Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 09:56
 
“Önlem Alınırsa Sıkıntı Olmaz”
Malatya’da Veteriner Hekimlik yapan Hüseyin Pektaş, son zamanlarda bazı illerde görüldüğü iddia edilen Şarbon hastalığını değerlendirdi. Pektaş;“Yeteri kadar önlemler alındığı taktirde korkulacak bir hastalık olmadığını” ifade etti.
Video Haber Haberi
“Önlem Alınırsa Sıkıntı Olmaz”

Ankara, Sivas ve İstanbul’da görüldüğü belirtilen şarbon hastalığı iddialarının ardından, ülke genelinde bir panik havası oluştu. Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, şarbon hastalığı iddialarına ilişkin, "Herhangi panik yapılacak bir durum yok, 'etten proteinden uzak durun' denilecek bir durum yok. Her şey kontrol altında. Bakanlık olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz" ifadelerinde bulunurken, Malatya’da Veteriner Hekimlik yapan Hüseyin Pektaş, Şarbon hastalığı hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

 

“Şarbon Bacillus anthracis isimli bakterinin sebep olduğu bir hastalık olarak bilenen özellikle sığır, koyun, keçi ve deve gibi otçul memeli hayvanların bir hastalığı olmakla beraber insanlarda, diğer memelilerde ve bazı kuşlarda da görülür. Şarbon Hastalığı Türkiye’nin her noktasında toprakta uzun süre kalıcı bir etkisi olan bir mikroptur. Bu her zaman münferit hallerde zuhur eden bir hastalıktır. Öyle yaygın bir vaziyette şey yaptığımız zaman bulunduğu bölgenin de bir an önce ilaçlanması gerekir ki, hastalığın bir an önce azalmasını önleyelim. Yani antidotlarını yapan şeyler kullanıldığı anda netice alınmıyor. Şarbon hastalığının etkileri öldürücü seyretmesi, yakalanan hayvan kesinlikle 24 ve 48 saat içerisinde ölür. Uzun sureli suren bir hastalık türü değildir. Bunlar çeşitli şekillerde insanlara da geçebilmektedir. Onlara da insanlar çıplak elle temiz ederlerse ellerlinde enfekte varsa oradan da o insanlara geçebilir. Bu hastalığın çözüm yolları aşılarının yapılması ve sakınmaktır. Onun dışında başka bir şey yoktur. Vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim. Bu korkulacak bir hastalıktır ama tedbirlerini alındığı taktirde korkulacak bir hastalık olmaktan çıkar ve hastalık yok edilebilir.  Biz bunların örneklerini mezbahalarda çok gördük, çok yakaladık. Sosyal hizmetleri yaptığım yıllarda 15 yıllık bir sürem vardı. Bu süre içerisinde her sene 1 veya 2 tane vaka çıkıyordu. Şarbon çıkan yerlerde bölgeler de tedbirler alındı. Aşılanması yapıldı. Tekrar bir şey nüksetmedi” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Önlem, Alınırsa, Sıkıntı, Olmaz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı