülerine dağıtımı noktasında arkadaşlarımız çalışıyorlar ve bu konuyla ilgili afiş-pankart çalışmaları da yaptık, şehrimizin değişik yerlerine bunları koyuyoruz. Yine kamu ve kuruluşların girişlerinde bu afişlerin konulmasını sağlıyoruz" dedi.

Yapılan açıklamadan sonra Vali Baruş, yaya geçidinde duran sürücüler etkinlikle ilgili hazırlanan broşür dağıttı.

 Etkinliğe Vali Baruş'un yanı Sıra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat,  İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Jandarma Alay Komutanı Albay Necmi İnce ile birlikte bazı STK temsilcileri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Öncelik, Hayatın, Öncelik, Yayanın",
Yorumlar
Haber Yazılımı