Haber Detayı
29 Ocak 2018 - Pazartesi 17:04
 
Ortak Değer’den Mehmetçiğe Destek
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı” harekatına Malatya geneli destekler gelmeye devam ediyor. Bir destekte Malatya Ortak Değer Platformu’ndan da destek geldi.
Video Haber Haberi
Ortak Değer’den Mehmetçiğe Destek

Geçtiğimiz haftalarda TSK tarafından, Suriye sınırları içerisinde yer alan Afrin bölgesine, terörist unsurları temizlemek amacı ile başlatılan ‘Zeytin Dalı’ harekatına, destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda bir destek açıklaması da, Malatya Ortak Değer Platformu’ndan geldi.

“KÜRTLERE KARŞI BİR OPERASYON DEĞİLDİR”

Platform adına açıklamayı gerçekleştiren basın sözcüsü Hüseyin Polat, harekatın Kürt halkına yönelik olamadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Suriye halkının 50 yıla yakın bir süredir kan, gözyaşı ve akla hayale gelmeyecek her türlü zulmü kendilerine tattıran Esed hanedanının sonu olması, bahara çıkmaları umuduyla başlattıkları kıyam, küresel emperyalistler ve kısa vadeli hesapların peşinde olan çıkar grupları tarafından şimdilik akamete uğratıldı. Suriye halkının arzusu kursağında bırakıldı. Bahar umutları kışa çevrildi. Suriyelilerin iradelerini hiçe sayan zalim Esed, füzeleriyle ve en modem silahlarıyla halkı karşı karşıya getirip yüz üstü bıraktı. Sonunda on binlerce ölü, yaralı, sürgün ve taş üstünde taş kalmamış bir Suriye var. Savaş 7. yılına giriyor. Esed'in devrileceğini veya devrilmesi gerektiğini söyleyen müstekbirler, sonradan görüşlerini değiştirerek, asıl önceliklerinin kendi elleriyle Suriye ve Irak topraklarına yerleştirdikleri DAEŞ'i yok etmek olduğunu söylemeye başladılar. DAEŞ terör örgütünü ortadan kaldırmak için en uygun yöntemin ise başka bir terör örgütü olan PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'yi desteklemek olduğunu iddia ettiler. Bu bahaneyle belki de birçok devlette bulunmayan, bir devlete yetecek kadar, en gelişmiş binlerce tır ve kargo uçağı dolusu silahları, terör örgütlerine aktardılar. Akıl sahibi herkes bunca silahın bir terör örgütüne aktarılmasının amacının, bölgeye baş belası olacak 2. bir İsrail terör devleti yerleştirmek olduğunu anladı. Amerika'nın çıkarları, İsrail'in güvenliği ve Rusya'nın Akdeniz'deki egemenliği bunu gerektiriyor olabilir. Ancak Suriye ile 911 km sınırı olan, batılı ülkelerin desteklediği PKK terör örgütüyle 40 yıldır mücadele eden ve bu mücadelede binlerce insanını kaybeden bölgenin en önemli gücü olan Türkiye için durum tamamen farklıydı ve buna sessiz kalması düşünülemezdi. Suriye'de yaşananlar, Türkiye açısından bir güvenlik ve beka meselesiydi. Sözde stratejik müttefikleri olan Amerika ve Avrupa tarafından defalarca aldatılan Türkiye'nin artık kendi göbeğini kendi kesmesi gerekiyordu. İşte bundan dolayı siyasi, diplomatik, hukuki ve askeri hazırlıklar yapılarak, önce Cerablus'a, Fırat Kalkanı ve ardından 10 gün önce Afrin'e "Zeytin Dalı Operasyonu” başlatıldı. Aslında operasyon, Afrin'e değil, Afrin'in ve Afrin’lilerin başına musallat olmuşlara yönelikti. Özelde Türkiye, genelde ise İslam ümmeti için ciddi bir tehdit haline gelmeye başlamış terör örgütlerine karşı başlatılan bu hareketi, sonuna kadar destekliyoruz. Bu bölgede yaşayan herkes de bilmektedir ki; yapılan her iki operasyon, kesinlikle bölgede yaşayan herhangi bir halka yönelik değildir. Bu operasyonlar, emperyalistlerin planlarını boşa çıkarmaya yöneliktir” dedi.

“DÜŞMAN KILINCINI SALLAMAKTALAR”

Yapılan bu harekata yönelik eleştiri yapanlara ise “düşman kılıncı sallıyorlar” diyen Polat, “Bu hakikati görmeyip Türkiye'nin sürdürdüğü operasyonu eleştirmeye çalışanlar, isimleri ne olursa olsun, aydın, sanatçı, akademisyen, doktor, mimar, mühendis, avukat fark etmez, bu olayı doğru okuyamaz, anlayamaz ve yaptıkları değerlendirmelerin kıymeti harbiyesi yoktur.  Bunlar, kendilerini nasıl görürlerse görsünler, bilerek veya bilmeyerek düşman kılıcını sallamakta, emperyalistlerin değirmenine su taşımaktadırlar. Herkes müdahale etsin ama Türkiye müdahale etmesin. Türkiye her zaman müstekbirlerin, emperyalistlerin arzularına göre şekillensin demek, hangi mantıkla izah edilebilir” şeklinde konuştu.

“HAREKATI DESTEKLİYORUZ”

Yapılan Harekatın yerinde olduğunu ifade eden Polat, “Malatya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu ortak değerler platformu olarak, yürütülen bu operasyonların haklı ve ciddi nedenlere dayandığını görerek, desteklediğimizi belirtmek istiyoruz. Bununla birlikte herhangi bir yanlışlığa mahal vermeden, sivillerin zarar görmemelerine azami dikkat ve itina göstererek, başarılı bir şekilde tamamlanması için daima dua ettiğimizi, Rabbimize niyazda bulunduğumuzu buradan ifade etmek isteriz. Hiç kimse ülkemizin, Dünyanın diğer ucundan gelip bölgemizi istediği gibi dizayn etmesine, sessiz kalmasını beklemeye hakkı yoktur. Bizler, bu bölgenin sakinleri ve sahipleriyiz. Emperyalistlerin bölgemiz hakkında ne düşündüklerini, bize ne unutulmaz acıları reva gördüklerini 100 yıldır bizzat yaşayarak gördük. Kesinlikle sessiz veya seyirci kalınmasının doğru olmadığına inanıyoruz. Ülkemizin seyirci kalmasını istemek, eğer hıyanet değilse büyük bir gaflettir. Kendilerine aydın diyenlerin, artık kuklanın arkasındaki kuklacıyı görmesi, kuklanın da ne duruma düştüğünü, kuklacıların kendisini nasıl yolda bıraktığını görerek, kukla olmaya razı olmaması gerekiyor. Rabbimiz, Müslümanların güvenliği, huzur ve selameti için çalışan askerlerimize sabır, sebat, başarı ve zafer nasip eylesin. Her türlü tehlikeden, kötülükten, yanlışlardan, başarısızlıktan muhafaza buyursun. Düşmanlarımızı mahvu perişan etsin. Her türlü planlarını başlarına geçirsin. Boşa çıkarsın. Bize bu planları çözme feraseti, basireti ve boşa çıkama gücü nasip etsin” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Ortak, Değer’den, Mehmetçiğe, Destek, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı