Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 08:40
 
Özel Sektörde Dahi İş Bulamıyorlar!
Evde Hasta Bakım Bölüm mezunları, iş bulamama sorunundan dolayı bir hayli dertliler. Meslek tanımından kaynaklı, tedavi uygulama yetkisinin verilmemesi nedeniyle zor duruma düştüklerini belirten bölüm mezunları, özel sektörde dahi iş bulamadıklarını belirtti.
Video Haber Haberi
Özel Sektörde Dahi İş Bulamıyorlar!

Evde Hasta Bakımı Teknikerlerinin kadro isyanı başladı. Üniversite eğitimi alıp mezun oldular ama yönetmelik ile iş bulamaz durumuna geldiler. Kadro ve meslek tanımlamaları olmadığı için ne devlette ne de özel sektörde iş bulamaz duruma gelen bölüm mezunları, konunun çözümü noktasında YOK’ten yardım bekliyor.

“BÖLÜM VAR ATAMA YOK”

İş bulamadıkları için mağdur olduklarını aktaran bölüm mezunları, “2 yıl boyunca donanımlı bir şekilde evde hasta ve yaşlı bakım uzmanı olarak yetişip mezun oluyoruz.  Meslek ve kadro tanımlamaları yapılmadığı için devlet kurumuna atanamıyoruz. Hatta özel sektörde dahi iş bulamıyoruz. Yaşlılarımıza ve engellilerimize daha iyi bakılması için donanımlı eğitim aldık. Bu bölüme giderken atanma umudu ile gittik. Meslek tanımımız kabul edilmiyor. Özel hastanelerde, bakım merkezlerinde çalışamıyoruz. 27 Şubat'ta yayımlanan yönetmeliğe göre biz, Evde Hasta Bakımı Teknikerleri, Evde Sağlık Birimlerinde yer almalıyız. Meslek ve kadro tanımlamamızın acilen yapılmasını istiyoruz. Bütün teorik ve pratik eğitimleri gördük. Fakat yaptıklarımızın karşılığını göremiyoruz” dedi.

“YETKİMİZ ELİMİZDEN ALINDI”

Bölüm mezunlarından Musa Hanbay “Bölümden daha önce atama yapılıyordu. Hatta 55 puan ile ataması yapılıyordu. Şimdi 85 alan arkadaşımız dahi atanamıyor. Bu bölümü okumak zordu. Puanı yüksekti. 3 yıldır işsiziz. Gerekli yerlere gittik ama bir çözüm bulamadık. Tedavi yetkimiz elimizden alındı. Atam olmamasına rağmen bölüme alım devam ediyor. Mezun sayımız 6 bin ama okuyan ile birlikte 15 bin üzerinde. Onlar da gelecekte bu sıkıntıyı çekecek” diye konuştu.

“ADİL BİR ATAMA İSTİYORUZ”

Meslek ile ilgili bütün eğitimi aldıklarını vurgulayan Abdullatif Badem ise şunları söyledi: “Hemşirelerin önünü açmak için bu uygulamayı yaptılar. Biz, adil bir atama olmasını istiyoruz. Mesleğin uzmanları var ama başkası çalışıyor.  Bu bölüm üzerine iyi bir eğitim aldık. Bu bölümü okuyan öğrenciler varken başka bölümden çalışan almak yanlış bir şey.  Bölüm mezunları şuan çok mağdur ve inşaatlarda, başka yerlerde çalışmak zorunda kalıyor.  Daha önceden atanan arkadaşlarımız var. Hastanede çalışan arkadaşlarımız da var. Madem öyle bir yetkimiz yok onlar neden çalışıyor. Demek ki biz, gerekli eğitimi almışız. İlk bölüm Malatya’da açıldı. Okulda enjeksiyon dersi, anatomi, fizyoloji gibi birçok dersi aldık. Eğitimimiz tam. Eksik bir eğitimimiz yok. Aksaklık ve hatalardan dolayı zaten özel de yer bulamıyoruz. Devlette de hemşireler çalıştığı için iş bulamıyoruz. Bu bölüme ihtiyaç çok ama yerimize hemşireler çalışıyor.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Özel, Sektörde, Dahi, İş, Bulamıyorlar!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Özel Sektörde Dahi İş Bulamıyorlar!
Yorumlar
Haber Yazılımı