Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 08:45
 
Örgü Malzemeleri Raflarda Kaldı
Bir zamanların gözdesi olan el işi örgü malzemeleri şimdilerde olduğu gibi raflarda duruyor. Soğuk kış aylarının gelmesi ile hareketlilik yaşasa da eski günlerini mumla arıyor.
Yaşam Haberi
Örgü Malzemeleri Raflarda Kaldı

Ev hanımlarının vazgeçilmez hobilerinden olan örgü, havaların soğumaya başlaması ile birlikte sektörü az da olsa hareketlendirdi. Örgü üzerine ürün satışı yapan Orhan Gülcan, örgü sektöründeki hareketliliğin eskisi kadar iyi geçmediğini söyledi.

“ESKİSİ GİBİ RAĞBET YOK”

Ev ekonomisine katkı yapmak için ev hanımlarının eskiden çok ilgi gösterdiğini aktaran Gülcan, “Bu gibi ürünlerde, el işlerinde eskisi gibi rağbet yok tabi. Sadece kışlık olanlar değil, bütün el emeği olan ürünlerde eski talep yok.  Eskiden bu çalışmalar bir gelenek halindeydi. Herkes yapardı. Şimdi ise sadece yeni doğan bebekler için yapanlar var. Daha önceki yıllarda ev bireyleri için her türlü çalışma yapılıyordu. Şimdi tabi azaldı” dedi.

“KÜLTÜREL DEĞİŞİMİN ETKİSİ VAR”

Örgü malzemelerine zamanla ilginin düştüğünü belirten Gülcan, şöyle devam etti: “Tabi bizim bu işler, örgü malzeme satışları 10. aydan sonra hareketlilik yaşıyor.  Bu iş, zamanla bitse de yapan hala var. Bu azalmada kültürel değişimin de etkisi var. Şimdiki nesilde bunu yapan da, kullanan da az var. Dantel işleri de çok vardı ama şimdi hiç satılmıyor. Altın gibi rağbet görüyordu ama değer kaybedince gözden düştü. Zamanında dükkânın 4 tarafı yün ipleri ile dolu olurdu. Şimdilerde artık bende fazla almıyorum.”

‘EL EMEĞİ OLUNCA KIYMETLİ OLUYOR’

Ev hanımları için örgünün hobi olduğunu dile getiren Yaşar Karataş ise, “Eskiden her meslekten bayanlar, örgü örüyordu. Hem boş zamanlarını değerlendiriyorlardı hem de evlerine kazanç sağlıyorlardı.  Çünkü bu onlar için hem büyük bir hobi hem de kazanç kapısıydı. Örgü örüp pazarlarda satan da oluyordu evdeki bütün bireylere yapan da oluyordu. El emeği olunca kıymeti çok oluyordu tabi. Hazır ürünler çıkınca ya da bayanların artık boş vakitleri olmuyor şimdilerde. Kış sezonu hareketli geçse de belli başlı müşteriler tek geliyor” diye konuştu.

“EN ÇOK PATİK YAPILIYOR”

Karataş, yazın sektörün durma noktasına kadar geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “Kış çok soğuk geçtiği zaman vatandaşlar hali ile kışlık ürünlere yöneliyor. Kışlık ürünler pahalı olunca örgü yapanlar da oluyor. En çok ayaklar için kullanılan patikler yapılıyor. Fiyat olarak piyasaya göre daha uyguna geliyor örme işi. Fakat şimdiler de bu malzemeler artık raflarda kaldı. ”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Örgü, Malzemeleri, Raflarda, Kaldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Örgü Malzemeleri Raflarda Kaldı
Yorumlar
Haber Yazılımı