Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 09:11
 
“Parası Olmayana Yaşam Alanı Yok”
Malatya’nın Büyükşehir Belediye olması ile mahallelerine hizmet için bir çivi dahi çakılmadığını öne süren Gündüzbey mahalle sakinleri, mahallelerindeki kanalizasyon, yol, doğalgaz ve sosyal alanlar ile ilgili sıkıntıların giderek büyüdüğünü dile getirdi. Yaşanan sorunlar mahalle muhtarını canından bezdirerek,”Muhtar olduğuma pişman oldum” dedirtti.
Video Haber Haberi
“Parası Olmayana Yaşam Alanı Yok”

Yeşilyurt ilçesine bağlı Gündüzbey’de büyüyen ve yapılmayan sıkıntılar, mahalle sakinlerini bezdirmiş durumda.   Malatya’nın Büyükşehir Belediyesi olması ile unutulduklarını aktaran Mahalle sakinleri, uzun zamandan beri hizmetten yoksun olduklarını belirtti.

“BÜYÜKŞEHİR ELİNİ ATIP İŞ YAPMIYOR”

Gündüzbey’in bakımsızlıktan kötüye gittiğini vurgulayan mahalle sakinlerinden İbrahim Halil Tastepe, “Ben uzun yıllar bu mahallede ikamet ediyorum. Buranın yolları, bir sefer kanalizasyon daha sonra elektrik dediler doğalgaz dediler devamlı kazdılar. Yol diye bir şey kalmadı. Devamlı eşip kazdılar. Taşlar artık taş olmaktan çıkıp toprak oldu. Büyük araçlar geçtiği zaman buralar hep toz duman oluyor. Ne ev kalıyor, ne dükkân kalıyor ne insan kalıyor. Her şey toz duman içinde.  Mahallede herkes şikâyetçi olmasına rağmen bir türlü hizmet gelmedi. Yapacağız dediler, gelip baktılar ama çalışma olmadı. Tek bir sorun yok burada birçok sorun var. Burada 16 tane mesire yeri var ama bir türlü buraya bir taş koymuyor belediye. Malatya’nın en güzel yerlerinden, turistlerin gelip uğrayacağı yer olmasına rağmen Büyükşehir elini atıp bir iş yapmıyor. Bunu bir olaya yorumlayamıyoruz. Yüzde 70 üzerinde Ak Parti’ye oy verdiğimiz halde yine de belediye buraya duyarsız kaldı” dedi.

PARASI OLMAYANA YAŞAM ALANI YOK

Tastepe, ailelerin ve gençlerin takılacağı sosyal bir faaliyetin bulunmadığını dile getirerek şöyle devam etti: “Şimdi bir ailenin buraya gelip çay içeceği bir salon yok. Büyük çay kahvaltı salonu var ama dar gelirli aileler için bir salon yok. Buradaki kahvaltı, çay salonlarına herkes gidemiyor. Belediyenin yeri çok olmasına rağmen bir aile parkı yapamadı.  Her yönü ile sıkıntı yaşıyoruz. Mezarlığın bir tarafını yaptılar diğer tarafını yarı bıraktılar. Koca belediye bir mezarlığı bitiremedi. Elini attıysan hepsini bitir. Yapmayacaksan hiç yapma daha iyi. Burada gençlerin takılacağı güzel bir mekân yok. Paran çoksa diğer yerlere gidersin. Paran az ise dışarı çıkamıyorsun. Parası olmayana yaşam alanı da yok. Buranın dışına çıkan da kahveye gitmek zorunda kalıyor.  Akşama kadar kahvede oyun oynuyor gençler. Gençlerin top oynayacağı bir alan dahi yok. Eskiden buranın takımı vardı. Spor takımı vardı oyunlar oynanıyordu gidip o sahayı kapattılar. Ben Ak Partiliyim İlçede 5. üyeyim belde teşkilatında 10 sen görev yaptım ama buradaki vatandaşı dinleyen olmadı. Burada vatandaş neden bize oy verdi diye düşünmeleri gerekir.”

“MUHTAR OLDUĞUMA PİŞMAN OLDUM”

Mahalle Muhtarı Mehmet Balta da muhtar görevine geldiği için pişman olduğunu dile getirerek, “Muhtar olduğuma pişman oldum çünkü hizmet diye bir şey alamadık. 4 yıldan beri Gündüzbeye bir çivi çakılmadı. Mezarlık, çeşmeler kendi haline bırakılmış. 2 ay öncesinde mühendisler gelip baktılar buraya. Bize hak verdiler, değerlendireceğiz deyip gittiler. Her sene değerlendireceği deyip gidiyorlar.  Yolardaki yamayı normalde büyükşehir belediyesinin yapması gerekiyor onu da Yeşilyurt belediyesi yaptı. Eylül ayından beri doğalgaz yapacağız dediler, yarı bırakıp gittiler. Buradaki vatandaşların ortak kullanımı olan ama bakımsızlıktan dolayı kimsenin kullanamadığı helâlar var. Kadın erkek girişi aynı yerden verilmiş. Ne kadınlar kullanabiliyor ne de erkekler. Bakım olmayacaksa kapatsınlar bari koku olmaz” şeklinde konuştu.

“LAĞIM SULARI İLE BAHÇE SULANIYOR”

Muhtar Balta, derenin kanalizasyon yüzünden kirlendiğini ve çiftçilerin lağım suları ile bahçe suladığını belirterek şunları söyledi: “Gündüzbey’deki bütün kanalizasyon suları bu dereye akıyor. Bu deredeki sular ile çiftçiler bahçelerini suluyor. Lağım suları ile bahçe sulanıyor. Kanalizasyonu kapalı sisteme alacağız dediler. Sadece söylemde kaldı. Bu su Beylerderesi’nin arada yapılan göle gidiyor. Kanalizasyon suyu ile göl dolduracaklar. Özellikle yazın burada sinekten, üvezden, mikroptan geçilmiyor. Çok ağır bir koku etrafı sarıyor. Derenin içi çöp ve lağımdan geçilmiyor. Mahalle içinden geçen dere de aynı durumda. Derme Sulama’ya ait. Derme Sulama’ya 20 defa telefon açtım. Derenin temizliği ile ilgili onlardan da dönüş olmadı. Derme Sulamaya geçmeden önce çok temizdi. Gündüzbey belediyesi personelini veriyordu temizliyorlardı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Parası, Olmayana, Yaşam, Alanı, Yok”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Parası Olmayana Yaşam Alanı Yok”
“Parası Olmayana Yaşam Alanı Yok”
Yorumlar
Haber Yazılımı