Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 12:14
 
"Oturmuş Bir Sistem Var"
Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız, düşünülen yeni hal yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldız; "Bu çok zor bir durum oturmuş bir sistem var. Bu aradaki komisyoncuları kaldırmak gerçekten zor olacak o yüzden zannetmiyorum yürürlüğe girsin girmesi de en kötü de on seneyi bulur" dedi.
Video Haber Haberi

Son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden sebze fiyatlarındaki yükselişler hakkında bilgiler aldığımız Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız, fiyatların düşüşe geçtiğini söylerken, Çıkartılması planlanan yeni hal yasasını da değerlendirdi.

"YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ YILAR ALIR"

İlk olarak yeni hal yasasını değerlendiren Yıldız, oturmuş bir sistemin olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi;"Yeni hal yasasında bu uygulama vardı ama yürürlüğe giremedi. Yasada çok boşluklar ve eksikler vardı. Şuan da çıkan haberlerde aynı konunun devamı geliyor ama bu mümkün değil. En az on yıl sürer o yüzden bu sadece bir nabız, fiyat düşürme olarak algıladım. Aracılardan ziyade masraflar arttı. Mazotun litresi altı lirayı geçmiş durumda. İşçilikler yine öyle maliyeti yükseltiyor. Tarladan alındımı fiyat düşük ama buna eklenerek gelen maliyetler yüksek. Bu çok zor bir durum oturmuş bir sistem var. Bu aradaki komisyoncuları kaldırmak gerçekten zor olacak o yüzden zannetmiyorum yürürlüğe girsin girmesi de en kötü de on seneyi bulur"

"FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ"

Son zamanlarda sebze fiyatlarındaki yüksek değerleri değerlendiren Yıldız açıklamasını şöyle sürdürdü; "Meyve sebze fiyatlarında artıştan ziyade düşüş var. Geçen ayki doğal afetlerden dolayı bir yükselme mevcuttu. Şu an düşüşe geçmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde oluşan yine bir sel baskınlarında seralarda yaşanan sıkıntılardan dolayı ürünlerde bozulma oldu. Özellikle yeşillik ve sebze grubunda aşırı derecede hiç beklenmeyen bir fiyat artışı var. Yine de düşüş yaşanmaya başladı. Fiyatlar havaların ısınmasıyla, ürünlerin düzene girmesiyle düşüyor"

"KART OLMAYINCA MARKETE YÖNELİYORLAR"

Pazarlarda kredi kartı uygulaması fazla olmadığı için vatandaşların marketlere yöneldiğini vurgulayan Yıldız;"Cumhurbaşkanımızın da bahsettiği gibi Pazarlara oranla marketlerde çok aşırı derecede fiyat farkı oluyor. Pazarla market arasında her üründe belli bir miktar fark ediyor. Bu aradaki farkı insanların görmesini sağlamamız lazım. İnsanlara da bir şey diyemiyoruz çünkü ülkenin yüzde 80’i kredi kartı bağımlısı olmuş durumda. Pazarlarda da kart uygulaması olmadığı için fiyat farkı gözetmeksizin, kartlı alışveriş yapabilmek için marketlere yöneliyorlar. Bu kart olaylarına biraz düzen verilse aslında pazarlara rağbet de artar fiyat farkı da düşer" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Oturmuş, Bir, Sistem, Var",
Yorumlar
Haber Yazılımı