Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:45
 
Pankreas'da İlk Nakil Yapıldı
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Artık merkezimizde organ nakillerimizin içerisine pankreas naklini de dâhil ettik. Başarı ile bundan sonra pankreas nakli devam edecek" dedi.
- Haberi
Pankreas'da İlk Nakil Yapıldı

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde gerçekleştirilen hayata dönüş etkinliğine İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ameliyatı gerçekleştiren doktorlar ile Pankreas nakli yapılan hasta Damla Türker ile ailesi katıldı.

"DAHA ÇOK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ"

Hastanede ilk defa böyle bir nakile imza attıklarını dile getiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, daha çok başarılara imza atacaklarını ifade ederek şunları söyledi; "Pankreas nakli için bizim merkezimiz ruhsat almıştı. Hazırlıklarımız tamamdı, uygun bir kadavra çıkmasını bekliyorduk. Hastalar da sıraya konuşmuştu. Uygun bir kadavra da 26 Nisan’da Şanlıurfa’da çıktı. Vefat eden bir hastanın organlarını ailesi bağışladı. O vefat eden hastanın organları hastanemizde, hem karaciğer, hem böbrek, hem pankreas nakli aynı gün yapıldı. Karaciğer naklinde bir dünya merkezi burası, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük merkezi burası fakat Pankreas nakli 26 Nisan’da ilk kez yapıldı. Pankreas naklini Prof. Dr. Sait Murat Doğan hocamız, Prof. Dr. Turgut Pişkin hocamız ve ekibi gerçekleştirdi. Fakat bu hastanın öncesi de var. 2016 yılında Aralık ayında bu hasta yine merkezimizde hocalarımız tarafından böbrek nakli yapıldı. Bu tabi şunu gösteriyor. Artık merkezimizde organ nakillerimizin içerisine pankreas naklini de dâhil ettik. Başarı ile bundan sonra pankreas nakli devam edecek.  Pankreas nakli şuan 2019 yılında 4,5 ayda Türkiye’de sadece burada yapıldı. Sağlık Bakanlığı’nın organ nakli koordinasyon merkezinin verilerinde sadece 2019 yılında burada yapılmış. Daha öncesinde Türkiye’de farklı 8 merkezlerde ruhsat alınarak nakiller yapılmış durumda. Ama 2019 yılında burası ilk nakli yapılmış oldu. Ülkemizde Pankreas nakli başarıyla yapılıyor. Bunun en güzel örneğini de nakli yapılan hastamızda gördük"

 NAKİLLER DEVAM EDECEK

Doç. Dr. Sait Murat Doğan ise, nakillerin devam edeceğini ifade ederek; "Hastamız 6 yaşından beri diyabet hastası. Daha sonra hastada böbrek yetmezliği gelişiyor. 2016 yılında burada babasından böbrek alarak böbrek nakli gerçekleştirdik. 2 yıldır da pankreas nakli için listede bekliyor. Biz aslında 2 yıl önce ruhsat almıştık ama uygun organ bulamadığımız için şuana kadar yapmadık. İnşallah bağışların sayısı artarsa listede bekleyen diğer hastalarımıza da nakil yapacağız. Böbrek nakli olmuş, pankreas nakli için hastaların burada olması gerekmiyor, başka yerde böbrek nakli olmuş hastaların da organ nakli için burada kaydedebiliriz" dedi.

 "HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMALI"

Nakiller için herkesin elinden geleni yapmalı diyen Prof. Dr. Turgut Pişkin; "böbrek nakli yaptığımız hastaya 2. bir organ nakli yapılınca mevcut ilaçların başlangıçta küçük değişiklikler yapıyoruz ama hasta aynı protokollerle devam ediyor. Hastaya tıbbi çok yük getirmeden hastanın 2 kronik hastalığından kurtarmış olduk. Bu çok değerli bir şey. Merkezimizde böbrek ve karaciğer naklini beraber yaptığımız hatalarımız da var ama bu ilk oldu. Bu konuda toplumsal bir bilinç oluşturmak zorundayız. 2 yıldır bu ruhsatımızı aldık, bu konuda biriken hastalarımız var. Böbrek nakli yapıp pankreas nakli için bekleyen hastalarımız da var ama organ yok. Organ bağışı konusunda ülke olarak, bölge olarak kötü durumdayız. Organ bağışının artması için mutlaka herkes elinden geleni yapmalı. Hastamız Damla’nın dediği gibi onların da bu duruma düşebileceklerinin farkında olmalılar, hepimiz farkında olmalıyız. Eğer bu bağışlar artarsa biz buradayız. Ekibimiz bu işi yapabilecek kapasitede ve bu hizmeti bekleyen çok sayıda hastanın kayıtlı olduğu bir merkeziz. Bunu yapabilecek ekipman ve donanıma da sahibiz. Bu konudaki tek eksiğimiz organ bulmak. Bunun da yolu organ bağışından geçiyor. Lütfen bu konuda herkes duyarlı olsun" şeklinde konuştu.

 "YENİDEN DOĞDUM"

Pankreas nakli yapılan hasta Damla Türker, nakille birlikte yeni bir başlangıca imza attığını vurgulayarak; “Ben şuan 26 yaşındayım. 6 yaşından beri tıbbi diyabet hastasıyım. Yaklaşık 2000 yılından beride Turgut Özal tıp merkezinin hastasıyım. Burada takip edildim. Şekerim iyiydi ama şu son 10 yıla kadar artık beni etkilemeye başladı.  Gözlerime ilk etki yaptı.  Göz tedavisi görürken tansiyonum olduğunu söylediler.   Bu durum böbrekten kaynaklandı. Ben üniversite okuyordum. Üniversiteye bırakıp gelip tedavi görmeye başladım.  Böbreklerim etkiledi diyabetten.  Daha sonra babam bana böbreklerini verdi. Hocalarım beni nâkile hazırladı yaklaşık 1 ay içinde nâkile hazırlayıp böbrek nakli yaptı 2016 yılının aralık ayında. Nakille birlikte pankreas nakli olabileceğimde söylediler. Daha hastanede henüz yapılmamıştı beni sıraya aldılar. Benim şekerim böbrek naklinden sonra daha çok dengesizleşmeye başladı. İlk böbrek nakli oldum. Şuanda daha sonra pankreas nakli oldum. 4 ay kadar diyalize girdim.  Ondan sonra babam bana böbreğini vermeyi kabul etti.   2016 yılından böbrek şuanda pankreas nakli oldum. Bu günde doğum gününü ona denk geldi. Böbrek nakli ameliyatım da pankreas nakli ameliyatımda da hiç tereddüt etmeden kendimi onlara teslim ettim. Hepsi çok güler yüzlü çok anlayışlı doktorlarından hemşirelerine temizlik görevlilerine kadar hepsi, ayrı ayrı ilgili insanlar.  Çok güzel. Hepsinden Allah razı olsun.  Ben insanların biraz bilinçli olmasının istiyorum.  Ben çok mutluyum. Herkesten de Allah razı olsun. Bana pankreas nakli veren kişinin de Allah mekânını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Ben Erzincan üniversitesinden iktisat okuyordum. 2. sınıfta bıraktım. Yaklaşık bir 3 yıl oldu bırakalı. Devam etseydim geçen sene mezun olacaktım. Bocaladım yani orada da birden gözlerime vurdu.  Gözlerimde kanama oldu. Göz tedavisi gördüm. Tekrar Malatya’ya geldiğimde burada normal şeker tetkiklerini yapınca idrarda protein kacağı olduğunu söylediler. Böbreklerimim etkilendiğinin söylediler her şey ortaya çıktı. Ben çok mutluyum ben organ bağışı konusunda duyarlılık istiyorum bu gün benim başıma geldi ama yarın herkesin başına gelebilir dedi. “ şeklinde konuştu.

TÜRKER AİLESİNDEN TEŞEKKÜR

Kızını yaşama döndürdükleri için teşekkürlerini ileten baba Ali Türker; "Evladınıza böbreğinizi verirken tereddüt edilmez. Bir babanın görevi evlatları içindir. Damlayı her diyalize götürdüğümde sanki o iğneler bana batıyormuş gibi hissediyordum dayanamıyordum. Tabi dört ay gibi bir süre geçti ama dört ay geçmesinin sebebi biz çiftçiydik zor zamanlarda oldu. Hiçbir baba istemez kızının diyaliz cihazına girmesini. Şu anda hem sevinç hem de hüzün var. Sevinç kızımı bu şekilde görmek hastası olan herkese nasip olsun. Hüzün tarafı ise, bağış yapan tarafın Allah rahmet eylesin onların acıları da büyük. Ayrıyeten hocalarımızdan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Allah devletimize zeval vermesin biz daha önce damlanın şeker çubuğunu alamıyorduk. Yardım fonundan alıyorduk başka alamıyorduk. Ama şu an Allah’a şükür her imkân oldu yapıldı inanıyorum daha fazlasını da yapacaklar. Bütün insanların organ bağışını yapmasını istiyorum. Ben bir böbreğimi verdim bir tanesi gayet yetiyor. Çok sağlıklıyım, devamlı kontrole geliyorum" dedi.

 Yapılan açıklama sonrasında, Damla Türker için yaşama dönmesi pasta kesimi ile kutlandı.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Pankreas'da, İlk, Nakil, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı