Haber Detayı
29 Eylül 2018 - Cumartesi 17:40
 
Parfüm Kültürü Giderek Yayılıyor
Kimilerinin vazgeçilmezi kimilerinin mesafeli yaklaştığı kozmetik ürünü parfüme ilgi giderek artıyor. Malatya’da parfüm satıcılığı yapan Hasan Karababa, parfüm alacak kişilere parfüm alırken dikkat etmesi gerekenleri, gazetemiz Malatya Söz’e anlattı.
Yaşam Haberi
Parfüm Kültürü Giderek Yayılıyor

İnsanların günlük hayatta sıkça kullandığı kozmetik ürünü Parfüme ilgi giderek artıyor. Parfüm konusunda bilinmeyenleri gazetemize anlatan parfüm satıcısı Hasan Karababa, bazı önemli uyarılarda da bulundu. Karababa, “Parfüm kültürü yavaş yavaş artık yayılıyor. Bilinçli olarak kullanan müşterilerimiz var ama bu yüzde 60-70 oranında. Geri kalan yüzde 30- 40’lık dilim ise henüz kültüre ayak uydurmakta zorlanıyor. En sorun yaşadığımız olay ise parfüm kokusunu tanımlamak oluyor. Bazı gelen müşterilere nasıl bir parfüm istediğini sorduğumuzda ise cevap olarak, ‘güzel olsun’ diyorlar. Kötü bir ürünü vermeyi zaten bizde istemeyiz. Müşterilerimiz kullanacağı kokular için ‘ağır mı, hafif mi, çekici mi, bir ortamda kokusu hemen fark edilir mi? demeleri bizim için yetiyor. Zaten bunları söyledikten sonra biz o müşterinin hangi kokuyu satın alacağını anlıyoruz ve onu yönlendirmeye çalışıyoruz. Örneğin gelen müşterilerimiz ben meyvemsi, odunsu yada baharatsı kokulardan hoşlanıyorum demeleri yeterli.  Zaten parfüm esansları bunlardan üretiliyor” dedi.

“ALKOL KOKUSU VARSA SAHTEDİR”

Sahte parfümü anlamanın yollarını anlatan Karababa, “Kaliteli bir parfümü ise esansından  çok rahat anlayabiliriz. Mesela esans istediği kadar pahalı ve şişesi süslü olsun, bunun hiçbir önemi yok. Esans kaliteli ve birinci sınıf değilse problemdir. Ama esans birinci sınıf kaliteliyse parfüm hem kalıcıdır hem de kokusu diğer parfümlere kıyasla daha güzeldir.  Bu uygulama ile kaliteli bir parfümle çakma bir parfümü rahatlıkla ayırt edebiliriz. Diğer bir yöntem ise merdiven altı üretimi sıktığımızda burnumuza yoğun olarak alkol kokusu ve kolanya kokusu gelir bu da onun iyi olmadığı kaliteli olmadığı gösterir. Dolara inat dedik, kesinlikle zam yapmayacağız dedik ama dolar bir türlü düşmeyince firma mecbur kaldı. Ayrıca şunu da söyleyeyim biz esanslarımızı Fransa’dan alıyoruz. Kokunun başkentidir zaten. Fransa’dan gelen ürünlerin en kalitelisinden alıyoruz ve Ankara’daki fabrikalarımızda kaliteli bir şekilde el değmeden üretim yapılıyor” ifadelerinde bulundu.

“MERDİVEN ALTI ÜRETİMDEN UZAK DURUN”

‘Sağlığınız için merdiven altı üretimden uzak durun’ diyen Karababa;“Kişiler parfüm kullanmadan önce alerjisi var ise öncellikle bunu kendileri bilmek zorundadır. Kalıcılık konusuna gelecek olursak da, ten durumu çok önemli her kişinin teninde parfüm aynı kalıcılığı gösteremeyebiliyor. Çünkü kişilerin ten sıcaklığı ile ilgi bir şey bu. Sarışın insanlar için farklı kokular esmerler için farklı kokular var. Ayrıca esansın kalitesi ile de bağlantılı kokunun kalıcı olması, esans kaliteli olmaz ise kalıcılığı da az oluyor maalesef. Merdiven altı firmalardan alışveriş yaparsanız hem sağlınız için bir tehdit oluşturuyor hem de kalıcılık olarak şikâyetiniz çok olur. Bizim internet sitemizde var ve Türkiye’nin her ilinde şubelerimizde bulunmakta. Büyük ve kaliteli bir firmayız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Parfüm, Kültürü, Giderek, Yayılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı