Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 08:52
 
ÖPÜCÜK HASTALIĞINA DİKKAT!
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Abdulkadir Gül, çocuklarda sıklıkla görülen, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyümeyle kendini gösteren "öpücük hastalığı"na dikkati çekerek, "Çocuklarınızı çok öpmeyin, öptürmeyin" dedi.
Sağlık Haberi
ÖPÜCÜK HASTALIĞINA DİKKAT!

Çocukları günlerce yatağa düşürebilen ‘Öpücük Hastalığı’ bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak pek çok ciddi hastalığa da davetiye çıkarabilir. Son zamanlarda çocuklarda sıklıkça görülen bu hastalık hakkında bilgiler veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanı Dr. Abdulkadir Gül, öpücük hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
“SORUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İLE İLGİLİDİR”
Hastalığın bağışıklık sisteminden kaynaklandığını dile getiren Gül; “Öpücük hastalığının kuluçka dönemi yaklaşık 40 gündür ama küçük çocuklarda bu süre 15-20 güne kadar kısalabilmektedir. Bu virüs bulaşan kişilerde hastalık tablosunun oluşması o kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bazı kişilerde virüs bulaşmış olsa bile bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa hastalığın klinik bulguları gözlenmemektedir. Hastalık küçük çocuklarda (2 yaş altında) hiç belirti vermeden de geçirilebilmektedir. Sıradan bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile karışabilir. Öpücük hastalığı bulaşan kişilerin ağız ve boğaz salgılarında çoğalan virüs diğer insanlara öpüşme yoluyla geçmektedir. Kan ve kan ürünleri yoluyla da bulaşmalar olabilir. Nadiren hasta kişilerin tükürüğü ile bulaşmış bardak, çatal, kaşık gibi şeylerden de bulaşmalar olabilir. Virüs bulaşan kişilerin ilk 2 hafta şikâyetleri olmaz. Bu virüs tükürük bezleri ve ağız içi lenf dokusunda çoğalır. Daha sonra kana karışan virüs ile birlikte şikâyetler başlar. İlk belirtiler sıradan bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibidir. Halsizlik, boğaz ağrısı, ateş ve boyun lenf bezlerinde büyümeler gözlenir. Bademcikler büyür, boğaz kızarır. Hastaların yüzde30'unda bademcik üzerinde yaygın beyaz renkte iltihap gözle görülebilir. yüzde50 hastada dalak büyümesi, yüzde20 hastada karaciğer büyümesi muayene ile saptanabilir. Yüz ve dudaklarda ödem görülebilir” dedi. 
“ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ İŞE YARAMIYOR”
Hastalıkta antibiyotik tedavisinin etkisiz olduğunu dile getiren Gül açıklamasının devamında; “Bazı hastalarda tüm vücutta döküntü de gelişir, Ateş çok yüksek olur ve sıradan bir boğaz enfeksiyonuna göre uzun sürer. 7-8 gün yüksek ateş devam (39-39,5) edebilir. Hastalık etkeni bir virüs olduğu için antibiyotik tedavisi burada etkisizdir ve kişi antibiyotik kullansa bile ateşin düşmemesi ve boğaz bulguları öpücük hastalığını akla getirir. Bu hastalığın klinik bulguları "Beta” mikrobuna baglı boğaz enfeksiyonu ile Karışabilir. Bu nedenle ayırt etmek için boğaz kültürü alınmalı beta enfeksiyonu bulunamazsa öpücük hastalığı incelemeleri yapılmalıdır. Nadir de olsa böbrek ve kalp yetmezliği, sarılık, artrit ( eklem iltihabı), kansızlık, hepatit, menenjit ve dalak yırtılması gibi çok ciddi klinik tablolar oluşabilmektedir. Hastalık ile ilişkili halsizlik durumu aylarca sürebilir” şeklinde konuştu. 
Uzman Doktor Gül, Halsizlik, boğaz ağrısı, ateş ve boyun lenf bezlerinde büyümeler gözlenmesi, bademciklerin büyümesi ve boğa kızarıklığı bulguların olması halinde vakit kayıp edilmeden doktora başvurulması gerektiğini hatırlattı. 

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: ÖPÜCÜK, HASTALIĞINA, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı